• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kajsija ili Marelica

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: kajsija ili ti marelica

Za Kontam i sve koji imaju praktičnog iskustva:
šTO MISLIŠ O SADNICAMA OD HADROVIĆA? Mene zanima marelica čak sam pred odlukom da je sadimo na 1 ha, imam i alalizu tla rađenu za marelicu, pa me ove informacije o neuspjehu nekako koče da uđem u to.
Daj neki pozitivan savjet ...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: kajsija ili ti marelica

karla kaže:
Za Kontam i sve koji imaju praktičnog iskustva:
šTO MISLIŠ O SADNICAMA OD HADROVIĆA? Mene zanima marelica čak sam pred odlukom da je sadimo na 1 ha, imam i alalizu tla rađenu za marelicu, pa me ove informacije o neuspjehu nekako koče da uđem u to.
Daj neki pozitivan savjet ...

Marelica mu ove godine nije dobra. Bar se meni tako čini a i još jednom gospodinu. NO to se može riješiti sa šljivom, da se kupi čačanska rodna i da se kalemi visoko sa tri pupa. Ovu marelicu što ima u rasadniku je kalemio na neku davidovu breskvu ili takovo što, nisam siguran da sam dobro razumio i nije baš ono... Wajbul je napisao da je važna podloga no to ti je djelomično točno. Navodno je najgora varijanta da se marelica kalami na đenariku ili ti ringlov ili ti zerdeliju, jer neke sorte ne podnose tako bujno stablo i obrnuto. Dolazi do pucanja kalmitog mjesta itd. Ali što se desi ako se kalami sa posrednikom npr. đenarika-stenley-novosadska selekcija (2-3-4-5-6) trebaju oprašivaće koji cvjetaju u odgovarajućem terminu, i tako stvar funkionira 10 godina i onda se oprašivač osuši jer on nije nikako mogao ići na posrednika stenley je rne bi bilo roda nikako. Mislim kod vražje marelice ima toliko toga za paziti da mi je naprosto super za patiti se sa njom :) A kad rodi, ajme veselja :lol: I konto debel i stomak debel ;)
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: kajsija ili ti marelica

Kako ćeš uvesti sadnice iz Novog Sada?
Vidim da dosta znaš o marelici, a ja se baš i ne razumijem u te važne stvari samo iz literature, a praksa je nešto sasvim drugo. Kakav uzgojni oblik je najbolji? Koje vrste bi bilo najbolje posaditi?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: kajsija ili ti marelica

karla kaže:
Kako ćeš uvesti sadnice iz Novog Sada?
Vidim da dosta znaš o marelici, a ja se baš i ne razumijem u te važne stvari samo iz literature, a praksa je nešto sasvim drugo. Kakav uzgojni oblik je najbolji? Koje vrste bi bilo najbolje posaditi?
Sortiment ovisi o upotrebi kajsije. Da li ide za preradu ili konzumnu. Uvoz će biti žestok jer ju sam moram prijavljivati na sortnu listu, ostvario sam kontakt u PI Novi Sad i suglasni su, e sad da li ću stići za ovu sezonu... Uzgojni oblik ovisi o tipu podloge i o sorti kajsije, tj na koji grančicama donosi plod. Kajsija traži ljubavnika ili ljubavnicu, zanemariš li ju puca veza.
 
R

Ryanair

Guest
Re: kajsija ili ti marelica

Pozdrrav ! Zanima me kako ste prosli sa Matijevicem ,mislim da li je platio i kad ? Malo sam znatizeljan :D
aljmas kaže:
ja sam bio dogovarao i postigao sam veličinu koju je dražen tražio ali na kraju nije bilo ništa od posla zbog odustajanja kupca. U konačnici je cijena bila 5 kn(navodno zbog srpske kajsije u Zagrebu) i sve je bilo pod velikim upitnikom pa sam
"morao"dati matijeviću za 8 kn

sve u svemu ništa od posla nije bilo što ne znači da ubuduće neće biti


ove sam godine shvatio da prije svega svi trebamo početi cijeniti svoj rad i trud i znanje te sami posavljati cijenu a ne dozvoliti da vam je skidaju zato što je ovdje ili ondje jeftinije.
 
W

wajbul

Guest
Re: kajsija ili ti marelica

Kontam kaže:
karla kaže:
Za Kontam i sve koji imaju praktičnog iskustva:
šTO MISLIŠ O SADNICAMA OD HADROVIĆA? Mene zanima marelica čak sam pred odlukom da je sadimo na 1 ha, imam i alalizu tla rađenu za marelicu, pa me ove informacije o neuspjehu nekako koče da uđem u to.
Daj neki pozitivan savjet ...

