• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kajsija ili Marelica

D

Drazen

Guest
Poštovani,

Možda, ali još jednom kažem možda, uspijem izvesti kasiju/marelicu u London. Ukoliko se to desi trebao bih znati da li ste zainteresirani za poslovnu suradnju i ako da, koje sorte imate, promjer. Ambalaža bi bila osigurana, naravno, kao i plaćanje, naravno.

Veselim se Vašim odgovorima.

Ako hoćete privat, imate moj mail, pa slobodno.

LP!
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: kajsija ili ti marelica

E pa puno sreće u tvojim poslovnim planovima što se tiče izvoza.
Bilo bi jako korisno kad bi nama koji ćemo ujesen ući u sadnju marelice malo opisao iz vlastitog iskustva koje sorte saditi, koji uzgojni oblik, razmak sadnje, gdje uzeti sadnice i dao te važne smjernice.
Mislim na sadnju na otvorenom.
Pozdrav,
 
B

Balboa

Guest
Re: kajsija ili ti marelica

E lipi moji, sve mi to super zvuči, al naše će marelice su još mlade mlade. Tek smo ih jesenas posadili.
Tako da ćemo, iskreno se nadam, ovakve razgovore obavljati za 3-4 godine. Što se tiče sadnje.
Sa mađaricama se ne može pogriješiti. Razmak 4x5. Ali najveći "problem" je lokacija.
Trebaš visinu zbog mraza. Pravilnu gnojidbu zbog osjetljivosti voćaka, i tak...
Uglavnom...i mi se još učimo, al trudimo se najbolje napravit što možemo, pa će bit i dogovora,nadamo se, za prodaju.
Pozdrav :mrgreen:
 
D

Drazen

Guest
Re: kajsija ili ti marelica

Balboa kaže:
E lipi moji, sve mi to super zvuči, al naše će marelice su još mlade mlade. Tek smo ih jesenas posadili.
Tako da ćemo, iskreno se nadam, ovakve razgovore obavljati za 3-4 godine. Što se tiče sadnje.
Sa mađaricama se ne može pogriješiti. Razmak 4x5. Ali najveći "problem" je lokacija.
Trebaš visinu zbog mraza. Pravilnu gnojidbu zbog osjetljivosti voćaka, i tak...
Uglavnom...i mi se još učimo, al trudimo se najbolje napravit što možemo, pa će bit i dogovora,nadamo se, za prodaju.
Pozdrav :mrgreen:


Poštovani,

Ovo je totalno off topic. Dakle, ako ima nekog da je zainteresiran za prodaju kajsije, / marelice, neka se javi, na mail:

og.ruzic@yahoo.com

LP!
 
D

Drazen

Guest
Re: kajsija ili ti marelica

Poštovani,

Za par dana bi definitivno trebao znati da li sam uspio izvesti kajsiju ili ti marelicu. Pregovori su stigli do završne faze.

Dakle, kako bi to izgledalo u praksi:

- gajbe će biti kod mene u Selu Klokočevik kod Slavonskog Broda
- vi dođete po njih, naberete kajsiju i onda se dogovorimo kada će ići utovar
- gajbe su plastične, beru se do 5 kg kada važu
- dovezete, izvažemo, plaćeno

Cijenu još ne znam, kao što sam rekao završavam pregovore.

Ukoliko ste zainteresirani još jednom Vas molim za kontakt na mail:

og.ruzic@yahoo.com

LP!
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: kajsija ili ti marelica

Zanimali bi me komentari na temu prodaje marelice vezano uz linkove pod ovim naslovom.
Da li je netko radio sa Draženom i prodavao mu plod marelice i kakva su iskustva?
Na čega treba obratiti posebnu pažnju, mislim na standarde kvalitete ploda? Vrstu koja daje najbolje rezultate? Isplativost proizvodnje?
Dobro bi bilo zbog svih nas koji sadimo ili planiramo posaditi marelicu ključni savjeti osobno od Dražena. Dali je projekat oko izvoza uspio? Pozdrav
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: kajsija ili ti marelica

Nitko ne daje komentare na ovu temu! Ili su svi prezadovoljni s obavljenim poslom ili toliko razočarani da nemaju volje podijeliti svoje iskustvo. Molim mareličare i Dražena da nam se obrate s par riječi. Najljepše hvala u ime svih nas zainteresiranih!
 
A

aljmas

Guest
Re: kajsija ili ti marelica

ja sam bio dogovarao i postigao sam veličinu koju je dražen tražio ali na kraju nije bilo ništa od posla zbog odustajanja kupca. U konačnici je cijena bila 5 kn(navodno zbog srpske kajsije u Zagrebu) i sve je bilo pod velikim upitnikom pa sam
"morao"dati matijeviću za 8 kn

sve u svemu ništa od posla nije bilo što ne znači da ubuduće neće biti


ove sam godine shvatio da prije svega svi trebamo početi cijeniti svoj rad i trud i znanje te sami posavljati cijenu a ne dozvoliti da vam je skidaju zato što je ovdje ili ondje jeftinije.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: kajsija ili ti marelica

