• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kajsija ili Marelica

Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
...samo sam čuo za ovu podlogu. A ako je tako kržljava onda siguno joj treba i sistem za navodnjavanje. S novim podlogama i sortama treba biti oprezan, jer nije provjereno za pojedine uslove (zemljište, klima i dr.). Treba ih saditi ali ne puno.

Mišljenja sam da kajsiju treba kalemiti na bjelošljivu u visini oko 80 cm.

Vidim ovdje cesto se spominje kao podlogaa za kajsiju bjelosljiva.dali se pri tom misli na onu sljivu krupnih ili sitnih plodava.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
pa toje super vidio sam kod mene ima takvih sitni sljiva bijele boje ploda. tako da za podloge nece biti problem.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
pa toje super vidio sam kod mene ima takvih sitni sljiva bijele boje ploda. tako da za podloge nece biti problem.

Ta bjelošljiva uopšte nije zahvalna za raditi evo da napišem malo o njoj iz ličnog iskustva.

Prvo prijam je manji. Razlog zašto je na bjelju šljivu najsalbi prijem je taj što ta podloga dosta sporije raste (u odnosu npr na džanariku), kasnije kreće u proljeće te prije završava vegetaciju u jesen, manja cirkulacija sokova, itd. Period kalemljenja je manji pa samim tim i uspeh kalemljenja je manji i još drugi problemi kod te podloge kao što su slabija i manja klijavost sjemena, puno prevremeni grana itd.

Da bi se na bjelošljivu kalemilo visoko treba najmanje 3 godine odgajati podlogu u rastilu, odnosno 4 godine da se dobije sadnica kajsije. Te takve sadnice ne mogu biti iste cijene kao sadnice koje se kaleme na npr džanariku. Malo je ljudi koji bi prepoznali takve sadnice i bili spremni izdvojiti najmanje 4-5 evra za sadnicu. Te je zato proizvođači izbjegavaju.

Ja sam lično kalemio par komada šljive (Čač. najbolju i rodnu) za svoje potrebe na bjelošljivu pre 4 godine. Sve što mogu reći da su stabla manja za 20-30 % u odnosu na ista stabla kalemljena na džanarici. Druga stvar što mi se dopala je što šljive kalemljene na bjelošljivi kasnije cvjetaju 2-3 dana.

Kažem da kao podloga bjelošljiva nije loša, samo je jako nezgodna za raditi (odgajanje i kalemljenje), te joj treba navodnjavanje jer je i korjen manji i sporije raste. To je neko moje iskustvo u vezi bjelošljive.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Tatko, probaj kalemiti na starinsku šljivu crvenu ranku, ako je ima tamo kod tebe
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Tatko, probaj kalemiti na starinsku šljivu crvenu ranku, ako je ima tamo kod tebe

Probaću i tu varijantu, samo moram naći gde ima polodova crvene ranke.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
tatko hvala na opsirnom objasnjenju sad su mi neke pojedinosti mnogo jasnije sto se tice bjelosljive. A ova crvena ranka tome malo buni kod mene ima neke domace rane- jedna ce brzo da zrije ona ima oblik slican cac.rodnoj i onako krupna, ali nema bas neki ukus kad dobro uzri moze se gulit kao mladi krompir.dok je druga po obliku slicna stenleju samo je sitnija i ima nagorak ukus
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ne znam kako da opišem ovu godinu , barem što se tiče kajsije

bilo je i radosti i suza i tuge i smijeha
odlično je procvalo ,pa pao lagani sniježić
pa pupovi pocrnili , pa se nešto i zametnulo od svega toga
pa počele kiše i kiše i kiše
pa pucanje plodova
pa jadi sa njima kako to prodati
pa druga sorta malo bolja
treća zadovoljan
četvrta neka sitna
a ona najmilija, najbolja nije rodila

ali opet dosta je dobro to prošlo kako sam mislio u nekim trenutcima kako bi moglo završiti
led me zaobišao za nekih 1 km

suma - sumarum

biće nekakav berićet i od ove godine :(handshake):
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Malo mojih marelica:

083_zps69ddd50c.jpg


097_zps6f9a7e94.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186

pozdrav!čitam ovdje na forumu, pročitao sam "cijeli"internet i opet nisam skužio kada orezivati kajsiju?Zadnje 2 godine nije dirana,ove godine od cijelog stabla ništa-mraz sredio!Trebam ju skratiti jer je otišla nebu pod oblake.Da li da sada nešto radim ili da čekam proljeće.Stariji i "iskusniji" kažu ne diraj u proljeće!!
Hvala!!!
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
pozdrav!čitam ovdje na forumu, pročitao sam "cijeli"internet i opet nisam skužio kada orezivati kajsiju?Zadnje 2 godine nije dirana,ove godine od cijelog stabla ništa-mraz sredio!Trebam ju skratiti jer je otišla nebu pod oblake.Da li da sada nešto radim ili da čekam proljeće.Stariji i "iskusniji" kažu ne diraj u proljeće!!
Hvala!!!

