• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kakav racun otvoriti za OPG

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Rajtek kaže:
zoki_008 kaže:
Imam OPG i upisan sam u registar obveznika PDV-a. Otisao u banku a oni kazu da mi porezna mora izdati rjesenje da sam u registru PDV-a i da moram napraviti žig da bi otvorio poslovni racun. Kazu da porezna dodijeli neki porezni broj koji btw pocinje s 5.... Zovem poreznu a oni kazu da za OPG ne izdaju nikakvo rjesenje jer to nije obrt i da racun u banci otvaram samo s prijavom P-PDV (1 primjerak ostao u poreznoj 1 meni).
Ono sto bih htio je imati racun na OPG kako god da ga oni zvali i da kupujem preko njega npr. gorivo, dijelove itd. a onda tromjesecno sastavim listu izdataka i trazim povrat poreza.

Moze li mi neko molim vas pojasniti kak to ide i koji oblik je najprakticniji buduci da tek sadim vocnjak i dok moji orasi narastu ja cu imati samo troskove. Primitci tek za koju g.:(

Hvala

Prvo za tromjesečni obračun moraš odmah kod prijave OPG u sustav PDV-a naglasit da želiš tromjesečni obračun.
Šta se tiče računa treba ti pečat, al najprije moraš u svojuj županiju otič i tražit jdeinstveni matični broj OPG-a(još navečer provjerim jel se tak zove), uglavnom odeš na županiju i kažeš im za šta ti treba. Onda stim papirom, kojeg ti nedaju odmah ideš napravit pečat, pa onda s time u banku. Uglavnom tak je i meni bilo u Hypu, isto su me tražili, jer to otvaraš žiro-račun za pravne osobe-poslovni račun.

Citao sam naputak koji su sluzbenici u zupaniji dobili zasto otvaraju ovaj novi broj. Razlog je smijesan, ali evo o cemu se radi:
Kad se upisjue u OPG dobije se maticni broj OPG-a, ali su gospoda zaboravila, kada su radili propise za OPG, da bi trebalo OPG kod otvaranja razvrstati po nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti, sto je, po drugim propisima, vrlo logican uvjet da se otvori poslovni racun kod banke. Banka bez klasifikacije djelatnosti, naravno, ne moze otvoriti poslovni racun. I sad, umjesto da drzava prizna gresku i automatski dodijeli broj za klasifikaciju djelatnosti svakom OPG-u, ona trazi da odes ponovno u Zupaniju i taj broj po nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti posebno zatrazis, i naravno dodatno platis 40 kn biljega ;) Meni osobno je zupanija, porezno i moja banka u krugu sto metara (dapace, porezno i zupanija u istoj zgradi) pa mi nije problem prosetati se par sto metara i par katova po zgradi, ali mogu misliti kako je onima kojima su te tri stvari u drugim mjestima .... :(
 
W

Wiky89

Guest
Pa ja sam danas bio u banci i na zupaniji i na poreznoj i savjetodavnoj pa nakraju oni meni neznaju rec kakav tocno ja racun trebam!! Mislim da je toloko papirologije sve skupa malo previse zbunjujuce!!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Moje iskustvo nakon par mjeseci je ovakvo: OPG se zove isto kao sto se i ja zovem, imam otvoren "privatni" ziro u banci i uredno preko njega radim (placam racune, primam povrat PDV-a, izlaznih racuna jos nemam). Ovo "privatni" sam namjerno stavio u navodnike jer niti dan danas nisam shvatio koja je razlika izmedju "privatnog" i "poslovnog" zira. Meni je prednost u tome da mi isti referent u banci radi i "privatne" i "poslovne" stvari, a da imam "poslovni" ziro jedan bi mi radio ono sto radim kao fizicka osoba (ime_prezime), a drugi ono sto radim kao seljak (OPG ime_prezime). Obim posla mi je minimalan kao OPG tako da mi je to OK. Vjerojatno bi mi, da kao OPG trazim neki kredit od banke, rekli da moram imati "poslovni" racun, a posto to ne namjeravam u dogledno vrijeme sadasnje stanje me zadovoljava.
 

