• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kakav racun otvoriti za OPG

zoki_008

Novi član
Tu od
26 Velj 2008
Poruka
23
Imam OPG i upisan sam u registar obveznika PDV-a. Otisao u banku a oni kazu da mi porezna mora izdati rjesenje da sam u registru PDV-a i da moram napraviti žig da bi otvorio poslovni racun. Kazu da porezna dodijeli neki porezni broj koji btw pocinje s 5.... Zovem poreznu a oni kazu da za OPG ne izdaju nikakvo rjesenje jer to nije obrt i da racun u banci otvaram samo s prijavom P-PDV (1 primjerak ostao u poreznoj 1 meni).
Ono sto bih htio je imati racun na OPG kako god da ga oni zvali i da kupujem preko njega npr. gorivo, dijelove itd. a onda tromjesecno sastavim listu izdataka i trazim povrat poreza.

Moze li mi neko molim vas pojasniti kak to ide i koji oblik je najprakticniji buduci da tek sadim vocnjak i dok moji orasi narastu ja cu imati samo troskove. Primitci tek za koju g.:(

Hvala
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Da kao i obično u našoj državi svatko ima svoju priču. Imače dohodaši, samostalne djelatnosti otvaraju žiro račun, potreban ti je samo žig kolko je meni poznato, međutim od nedavno se kod nas na županiji počeo izdavati neki drugi broj poljoprivrednika sa kojim mi u međimurskoj banci ostvarujemo pravo otvaranja poslovnog računa, što je puno bolje u odnosi na žiro.
Eto toliko
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
igor_peradar kaže:
... počeo izdavati neki drugi broj poljoprivrednika sa kojim mi u međimurskoj banci ostvarujemo pravo otvaranja poslovnog računa, što je puno bolje u odnosi na žiro.
Eto toliko

I meni poreznjak rece da cu osim broja OPG-a kojega sam dobio kod otvaranja OPG-a dobiti neki drugi broj "koji treba banci kod otvaranja žira" (istina, to mi je rekao poreznjak za kojega sam definitivno siguran da neke, osnovne, stvari ne zna)

Nego, off topic, ADMINISTRATORI. DAJTE OTVORITE TEMU "PROPISI, KNJIGOVODSTVO" da se barem buduci threadovi tamo skupljau ako vec ovi postojeci vec nisu tamo. Vec receno na Obrisan neispravan link.

Sam sam sebi vec smjesan na ovim uzastopnim zahtjevima. Nadam se da to nece biti razlog da se na neko vrije odmorim od aktivnosti na ovom, inace, vrlo dobrom forumu.
 
R

Ratarko

Guest
Smiljane dobro zboriš , takva tema bi nam bila potrebna jer se svaki malo pojave pitanja slične tematike .
Nemoj se ti odmarati od foruma što te administratori ne šljive ni 5 % ... valjda im je mrsko raditi ali nadam se da će ti napokon udovoljiti i da će forum dobiti takovu temu . Pridružujem se Smiljanu i molim da se dotična tema otvori .
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
takodjer za, jer stvarno se svagdje pise o knjigovodstvu i malo je nezgrapno, mislim da zasluzuje zasebnu temu
 
P

Picek

Guest
Ratarko kaže:
valjda im je mrsko raditi ali nadam se da će ti napokon udovoljiti i da će forum dobiti takovu temu .
nije njima sve mrsko raditi, mrsko im je raditi samo ono na čemu se ne mogu iživljavati..
za brisanje slika i postova će se uvijek pojaviti i napraviti to isti čas..
ali otvoriti neki topic ide malo teže..
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,578
zbilja bi dobro dosla takva tema jer i ja sada otvaram OPG u PDV-u a ni sam neznam ni odakle noi sto ni kako
 
M

matija

Guest
Ratarko kaže:
Nemoj se ti odmarati od foruma što te administratori ne šljive ni 5 % ... valjda im je mrsko raditi ali nadam se da će ti napokon udovoljiti i da će forum dobiti takovu temu . Pridružujem se Smiljanu i molim da se dotična tema otvori .
ma nemoj bit lud ;) pa kad će stić od tih silnih slika koje treba pobrisat ;)
 
M

matija

Guest
bilo bi dobro kad bi među npr. ostalo postavio podforum financije u koji bi se mogle postavljati teme o financijama ako me razumiješ šta oću reć :idea:
 
R

Ratarko

Guest
Kako ideja za temom " financije " ( ili kako da se već zove ? ) nije bila moja nisam baš najkompetentniji da pričam o tome ali po meni takva tema bi trebala biti navedena kao glavna na forumu ... dakle da se vidi odmah na prvoj stranici kao recimo tema John Deere , Prikolice ili Ratarstvo ??? Onda bi u toj temi mogli otvarati odgovarajuće podteme o kreditima , otvaranju obrta ili gospodarstva , PDV-u i šta ti ja znam a tako bi i ti alene mogao prebaciti sve one navedene postove , ne ? Napišeš u ime teme " o traktorskim kreditima " i strpaš sve to u glavnu temu " Financije " i tako po redu ...