najbolje vrijeme za rezidbu je svibanj/lipanj
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
i ja imam sličnu situaciju kao @viper, 3 mlade marelice koje nisam još obrezival. Znači veliš @breskvar samo svibanj/lipanj? Ništa prije početka vegetacije?
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
i ja imam sličnu situaciju kao @viper, 3 mlade marelice koje nisam još obrezival. Znači veliš @breskvar samo svibanj/lipanj? Ništa prije početka vegetacije?

ni ja ne kužim ,po literaturi bi trebao izvoditi 3 orezivanja ..zadnje u kolovozu.Navodno je najopasnije ono u proljeće!!:mad::
 
B

branko 1

Guest
Prema mnogima orezivanje u kolovozu je i najbolje orezivanje za marelicu.
Orezivanje se vrši ozmeđu 15.srpnja i 15.kolovoza.
Rezidba u proljeće se na preporuča jer rane sporije zarastaju a i ako se izvodi treba voditi računa da se napravi tek onda kada krenu sokovi.Nikako u fazi mirovanja marelice.
Rezidba na mladim mlađarima se radi krajem svibnja i to na način da se mladice koje su tek izrasle skrate za jednu trečinu.Na taj način se dobija veči broj kratkih rodnih grančica i odgađa se cvatnja za cca tjedan dana.

Viperu kako i sam kažeš marelica ti je otišla nebu pod oblake.Mišljenja sam da još nije kasno da napraviš rezidbu.

Na velikim (dugačkim) granama napravi rez iznad slabije grane koja ima dobar poližaj.Tim rezom češ spustiti voćku na željenu visinu-širinu i prozračiti krošnju.Naravno to napravi na svim velikim granama a isto tako i na manjima ukoliko imaš mogučnosti i potrebe.Osnovno je da režeš granu na mjestu na kojem ju zamjenjuje slabija i niža grana.Tim postupkom smanjuješ bujanje voćke u proljeće i zadržavanje rodnog dijela u donjoj zoni.
Sve veče rane treba zamazati voćarskim voskom.

Nadam se da sam bio dovoljno jasan.
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
Prema mnogima orezivanje u kolovozu je i najbolje orezivanje za marelicu.
Orezivanje se vrši ozmeđu 15.srpnja i 15.kolovoza.
Rezidba u proljeće se na preporuča jer rane sporije zarastaju a i ako se izvodi treba voditi računa da se napravi tek onda kada krenu sokovi.Nikako u fazi mirovanja marelice.
Rezidba na mladim mlađarima se radi krajem svibnja i to na način da se mladice koje su tek izrasle skrate za jednu trečinu.Na taj način se dobija veči broj kratkih rodnih grančica i odgađa se cvatnja za cca tjedan dana.

Viperu kako i sam kažeš marelica ti je otišla nebu pod oblake.Mišljenja sam da još nije kasno da napraviš rezidbu.

Na velikim (dugačkim) granama napravi rez iznad slabije grane koja ima dobar poližaj.Tim rezom češ spustiti voćku na željenu visinu-širinu i prozračiti krošnju.Naravno to napravi na svim velikim granama a isto tako i na manjima ukoliko imaš mogučnosti i potrebe.Osnovno je da režeš granu na mjestu na kojem ju zamjenjuje slabija i niža grana.Tim postupkom smanjuješ bujanje voćke u proljeće i zadržavanje rodnog dijela u donjoj zoni.
Sve veče rane treba zamazati voćarskim voskom.

Nadam se da sam bio dovoljno jasan.

tko zna zna!!:icon_pray:
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Prema mnogima orezivanje u kolovozu je i najbolje orezivanje za marelicu.
Orezivanje se vrši ozmeđu 15.srpnja i 15.kolovoza.
Rezidba u proljeće se na preporuča jer rane sporije zarastaju a i ako se izvodi treba voditi računa da se napravi tek onda kada krenu sokovi.Nikako u fazi mirovanja marelice.
Rezidba na mladim mlađarima se radi krajem svibnja i to na način da se mladice koje su tek izrasle skrate za jednu trečinu.Na taj način se dobija veči broj kratkih rodnih grančica i odgađa se cvatnja za cca tjedan dana.

Viperu kako i sam kažeš marelica ti je otišla nebu pod oblake.Mišljenja sam da još nije kasno da napraviš rezidbu.