Nevezano baš uz ovo. Sjećam se od ljetos jednog priloga na hrt-u kako su marelice baš dohodovne. Problem nas hrvata je u tome što sve što donekle uspije, odmah razglasimo na sva zvona i odmah se svaki drugi prima tog posla pa onda više nikome nije dobro. Tako će biti i s marelicama i ostalim voćem. Nije li bilo lijepo dok nisu bili posađeni svi ovi voćnjaci iz operativnog programa. A još i ne rode svi kak se spada. Ista stvar je i u stočarstvu, povrćarstvu i kompletnoj poljoprivredi uopće.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: kajsija ili ti marelica

aljmas kaže:
Problem nas hrvata je u tome što sve što donekle uspije, odmah razglasimo na sva zvona i odmah se svaki drugi prima tog posla pa onda više nikome nije dobro.
E, Cabage ako gledaš da je to problem naše nacije onda gledaš s krive strane. To bi trebala biti naša prednost samo nam još nešto fali. Ako uspijeh želimo podijeliti s drugima to nam nije mana nego vrlina.
Marelica je dohodovna vrsta voća jer je ima premalo u uzgoju, a kao sorta ima izvrsne karakteristike. Koliko se novih voćara uključi u njen uzgoj to će biti premalo da zadovolji domaće potebe, da eliminira uvoz. Dakle, zašto ne reći ljudima da je sade pa da izmjenimo iskustva, a kakav će tko imati uspjeh u uzgoju ovisi o njemu samome.
Kod nas, tko se pošteno primi bilo kakvog posla, teško može uspjeti, radi drugih nesređenih prilika, a ne što je nečeg proizvedeno u izobilju da tržište to ne može absorbirati. Moje osobno uvjerenje.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: kajsija ili ti marelica

Salzem se sa Karlom. Nikad nove (ako je marelica uopce nova) stvari nisu propadale zbog prezasicenosti trzista vec najcesce zbog neorganiziranosti, izmedju ostalih, i samih proizvodjaca. Dapace, cak bi se moglo reci da su mnoge stvari propale (i) zbog premale proizvodnje. Mislim da nitko nikome ne moze dugorocno biti konkurencija sa par ili desetak hektara vocnjaka.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: kajsija ili ti marelica

2 mlada voćnjaka kajsija (Čepin i Dalj, ukupno preko 10 Ha) propali. Kajsija je slatki vrag za uzgojiti.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: kajsija ili ti marelica

Osušili se, vjerovatno loša podloga. Nisu ni došli do roda.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: kajsija ili ti marelica

Oni misle da je to pirodno kod kajsije tzv. Kap ili Apopleksija kajsije. Dolazi do prijevremenog sušenja kajsije, dan danas se ne zna što točno uzrokuje to, ali uglavnom je Pseudomonas syringae i gljiva Citospora cinta, ali one ne mogu osušiti kajsiju odjednom sve. Loša kondicija voćke, jake zime, preveliki urodi , monolija sve to utjeće na ludu kajsiju. Ali ako se pogleda u tablicu nije moguće da u jednoj godini sve propadne!!
Jedina stvar koja sasuši koštićave voćke je kemija, namaže se mlada grana sa svježom korom sa tom tekućinom i voćka se u kratkom vremenu totalno sasuši. To se radi kad se podižu novi voćnjaci a susjed ima zapušten šljivik u roku tjedan dana nema ga više :| Ili ako dvojici ratara smeta voćar u sredini :roll:
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: kajsija ili ti marelica

mislim da može biti osim ljudskog faktora i to što ljudi sade na području koje nije namjenjeno toj kulturi,nemaju riješeno navodnjavanje(u bilo kojem obliku-cisterne,kante....kap na kap) već na početku-susjed do mene posadi 2 ha trešnje i ne pojavi se 6 mj. i onda se čudi da se sve posušilo,a ja sam za to vrijeme(3-4 mj navodnjavao 3 puta uz dodatak gnojiva i niti jedna šljiva mi se nije osušila,puno ih ima koji su sadili samo zbog poticaja-pogledaj baranju,u čep.martincima posadi šljivu u močvari i još se hvali da je posadio samo zbog poticaja :twisted: :twisted:
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: kajsija ili ti marelica

Svaka čast ljudima koji su se ozbiljno uhvatili posla ali jako puno(bar u mom kraju)voćnjaka je podignuto samo zbog poticaja i već su nemalo propali.Naročito puno malverzacija je bilo na lijesci i orahu.I onda Jadranka veli da daju 4 milijarde poticaja a ljudi nezadovoljni.Onaj tko je pokupio poticaje a da nemalo ni nezna gdje je nasad on je zadovoljan.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: kajsija ili ti marelica

Može biti suša, ali mi čudno jer je kajsija pretežito na ringlovu, a ringlov stvarno svugdje izraste. E zbog te poticajne politike više nema poticaja... Pitao ja ovog što je u Čepinu podizao kajsije, rekao da mu taj rođak baš nije bio zainteresiran za to, da nije bio često u voćnjaku. Može biti da je do krajnosti zapustio. Zato sam ja prvo kopao bunar da vidim na ćemu sam ;) Samo sam promjenio strategiju ulaganja u kajsiju, i sa jednog hektara prešao na dva i idem po sadnice u Novi Sad na institut.
 

Najnoviji postovi

Na vrh