Neka se i drugi jave sa prijedlozima ali da imamo jednu temu koja bi objedinila svu tu "papirologiju" bilo bi dobro .
 
M

matija

Guest
Ratarko kaže:
ali po meni takva tema bi trebala biti navedena kao glavna na forumu ... dakle da se vidi odmah na prvoj stranici kao recimo tema John Deere , Prikolice ili Ratarstvo ??? Onda bi u toj temi mogli otvarati odgovarajuće podteme o kreditima , otvaranju obrta ili gospodarstva , PDV-u i šta ti ja znam

tak sam i ja to zamišljo.sam nisam znao reć kak spada ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Na Obrisan neispravan link. sam izlistao rasprave koje su direktno vezane za nesto sto mozemo nazvati PROPISI, POREZI, RAČUNOVODSTVO I FINANCIJE.

U tu skupinu idu sve teme koje su zajednicke za sve grane poljoprivrede, a vezane su za propise, pravo i drzavnu/lokalnu upravu kao sto su: osnivanje OPG-a i poduzeca, knjigovodstvo, krediti, leasing, poticaji (drzavni i lokalni), kapitalna ulaganja, porezi, uvoz, certifikati, ekoloska poljoprivreda u formalnom smislu, propisi EU, predpristupni fondovi itd itd

Ne treba otvarati podteme vec samo ove postojece rasprave preseliti tamo jer nema razlike jeli se npr. trazi poticaj za jabuku ili kukuruz

Jeli moguce na vrhu kreirati temu i rasprave sa gornjeg linka preseliti tamo?


Ujedno predlazem (ako nije veliki rad potreban) da se radi preglednosti foruma napravi:
1. Traktori, Kombajni i Traktorski prikljuci objedine u jednu temu pod nazivom Poljoprivredni strojevi sa te tri podskupine
2. Vasa pitanja ukine kao generalna tema i stavi u Ostalo
3. Obavijesti da se ukine kao generalna tema, a podtema Obavijesti, poruke stavi u ostalo

Na kraju bi imali:

* Poljoprivredni strojevi
Traktori
Kombajni
Traktorski prikljuci i ostali strojevi
* Poljoprivreda
Ratarstvo
Stocarstvo
Vinogradarstvo
Vocarstvo
Povrtlarstvo
Sumarstvo
Peradarstvo
Ostale grane poljoprivrede
* Ostalo
Propisi, porezi, racunovodstvo i financije
O nama
Vasa pitanja
Obavijesti, poruke
Ostalo
* Mali oglasi
Ponuda
Potraznja
Kupnja/prodaja na internetu
 
B

brundalo

Guest
Ja sam decki novi na Forumu i prvo pozdrav svima. Pozdrav i hvala Alenu jer mi je objavio slike na forumu posto sam ja u tom nespretan. Malo sam sve ove dane pregledava forum i moja ocjena odlican (5).
ja inace dolazim sa jednog od nasih otoka. Uzgajam ovce i koze.Planiram puno toga i nadam se da cu uspjet.
Sto se tice gornje teme o PDV-u, svaka cast onome tko je to pokrenuo. Ja jos ovu godinu necu u sistem ali dogodine morat cu. Tako da vidim da cu ovdi puno toga naucit. Jos jednom svima pozdrav :D
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
zoki_008 kaže:
Imam OPG i upisan sam u registar obveznika PDV-a. Otisao u banku a oni kazu da mi porezna mora izdati rjesenje da sam u registru PDV-a i da moram napraviti žig da bi otvorio poslovni racun. Kazu da porezna dodijeli neki porezni broj koji btw pocinje s 5.... Zovem poreznu a oni kazu da za OPG ne izdaju nikakvo rjesenje jer to nije obrt i da racun u banci otvaram samo s prijavom P-PDV (1 primjerak ostao u poreznoj 1 meni).
Ono sto bih htio je imati racun na OPG kako god da ga oni zvali i da kupujem preko njega npr. gorivo, dijelove itd. a onda tromjesecno sastavim listu izdataka i trazim povrat poreza.

Moze li mi neko molim vas pojasniti kak to ide i koji oblik je najprakticniji buduci da tek sadim vocnjak i dok moji orasi narastu ja cu imati samo troskove. Primitci tek za koju g.:(

Hvala

I mene muci slicno. Uglavnom sto sam do sad skupio je slijedece:
1. Gradska uprava upisuje u registar OPG i daje jedan broj OPG-u
2. Porezna daje potvrdu o upisu u registar obveznika PDV-a
3. Po prethodnoj potvrdi gradska opet izdaje drugi broj OPG-a s kojim se moze otvoriti ziro na OPG u banci
4. U banici mogu otvoriti dvije vrste racuna: privatni i na OPG. Za ovaj drugi treba broj pod 3., a privatni se moze otvoriti bez njega. Za racun OPG-a treba pecat, a za privatni ne treba.