Marelica mu ove godine nije dobra. Bar se meni tako čini a i još jednom gospodinu. NO to se može riješiti sa šljivom, da se kupi čačanska rodna i da se kalemi visoko sa tri pupa. Ovu marelicu što ima u rasadniku je kalemio na neku davidovu breskvu ili takovo što, nisam siguran da sam dobro razumio i nije baš ono... Wajbul je napisao da je važna podloga no to ti je djelomično točno. Navodno je najgora varijanta da se marelica kalami na đenariku ili ti ringlov ili ti zerdeliju, jer neke sorte ne podnose tako bujno stablo i obrnuto. Dolazi do pucanja kalmitog mjesta itd. Ali što se desi ako se kalami sa posrednikom npr. đenarika-stenley-novosadska selekcija (2-3-4-5-6) trebaju oprašivaće koji cvjetaju u odgovarajućem terminu, i tako stvar funkionira 10 godina i onda se oprašivač osuši jer on nije nikako mogao ići na posrednika stenley je rne bi bilo roda nikako. Mislim kod vražje marelice ima toliko toga za paziti da mi je naprosto super za patiti se sa njom :) A kad rodi, ajme veselja :lol: I konto debel i stomak debel ;)
Najbolje rezultate postiže,kalemljena na bijelošljivu i to na visinu 80 cm.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: kajsija ili ti marelica

Na koje se to rezultate odnosi i što je bjelošljiva? Poz
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: kajsija ili ti marelica

Molim za pomoć sve koji imaju iskustva sa marelicom!
Za površinu od 1 ha za prodaju kao konzumna:
1. koje sorte preporučujete saditi,
2. koji uzgojni oblik
3. na kojoj podlozi
4. nazivi rasadnika sa odličnim i garantiranim sadnim materijalom.
5. Specifičnosti ove voćne vrste, ( što treba posebno paziti kod izbora sadnica i sadnje i sl.)
UNAPRIJED ZAHVALJUJEM
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: kajsija ili ti marelica

5. da nije mehanizirana sadnja. Dobro pripremito tlo. Što šire rupe.
4. odlična i garantirana sadnica je samo on virus slobodna i jednogodišnja.
3. knjige su napisane o podlogama :) I opet ništa, na kraju ispadne čačanka rodna i 3 pupa. Zapravo svi kažu na divljoj kajsiji da je najbolje, ali to koliko znam ima samo jedan čovjek, koji to radi onako usputno i kod njega je sadnica 12 kn, bez papira i bez prethodne točke.
2. Ovisno o podlozi, ali sve popravljeno dobro došlo :) A moguće i vreteno ako se ide sa nekim manje bujnim podlogama.
1. Sorte ovise o podlozi, jer je kasjija naj nezahvalnija po tom pitanju. To sve ukomponirati... No najviše se zarađuje na roksani ;)
 
A

aljmas

Guest
Re: kajsija ili ti marelica

ja sam posadio 1050 komada

bergeron
kečkemetska ruža

aurora
silvercot
gencika

molim napišite mi kakve su veličine i sortne karakteristike
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: kajsija ili ti marelica

zA ALJMASA:
gdje si nabavljao sadnice, koja podloga i cijena; razmak sadnje?
 
A

aljmas

Guest
Re: kajsija ili ti marelica

razmak je od 5 do 5,5 (ovisi kako mi je ispalo u redovima) x 4,5

a sadnice na poljoprivrednom institutu osijek cijena 24 kn minus popusti
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: kajsija ili ti marelica

...osobno, s kečkemetskom ružom nisam zadovoljan. Presitna je i slabo obojena...
 
A

aljmas

Guest
Re: kajsija ili ti marelica

da li se kajsija ručno prorjeđuje kao i breskva
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: kajsija ili ti marelica

...ako je namijenjena za preradu u rakiju i džemove nije nužno. Konzumna prorijeđena postiže znatno bolju cijenu. No nije potrebno toliko rigorozno prorjeđivanje kao kod breskve, a i teže je izvodljivo obzirom da (pogotovo cijepljene na p. mirabolanu) razvijaju znatno bujnije i više krošnje nego breskva...
 
A

aljmas

Guest
Re: kajsija ili ti marelica

hvala nego jel piše šta o silvercotu i genciki
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: kajsija ili ti marelica

Niti jedna rečenica :| Rasadnik Milić ima manji opis za genciku. A cot kao cot. Imam opis za drugi Cot.
 
G

grunf

Guest
monilija na kajsiji

Ova kiša baš i nije dobra za kajsije koje su u cvatnji, zar ne?
Moje nisu prskane, moglo bi biti monilije...
Što mislite?
 
Na vrh