• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako do najma državnog zemljišta?

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Ček, počneš obrađivat nečiju zemlju, upišeš u arkod bez ugovora o najmu i dobiš poticaj za nju?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Mislim da ne..koliko sam čitao,možeš zapuštenu zemlju obraditi i javiti općini,gradu ili jls-u da si obradio zapuštwnu parcelu te da ti je namjera da ju održavaš da ne zaraste u korov npr i oni ti onda ako im to odgovara daju privremeno pravo da obrađuješ na neki rok ali utvrđuje se i koliko si dugo u tzv mirnom posjedu te plaćaš dvostruku zakupninu(prosjek oranica 300kn/ha) i koliko se utvrdi da je dugo obrađuješ toliko i plaćaš.
Sad kako to u praksi izgleda neznam,ali sve si mislim da si nekoga moraš imati od gradonačelnika,načelnila ili nekog visokopozicioniranog da ti to prođe inaće te otkantaju..no možda sam u krivu..a prije je išlo da si uz 2 svjedoka mogao upisati zemlju u opg i dobivati poticaj,samo su to pojedinci zlorabili..
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
To što upišeš na izjavu svjedoka moraš naknadno opravdati s ugovorom. I mislim da se više ne može ni upisivati na izjavu. Ja sam htio prošle godine upisati jednu parcelu na izjavu i to u prisustvu vlasnika, pa su zvali u središnjicu i na jedvite jade odobrili.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Opet će biti raspodjele po stranačkom opredjeljenju...ako uopće dođe do ikakvih natječaja u skorije vrijeme..
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
http://www.poslovni.hr/hrvatska/tko...ljedecega-tjedna-postaje-javni-podatak-338015

ono sto je zanimljivo :
Pravilnikom se omogućava upis državnog poljoprivrednog zemljišta u ARKOD samo uz pravno valjanu dokumentaciju o vlasništvu/posjedu, uz iznimku upisa privatnog zemljišta bez dokaza o vlasništvu/posjedu, ali uz obvezu dokazivanja obavljanja poljoprivredne aktivnosti na parceli putem "geotagiranih" fotografija, ističu iz Ministarstva poljoprivrede.
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Znači li to da će se moći upisati, i ujedno dobiti poticaj na privatne parcele koje obrađujem, bez ugovora o zakupu, isto kao što je to bilo i 2015 godine?

Ako je to tako, meni bi to jako puno pomoglo, jer od ukupne površine koje obrađujem, samo pola imam u arkodu, baš zbog toga što do vlasnika nije moguće doći...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Ja to tako shvaćam..nadajmo se da je,jer to bi dosta pomoglo onima koji nemogu okupit 15 vlasnika jedne parcele..a vjerujem da ih ima dosta.
 

Luka2222

Član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
Moze pomoc.Imam 2h zemlje i 4 vlasnika te parcele.Jedna obitelj.Sa jednim clanom sam napravio ugovor o najmu zemljista i otisao sam upisati zemlju u agenciju i mogao sam upisati samo njegov dio,savjetovali su da njihov ne upisujem,jer po novom moram imati ugovor sa svim vlasnicima.Sad da li to znaci po novom da cu ipak moci upisati zemlju i raditi ,jer ljudi su stariji i u njemackoj su,a njihov sin je pravio ugovor sa mnom da se zemlja obraduje,jer do sad su jednom godisnje ju samo tarupirali da ne raste korov.Sta mislite sta cu moc po novom zakonu s tim.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
''Na javnom natječaju ne mogu sudjelovati osobe koje su dodijeljeno poljoprivredno zemljište u vlasništvu države dale u podzakup ili njime na drugi način neovlašteno raspolagale"

Zasto bi i sudjelovali, dobili zemlju na 50 godina, neki zapustili, neki davali u podzakup 3-4 puta, ne placaju zakupninu redovito i nitko im ne planira oduzet.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Jedva čekam da se ponovi ono što je bilo prije 10 godina..dobivali zemlju kumovi,rodbina i prijatelji,politički podobni itd..jedino bi im skinuo kapu kad bi oduzeli zemlju onima koji nisu proveli onaj plan zbog kojeg su i dobili zemlju..
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ma koji crni natječaj. Mogu dijeliti šikare na kamenjaru i močvare, di još ima oranica koje bi netko mogao dobiti u zakup?

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Meni su otvoreno rekli da nemaju komu uzeti zemlju, da dosadašnji korisnici imaju prednost, i da se na ovom natječaju nemam čemu nadati. A 70% zemlje je u podzakupu, ili se nikako ne obrađuje, ili nije plaćen zakup, tek 30% ljudi to obrađuje kako spada... Nema logike. Agencija je ostavila ogroman nered iza sebe, a sad će lokalni šerifi dijeliti podobnima, i opet brus.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
U našoj županiji od cca 85 000 ha ima slobodnih cca 3000 ha. A sva slobodna državna zemlja u Đakovštini je u brdima, pašnjaci u ritovima koji su pola godine pod vodom ili oranice koje su seljaci mijenjali s državom 70-ih i bježali u ravnicu - nagibi na kojima je kombajn beskoristan, zemlja 6. i 7. klase na klizištu. I to sve zaraslo u šikaru.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
To je nažalost realnost,a oni dižu halabuku oko toga ko da će svaki opg moći dobiti 50ha zemlje u zakup ili kupiti 50ha zemlje...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Seru kvake. Zemlje nema i neće je biti. Još je jače što je svaka vukojebina osnovala gospodarsku/poslovnu/industrijsku zonu i tako razjebala barem 10-20 ha zemlje.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Osim ako one kakti šume,a zapravo su šikare katastarski pretvore u poljoprivredno zemljište pa možda netko i kupi pa očisti..ovako čistu parcelu, teško da ima slobodnoga.
 

Najnoviji postovi

Na vrh