Na velikim (dugačkim) granama napravi rez iznad slabije grane koja ima dobar poližaj.Tim rezom češ spustiti voćku na željenu visinu-širinu i prozračiti krošnju.Naravno to napravi na svim velikim granama a isto tako i na manjima ukoliko imaš mogučnosti i potrebe.Osnovno je da režeš granu na mjestu na kojem ju zamjenjuje slabija i niža grana.Tim postupkom smanjuješ bujanje voćke u proljeće i zadržavanje rodnog dijela u donjoj zoni.
Sve veče rane treba zamazati voćarskim voskom.

Nadam se da sam bio dovoljno jasan.

1. Koji su uzgojni oblici marelice?
2. Dali se rezidbom u kolovozu formira uzgojni oblik ili se samo reže po opisanom?
3. Dali prejaka ili preslaba rezidba utječe na pojavu apopleksije marelice?
4. Što je sa svibanjskim kiticama? Dali se one odstranjuju ili ne?
5. Može li se marelica orezivati i više puta u toku vegetacije ili je dovoljno samo jednom?
6. Što ako nema dovoljno mješovitih rodnih šiba?
7. Smiju li se umjesto njih ostavljati kratke rodne šibe koje inače daju slabije plodove?
8. Smiju li se predugačke grane prikraćivati?
.........
Nisi bio dovoljno jasan.
 
B

branko 1

Guest
1. Koji su uzgojni oblici marelice?
2. Dali se rezidbom u kolovozu formira uzgojni oblik ili se samo reže po opisanom?
3. Dali prejaka ili preslaba rezidba utječe na pojavu apopleksije marelice?
4. Što je sa svibanjskim kiticama? Dali se one odstranjuju ili ne?
5. Može li se marelica orezivati i više puta u toku vegetacije ili je dovoljno samo jednom?
6. Što ako nema dovoljno mješovitih rodnih šiba?
7. Smiju li se umjesto njih ostavljati kratke rodne šibe koje inače daju slabije plodove?
8. Smiju li se predugačke grane prikraćivati?
.........
Nisi bio dovoljno jasan.

Pokušat ću dati odgovore na tvoja pitanja.

1.Uzgojnih oblika ima više vrsta i tu bi trebalo "prošarafati" po literaturi.Preporuka "Gajenje kajsija"
2.Svakom rezidbom se formira uzgojni oblik.
3.Apopleksija još nije razjašnjena.Ono što se zna da potiče apopleksiju:Monilija, nedostatak vode, prerodnost, velika kolčina vode..........
4.Svibanjske kitice su nosioci cvijetnih popova i one se ne režu.
5.Preporuka je tri rezidbe u tijeku jedne godine.Početak vegetacije, kraj svibnja i kraj srpnja-početak kolovoza.
6.Jačom rezidbom se potiče rast novih grana.
7.Slabe rodne šibe se u pravilu ostavljaju, eventualno prorijede.
8.Da.

Siguran sam da na forumu ima članova sa večim iskustvom od mojega pa bi bilo dobro da se i oni uključe.
 

Anthrax

Novi član
Tu od
12 Ruj 2013
Poruka
26
Pozdrav, novi sam jos :)

Ovako. Imam 3marelice. 2x gencika (dvogodisnje su) i 1keck. Ruža
Trebalo bi ih malo formirati. Jesam zakasnio?
Kad da obrezem tih par manjih grana?

I usput.
Planiram u srbiju otici po jos 2x crne marelice, i jos neku koja podnosi kolko tolko mraz.
Mislil sam po marelicu džinovskih plodova al se n prica da ima losu kvalitetu.
 
Posljednje uređivanje:
B

branko 1

Guest
Pozdrav, novi sam jos :)

Ovako. Imam 3marelice. 2x gencika (dvogodisnje su) i 1keck. Ruža
Trebalo bi ih malo formirati. Jesam zakasnio?
Kad da obrezem tih par manjih grana?

I usput.
Planiram u srbiju otici po jos 2x crne marelice, i jos neku koja podnosi kolko tolko mraz.
Mislil sam po marelicu džinovskih plodova al se n prica da ima losu kvalitetu.

Mislim da je bolje sačekati proljeće, kad krene vegetacija.

Ima li netko iskustva sa crnom marelicom ?
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Nemam iskustva sa vočkama ali marelicu nikako da skužim. Ima jedno malo stablo marelice blizu plastenika, do prošle godine nije nikada rodilo ništa, ni jednu marelicu na tom stablu nisam vidio. Lani je bilo više plodova nego lišća. Ove godine opet ništa, ni jedna. Svi su prošle godine imali krcate marelice. U čemu je štos? :icon_scratch: Vidim da marelica bolje uspjeva na kontinentu nego tu kod nas uz obalu? Ovisi o sorti? Klimi? Zašto talijanima tako dobro uspjeva? :icon_scratch:
 

Najnoviji postovi

Na vrh