IKO

Član
Tu od
20 Stu 2007
Poruka
52
Evo da vam oprobam objasniti te osobne i poslovne žiro račune.
U banci može svaka fizička osoba (dakle svaki pojedinac) otovriti žiro račun ako za to ima potrebu ako naprimjer ima neki ugovor o djelu, autorskom honoraru itd. tada mu se neto honorar plaća preko žiro računa jer je podložan kontroli porezne uprave. I to je taj "privatni" račun kako kaže Smiljan. Broj toga računa vrijedi u okviru banke i samo u okviru banke se može znati čiji je to račun. Međutim, ako se bavite nekom profesionalnom djelatnošću tada vam treba poslovni račun (pa se katkada zove transakcijski račun ili drugačije), ali se za njega znade čiji je jer je javan i u bazama žiro računa koji su dostupni raznim korisnicima.
Usprkos ovom razlikovanju žiro računa obrtnici često koriste samo osobne žiro račune i preko njih posluju, ali bih rekao da su to manji obrtnici koji nemaju neki veliki promet. Inače, taj račun im nebi bio praktičan. Prije se taj račun mogao napisati u nalogu za plaćanje ( ili ti bivšem virmanu) samo u pozivu na broj odobrenja, a uvođenjem vodećeg broja banaka upisuje se i u polje žiro računa kao drugi dio računa (onaj iza crtice).
Toliko, ako je išta više razumljivije. Ovo je materija specifična i teško ju razumije onaj koji nije više vezan oko financija pa makari i samo plaćao.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
IKO, najljepsa hvala na jednostavnm objasnjenju. Cudi me da mi to ljudi (i to ne tete cistacice nego referenti sa VSS) u banci nisu znali reci, a sa preko nekoliko sam o toj temi pricao (i osobnih bankara i onih koji prate privredu).
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
je tema stara ali.
OPG imam,sad moram registrirat farmu da bi mogel dobit ona klješta i markice pošto to više veterinari ne rade.
al pitanje je sjedeče:eek:tvorim žiro račun "privatni" jel neču skoro u sustav PDV-a,napravim pozajmicu od 5-6000kn.
i sa tog računa plačam gorivo,smjesu,i sl. jel to tak bi išlo ili ne?
neki dan me čovjek pita jel oču R1.ja reko netreba,u stvari neznam koji broj mu dat od OPG-a,svoj matični,OIB, kaj stavit na račun?

i sad kaj stavit na ime žiro računa OPG-ime i prezime ili sam ime i prezime?

idem na neki put i sad me zanima da trošak,kilometraže,cestarine,goriva dnevnice stavim pod trošak OPG-a,plačam i ovak sve sam al kod godišnje prijave ak je kakva olakšica ili povrat zakaj ne.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
daniels kaže:
je tema stara ali.
OPG imam,sad moram registrirat farmu da bi mogel dobit ona klješta i markice pošto to više veterinari ne rade.
al pitanje je sjedeče:eek:tvorim žiro račun "privatni" jel neču skoro u sustav PDV-a,napravim pozajmicu od 5-6000kn.
i sa tog računa plačam gorivo,smjesu,i sl. jel to tak bi išlo ili ne?
Da, upravo tako

neki dan me čovjek pita jel oču R1.ja reko netreba,u stvari neznam koji broj mu dat od OPG-a,svoj matični,OIB, kaj stavit na račun?
R1 ti treba samo ako si u sustavu PDV-a pa ti taj placeni PDV sluzi kao odbitna stavka (odnosno ako imas vise ulaznog PDV-a od izlaznog za povrat PDV-a). Na racunu, ako si fizicka osoba (OPG, obrt) stavljas JMBG jer OIB, kao sto vidimo i usprkos TV reklamama, jos nije zazivio.
i sad kaj stavit na ime žiro računa OPG-ime i prezime ili sam ime i prezime?
Ne znam, ali mislim da mozes samo ime i prezime
idem na neki put i sad me zanima da trošak,kilometraže,cestarine,goriva dnevnice stavim pod trošak OPG-a,plačam i ovak sve sam al kod godišnje prijave ak je kakva olakšica ili povrat zakaj ne.
To su ti sve odbitne stavke (u cijelosti ili djelomicno) za porez na dohodak. Plus, mozes odbijati i dnevnice.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
smiljane pa ti si doktor za one u uredima kaj sjede.
tam kad pitaš bole da nisi više sam znal prije neg mi oni objasne.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Nazalost, vecina ljudi s kojima kotaktiramao po raznim drzavnim sluzbama su godinama nauceni da ne smiju misliti vec samo cekati tumacenja propisa i naputke iz razno raznih ministarstava. I ako takvo tumacenje/naputak ne dodje ili se zagubi negdje stvari stoje (ili jos gore, strankama se krivo tumaci).
Btw Osobno svjedocim da je za jedan propis trazeno tumacenje i da je relevantni duznosnik (cak visioko pozicioniran. Ne ministar jer oni ionako nista ne znaju) odmah drugi dan osobno napisao jasno tumacenje i poslao ga mailom, ali je trebalo puna dva mjeseca da to raznim kanalima preko raznih procelnika, nacelnika, sefova, voditelja dodje do referenta. A u medjuvremenu je referent potpuno krivo (usudio bih se reci, ne svojom krivnjom) upucivao ljude ....
 
Na vrh