• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako kalcij u kravu!?

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
151
Pozdrav! nadam se da me moderatori nubu psovali sto sam zbog ovog otvarao temu, al stvarno nemam gdje pitat! dakle, krava legne, veterinar utvrdi nedostatak kalcija, i sad ti u nju uli pola litre kalcija, al naravno da neprolijes i da ne ode u pluca! da li se netko susretao sa slicnom situacijom i kako rjesavate takve stvari?

Davanje kalcija, kvasca, monila i drugih stvari koje krava, ovca, koza ne želi konzumirati pomoću boce je oubičajna u mom kraju.

Treba ti botilja od vina (zbog grla boce)
Bocu gurneš s jedne strane pokraj zadnjih zubi na jezik.
S druge strane svoj palac.
Glavu joj možeš malo podići, neznatno.

Krava ti sa jezikom čepi bocu, zato imaš palac pa joj puniš usta, sama guta polako.
Ako ima rogove uzmi pomoć.
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
[I ja mislim da bi trebao promijeniti veterinara, u pravu je IMT 542 kalcij se daje bas tako. Meni se desavalo da dodje do tog problema, par puta ali iskljucivo kod visoko mlecnih krava koje recimo daju od 8-9 hiljada litara na 305 dana i to rjesavamo s kalcijumom intravenozno, i krava vrlo brzo ustane. Nego interesuje me koliko je stara ta krava koliko je davala mlijeka i koliko je zasusivana prije teljenja.
I jos nesto jako vazno, da se to ne bi desilo poslije teljenja nikad ne izmuzam vise od 2-3 litra mlijeka, pa poslije dva tri sata opet toliko i tako se malo mucim dva dana ako znam da je krava rizicna. Ranije mi se desavalo da mi krava poslije teljenja da dvadesetak litara i onda mozete misliti koji kalcijum iz nje preko mlijeka izadje odjednom. Od kad ovako radim nemam tih problema, ali zaista zasusim kravu od 45 do 60 dana.
 

Najnoviji postovi

Na vrh