• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Junica krvari nakon oplodnje

zmiro

Novi član
Tu od
12 Pro 2013
Poruka
19
Aaaa druze,junica je izgleda ostala steona od onda,nije vise ni trazila i super je!!!A krvarila je posle oplodnje kao i prvi put.Bas mi je drago jer je otac mislio da proda a meni zao.Primjetio sam danas kada baljega na kraju bude dvije tri kapi krvi,mislim da nije nista ozbiljno,sta ti kazes?I odakle si iz Bosne?
 

zmiro

Novi član
Tu od
12 Pro 2013
Poruka
19
I da zaboravih napisati da je naletila ta neka gripa kod krava i zahvatilo kod mene junicu i jos jednu kravu,njenu majku.Sada su dobro.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
nista to nije strasno,sve je to ok,to je znak kraja vodenja ako je ostala steona jos bolje bas mi je drago,ta gripa kako je ti nazivas to je takozvana strucnije pleumonija i to bas nije obicna gripa kako je ti tvoji veterinari nazivaju,od toga krava moze uginuti jer joj napada pluca,dobiva temperaturu i kaslje kao covjek izrazito ujutro,neke to prebole neke bez terapije ne, a ako se odulji zna biti problema,al eto proslo je sve ok,ja sam ti iz ljute krajine:eek::
 

zmiro

Novi član
Tu od
12 Pro 2013
Poruka
19
E bas je simptome te bolesti i imala,bas kako si opisao.Nisam mislio da je ta "gripa" toliko opasna.A ti mi po objasnjenju i savjetima kojima mi pomazes djelujes kao strucna osoba za stocarstvo.Komplimenti i hvala za pomoc.Sada je dobro i kada se oteli;ako Bog da objavit cu radosnu vijest da znas sta je otelila.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
nije tu nista tu smo da pomognemo,isto nam je svima na poljoprivredi imao 1 il 10 u stali,jesi sta planirao kokuruza posijati,i koju ces sortu sijati...
 

zmiro

Novi član
Tu od
12 Pro 2013
Poruka
19
Da,mislio sam posijat kukuruz,sorta mozda 444,djetelinu i sudansku travu tako da uradim svega pomalo,sjenaza i silaza,a sve zavisi najvise od novcanih mogucnosti.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
mozda bi tu sortu 444 trebao zamijeniti sa kakvim drugim proizvodacem,pokusaj sa pioneer y12 il neki drugi broj,pa vidi razliku... naravno ako financije dopustaju...
 

zmiro

Novi član
Tu od
12 Pro 2013
Poruka
19
Pa nista nije jos konacno rijeseno tako da cu da porazgovaram sa ocem,ipak je on glavni pa cemo da vidimo sta ce da bude...
 

zmiro

Novi član
Tu od
12 Pro 2013
Poruka
19
Pa hajd i ti sa nama!Ako imas koji savjet vezan za junice,i kako da sprijecim pleumoniju kod njih,pomozi i reci mi.I nismo se raspistoljili "na junicama" nego pricamo "o junicama"mada smo malo skrenuli sa teme i ja se ispricavam svima!!!Pozz...
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
pa jesmo malo skrenuli sa teme,al necemo sad za svaki savjet ili preporuku otvarat novu temu,tu smo ja pomognemo jedni drugima to nam je cilj....
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Kupio 2 junice koje su osjemenjene u nekih 2 dana razlike...kod mene su bile nekih mjesec dana i sunoc je doslo do telenja....međutim..:

Pocele su se obje telieti u rasponu od 10 minuta, dakle kod prve je tele izvirivalo vani s njuskom i nogama a kod druge tele izvirivalo vani samo s nogama, zovnem kolege i komsije, i dok su oni dosli ja otelim tu prvu, e sad na ovoj drugoj dolaze oni i veterinar i pocinje povuci potegni, nakon pola sata borbe tele je bilo vani, zivjelo 2 minute i uginulo.