Razliku sam pokusao utvrditi metodom uzastopnih pitanja razlicitih referenata u poreznoj upravi, gradskoj upravi i banci, i to vise puta, ali mi nitko nije znao reci u cemu je razlika. Jedino sto su u banci rekli da poslovni racun (OPG) moze imati utjecaja kad oni interno procjenjuju bonitet za kreditiranje po poslovnim programima.

Uglavnom, ja osobno nisam shvatio razliku, a vidim da je ni referenti ne razlikuju (dapace, nisam siguran da uopce znaju cemu opcenito ziro sluzi)
Cijenio bih ako je vec netko odradio akciju guglanja po propisima da nas malo prosvjetli ..... jer ocito moram znati puno vise od referanta da bih mogao shvatiti :madmana: . Sad znam samo malo vise, ali to nije dovoljno :twisted:


igor_peradar kaže:
Da kao i obično u našoj državi svatko ima svoju priču. Imače dohodaši, samostalne djelatnosti otvaraju žiro račun, potreban ti je samo žig kolko je meni poznato, međutim od nedavno se kod nas na županiji počeo izdavati neki drugi broj poljoprivrednika sa kojim mi u međimurskoj banci ostvarujemo pravo otvaranja poslovnog računa, što je puno bolje u odnosi na žiro.
Eto toliko

Moze u kratko u cemu je to bolje? :prayer:
 
R

Rajtek

Guest
zoki_008 kaže:
Imam OPG i upisan sam u registar obveznika PDV-a. Otisao u banku a oni kazu da mi porezna mora izdati rjesenje da sam u registru PDV-a i da moram napraviti žig da bi otvorio poslovni racun. Kazu da porezna dodijeli neki porezni broj koji btw pocinje s 5.... Zovem poreznu a oni kazu da za OPG ne izdaju nikakvo rjesenje jer to nije obrt i da racun u banci otvaram samo s prijavom P-PDV (1 primjerak ostao u poreznoj 1 meni).
Ono sto bih htio je imati racun na OPG kako god da ga oni zvali i da kupujem preko njega npr. gorivo, dijelove itd. a onda tromjesecno sastavim listu izdataka i trazim povrat poreza.

Moze li mi neko molim vas pojasniti kak to ide i koji oblik je najprakticniji buduci da tek sadim vocnjak i dok moji orasi narastu ja cu imati samo troskove. Primitci tek za koju g.:(

Hvala

Prvo za tromjesečni obračun moraš odmah kod prijave OPG u sustav PDV-a naglasit da želiš tromjesečni obračun.
Šta se tiče računa treba ti pečat, al najprije moraš u svojuj županiju otič i tražit jdeinstveni matični broj OPG-a(još navečer provjerim jel se tak zove), uglavnom odeš na županiju i kažeš im za šta ti treba. Onda stim papirom, kojeg ti nedaju odmah ideš napravit pečat, pa onda s time u banku. Uglavnom tak je i meni bilo u Hypu, isto su me tražili, jer to otvaraš žiro-račun za pravne osobe-poslovni račun.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Rajtek kaže:
Prvo za tromjesečni obračun moraš odmah kod prijave OPG u sustav PDV-a naglasit da želiš tromjesečni obračun.
Šta se tiče računa treba ti pečat, al najprije moraš u svojuj županiju otič i tražit jdeinstveni matični broj OPG-a(još navečer provjerim jel se tak zove), uglavnom odeš na županiju i kažeš im za šta ti treba. Onda stim papirom, kojeg ti nedaju odmah ideš napravit pečat, pa onda s time u banku. Uglavnom tak je i meni bilo u Hypu, isto su me tražili, jer to otvaraš žiro-račun za pravne osobe-poslovni račun.

Da, a koja je razlika ako mozes otvoriti ziro i kao fizicka osoba? Porezni obveznik je osoba sa svojim JMBG-om, a ne OPG sa svojim maticnim brojem.
(koliko znam klasicni obrtnici su obavezni imati poslovni racun, ali OPG nije, pa mi nije jasno sto dobivas/gubis sa poslovnim racunom na OPG)
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,578
evo moze jos jedno pitanje....koliki su doprinosi kada ima OPG??
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
swizach kaže:
evo moze jos jedno pitanje....koliki su doprinosi kada ima OPG??
Cuo sam da su oko 1300 kn mjesecno, ali je to neprovjeren podatak i ne znam detaljno :( o kakvim doprinosima se radi, posto me osobno ne interesira
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ma da, ali imas mirovinsko i zdravstveno iz i na placu, a placa je valjda ona minimalna. Iskreno, zaboravio sam detalje, a moguce da se to i mijenja.
 

Najnoviji postovi

Na vrh