• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kajsija ili Marelica

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Na moih dvadesetak če bit za najesti se ništa od pekmeza :s: i to što je u vrhovima na donjim tu i tamo koja. Kad je onaj zadnji snjeg pao cvijetnih pupova je bilo vidit po vrhu reko šta je ovo kad ono vrapci su trgali u 3pm ,isto jučer pijem kavu na terasi kad kod susjeda pada cvat sa jabuke a tek procvala, i opet vrapci ,koji im je k....
 
B

branko 1

Guest
razmak je 4,5x4,5 sadnja u trokut

jel se formiraju plodići, ili jel se ima šta formirati

kod mene će nešto biti ali mršavo:mur:


........pa evo ........ploda ima zavisno od sorte do sorte.Alba je najbolje preživjela nalete hladnoće tako da na njoj ima stvarno dosta ploda.Pri vrhovima ću morati otkidati nešto plodića jer još ganjam uzgojni oblik.Ostale sorte tako-tako a na Manduli je dosta slabo.

Tretirao sam Signumom tri puta zbog vlažnog i hladnog vremena ali bez obzira na Genciki i Korai Pirosu ima nešto pofurenih grana, uglavnom poneki vrh.Večinu sam izrezao i uklonio sa voćnjaka.

Što se tiče apopleksije ove godine sam i nju upoznao :=:):=:):=:) i to već u drugoj godini.

Šest voćaka je nastradalo.I što je zanimljivo pet od njih šest su Gancike :confused:, nastradale voćke su sve u donjem djelu voćnjaka gdje je bila veća količina vode.Na višem djelu voćnjaka nema gubitaka.
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
Ja kod mene imam na kajsiji staroj 7-8 godina 1 plod koji ce do kraja mozda i da otpadne :(envy):
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
branko
nemora značiti da je apopleksija , ne nužno
jer ako kažeš da ti je u tome dijelu voćnjaka stajala voda možda se i udavila, pošto ti kajsija ne voli takva tla

reci mi jesi podrivao zemlju prije sadnje?
 
B

branko 1

Guest
........podrivao sam i voda nije stajala.I ostali redovi završavaju u tom nižem djelu voćnjaka ali voćke se ne suše nego samo Gencika.Vjerovatno je osjetljivija na apopleksiju ?

Inače na dvogodišnjim voćkama ima između 20 i 100-injak plodića zavisno od vrste.
Na pojedinim voćkicama ima jedva 5-6 plodova.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
možda joj je to pripomoglo
doduše još se ne zna kako nastaje apopleksija

imam i ja dinemam ništa plodova

a reci mi jel su krenule u ovu vegetaciju
 
B

branko 1

Guest
Jedna nije krenula u vegetaciju a ostalih pet je prošarano lišćem koje vene i slabo raste.

I ako prežive na jese ih vadim i sadim nove !
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
to baš liči na apopleksiju
možda da ih probaš prihranjivati,vjerojatno neće pomoći, ali si barem pokušao
 

perun

Novi član
Tu od
4 Svi 2012
Poruka
12
Evo ovih sam se dana baš divio kako marelice lijepo napreduju kad na jednom mladom stablu ugledah ovakvu mladicu. Ne znam točno koja je sorta, uzeo sam kalem s jedne stare domaće i zakalemio na bijelu šljivu. Je li ovo neka bolest i trebam li odstraniti tu grančicu? Pregledao sam je i nema nikakvih vidljivih nametnika.
 

Prilozi

  • mpc0001.jpg
    mpc0001.jpg
    62.6 KB · Pregleda: 212
  • mpc0002.jpg
    mpc0002.jpg
    52.8 KB · Pregleda: 187

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
E momci, dali kod vas ima pucanja plodova?
Šta može biti razlog, nešto ozboljno ili samo previše navodnjavanja? :icon_scratch:

Imali kod koga nevremena,nas opet počastilo sa poštenim pljuskom,samo da leda nebude. :(wasntme):
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
na ovim ranim sortama da i to puno
2010g toliko su ipucali da su koštice ispale na njima

na kasnijim za sada vrlo malo

razlog višak vode
 
B

branko 1

Guest
Malo da oživim temu.

Zriju li marelice ?

Ja jučer počeo da berem Korai Piros.To je najranija sorta koju imam u voćnjaku.
Urod slab, .............čeka se Alba koja je jako dobro rodila ove sezone.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
kod mene sezona pri kraju
počela 15.06.

kako sam mislio da će biti još će dobro i završiti sezona :drink:
barem što se tiče kajsije
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
Ja sam ove godine imao 7 plodova dosta ja sam zadovoljan prosle godine nisam imao ni jedan :D
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Ostale poruke vezane za preradu voća prebačene u temu Domaći proizvodi, mermelada, pekmez, kompot i dr. - Recepti .......Link
 
B

branko 1

Guest
Danas gledam na stranicama Poljoprivrednog instituta u Osijeku marelice na podlozi Wa Vita.
Koliko sam pronašao na netu Wa Vita ja slabo bujna podloga za marelicu i šljivu predviđena za guste nasade.
Navodno 50 % bujnosti u odnosu na klasičnu podlogu.Razmak sadnje 2x4 i brzo dolazi u rod.
Zanima me da li netko ima osobnih iskustava sa istom podlogom ?
I način razmnožavanja podloge (ovo Tatko zna) ?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
...samo sam čuo za ovu podlogu. A ako je tako kržljava onda siguno joj treba i sistem za navodnjavanje. S novim podlogama i sortama treba biti oprezan, jer nije provjereno za pojedine uslove (zemljište, klima i dr.). Treba ih saditi ali ne puno.

Mišljenja sam da kajsiju treba kalemiti na bjelošljivu u visini oko 80 cm.
 

Najnoviji postovi

Na vrh