Zakopao sam ga prije nekih sat vremena...e sada...veterinar veli da je tele bilo prekupno medjutim meni se cinilo poprilicno normalnim, ali eto, i nakon toga krava ustala, ali veterinar veli da smo je malo "razderali" ili "rasparali" prilikom telenja, ali eto, ja to u stali sve sredim ocistim, nahranim ono tele koje je prezivjelo...i vratim se u kucu da jedem...kad sam izisao nakon nekih pola sata u stalu, opet problem...pola maternice iz junice je vec bilo na podu dok je ona lezala..opet zovem veterinara...on dolazi, vracamo maternicu unutra, on šije 4 kopče i to je to.

Sad sam bi odole, junica slabije jede...veterinar je unututra ubacio 2 tablete i ne znam vise sta da napisem, sta mislite kakve su sanse da ostane u redu i hoce li sad slabjeti ili hoce li se stanje komplicirati...trenutno trazim informacija i na netu ali eto i da ovdje napisem...inace imam 6 krava i ovo sto se desilo danas mi se prvi put desilo...

Dajte neke sugestija kako da pomognem junici...sta bi vi uradili ???
 

zmiro

Novi član
Tu od
12 Pro 2013
Poruka
19
Ja ti druze nisam iskusan u tome.Uvijek sam imao kravu ali samo po jednu za kuce,a sve su se telile normalno,same i ako se neko zatrefi pripomognemo joj malo.Ja sam i moj otac htjeli kupiti junicu na mjesec do telenja ali sam odustao jer sam se plasio da nece promjena stale,prevoz,nove osobe u stali i telenje dovesti do kakvog stresa kod junice i kakvih posljedica.Sve to mi je bilo rizicno.Zao mi je zbog tvoje junice i teleta i iskreno se nadam da ce junica biti dobro.Nadam se da ce neko od kolega forumasa moci da ti pomogne.Ako ti je dobar taj veterinar onda ti preostaje samo kako on kaze.Pisi da znamo kako je junica i ako Bog da da se obradujemo!
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
bice junica ok,daj joj sto vise najkvalitetnijeg sijena,i najkvalitetnije hrane,ako nece da jede,pokusaj sad se vec da ukosit zelene trave,pa joj to daj,nemoj je pojit hladnom vodom vec toplom...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dal su junice izbacile posteljicu (placentu) nakon telenja??
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Imao sam i ja slučaj takav, ali sam držao rukama za p..cu i nisam dao da izađe van do dolaska vet., sad se treba telit u 9 mj. pa budem vidio. Normalno je ostala bređa. Čuo sam od starijih ljudi i to od njih troje da su imali takav slučaj i da se krava poslije normalno telila. Vet veli da može biti sve u redu, a i ne mora jer su joj se istegli ligamenti pa je moguće da budu svaki puta. U svakom slučaju treba pazit kod narednog telenja i obavezno namontirat neko povišenje pod guzicu da joj ne visi guzica i ne napinje su. Po meni puno se je mučila i stiskala pa je to izgurala van. Kod mene se je radilo o drugoj rasi koja ima teže telenje. Moja se sama otelila i očistila i kad je legla počela je ići maternica. Sve si mislim da sam bio dok se telila da joj pomognem malo i povučem možda se ne bi tako natiskala. Uglavnom sad sam napravio povišenje od drva koje ide pod guzicu kad se budu telile dok se sve ne vrati na mjesto.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Emy, jel tele izašlo sa prvim ili stražnjim nogama?
 

SAME1309

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
175
Nije baš za ovu temu, ali svejedno cu pitati. Radilo se o 4 godine staroj-2 telenje. Sama je otelila preko noći, ujutro je tele samo išlo na sisu-normalno, uvečer krava nije htjela jesti, a tele sisati. Drugi dan došao je vet, i prema uzorku mlijeka-kolostruma utvrdio da je u vimenu E.coli, bilo je zlatno-smeđe boje pjenušavo. Nakon toga krava nije jela, imala je povišenu temperaturu, proljev, kao i tele. Sad bi vas pitao ako imate kakva iskustva s time- zašto nije jela? zbog situacije s vimenom ili??, Tele se uspjelo spasiti, begijsko-plavo-žensko, dok je krava bila liječena trimetosulom 1 tjedan + kvasac i rumeton- pomoglo nije ništa nakon 7 dana bila je pothlađena i trebalo ju je riješiti.. radi se o neobično debeloj holstein fresian kravi.:(think):
 
Na vrh