• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako kalcij u kravu!?

Tu od
18 Sij 2012
Poruka
300
Pozdrav! nadam se da me moderatori nubu psovali sto sam zbog ovog otvarao temu, al stvarno nemam gdje pitat! dakle, krava legne, veterinar utvrdi nedostatak kalcija, i sad ti u nju uli pola litre kalcija, al naravno da neprolijes i da ne ode u pluca! da li se netko susretao sa slicnom situacijom i kako rjesavate takve stvari?
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Pozdrav! nadam se da me moderatori nubu psovali sto sam zbog ovog otvarao temu, al stvarno nemam gdje pitat! dakle, krava legne, veterinar utvrdi nedostatak kalcija, i sad ti u nju uli pola litre kalcija, al naravno da neprolijes i da ne ode u pluca! da li se netko susretao sa slicnom situacijom i kako rjesavate takve stvari?

nek joj veterinar da kofeina, i 3 dana joj daji po 200 ml u mišić
 
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
300
nek joj veterinar da kofeina, i 3 dana joj daji po 200 ml u mišić

da on za prvi put kofeina! boldano nerazumijem. pa kalcij se bas mora u nju nalit, da popije, ili u šrotu,ili u vodi al to neće. znaci ostoje samo direkt iz flase, al tak mozes u pluca nalit
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
72
Pozdrav! nadam se da me moderatori nubu psovali sto sam zbog ovog otvarao temu, al stvarno nemam gdje pitat! dakle, krava legne, veterinar utvrdi nedostatak kalcija, i sad ti u nju uli pola litre kalcija, al naravno da neprolijes i da ne ode u pluca! da li se netko susretao sa slicnom situacijom i kako rjesavate takve stvari?


Veterinar ti je idijot ako takav problem ne može riješiti!!!! Infuzija je najefikasnije riješenje
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Veterinar ti je idijot ako takav problem ne može riješiti!!!! Infuzija je najefikasnije riješenje

Nekad davno smo jednoj kravi isto tak nešta davali ja sam bi još mali pa se nesječam šta ali na veči tratur staviš jedno crijevo koje paše i crijevo kravi u zube najbolje ohitenka jel je tvrda i onda naljevaš po malo u tratur stim da neko drži glavu gore dok krava leži
 
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
300
Veterinar ti je idijot ako takav problem ne može riješiti!!!! Infuzija je najefikasnije riješenje

ma nije idiot. da on i infuziju, i sve al nesmije se to svaki dan, mi moramo bas nalit pola litre svaki dan u nju, pa cak i ako je zdrava, a treba se uskoro telit! a pogotovo kad je bolesna! pa el niko od vas ne zalijeva kravu kalcijem? nemogu da vjerujem
 
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
300
Nekad davno smo jednoj kravi isto tak nešta davali ja sam bi još mali pa se nesječam šta ali na veči tratur staviš jedno crijevo koje paše i crijevo kravi u zube najbolje ohitenka jel je tvrda i onda naljevaš po malo u tratur stim da neko drži glavu gore dok krava leži

Tak smo jednoj nalili u pluca i skoro krepala. sam tak ode u pluca, pogotovo ak je bolesna, pa nema volju da se brani ili da guta! jel nikome od vas krave nelijezu, ono da se nemogu dignut?
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,110
taj veterinar nek s svojom diplomom obriše guzicu kada bude išao na veliku nuždu.kravi daš malo kofeina da ojača srce i dadneš joj 150 ml preparata kalcija(najčešće calfoset) u jugularno venu tj onu venu iz koje se vadi krv zatim 150 ml u mišič na vratu i još 150 ml pod kožu i krava bude kao da ništa nije bilo
 

heik

Član
Tu od
27 Velj 2012
Poruka
87
i kod mene se dešava da krava zalegne,pogotovo u proljeće. dođe veterinar i da inekcije u venu u vrat i nakon par sati krava je na nogama
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
kravi daš malo kofeina da ojača srce i dadneš joj 150 ml preparata kalcija(najčešće calfoset) u jugularno venu tj onu venu iz koje se vadi krv zatim 150 ml u mišič na vratu i još 150 ml pod kožu i krava bude kao da ništa nije bilo

Točno tak i moj veternar radi i u 99% slučajeva bude sve ok
 
M

MOCO

Guest
Pozdrav! nadam se da me moderatori nubu psovali sto sam zbog ovog otvarao temu, al stvarno nemam gdje pitat! dakle, krava legne, veterinar utvrdi nedostatak kalcija, i sad ti u nju uli pola litre kalcija, al naravno da neprolijes i da ne ode u pluca! da li se netko susretao sa slicnom situacijom i kako rjesavate takve stvari?

kako je to utvrdio? vadio krv i slao na analizu? koji kalcij koristiš?

meni je to sve jako čudno, imam puno iskustva ali tako što još nisam radio ni čuo!
 
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
300
Nemogu vjerovat da me tako nerazimijete! on to sve napravi, infuziju, injekcije kofeina i pitaj boga cega jos, al tako sam dan-dva, a nakon toga vise normalno nesmije,to joj ionak gotovo nikad ne pomogne tako da za zadnji slucaj nismo ni zvali veterinara, cijena lijecenja dodje i do 1500 kn, a na kraju krepa a kod nas se krava neoporavi tako lako, leži i po tjedan dana pa onda moramo lijevat kalcij. a utvrdi da je to valjda kad vidi da je sve ostalo u redu! a koristim onaj sto bude u kanisteru od 2 l, bude boje karamele, i ide pola litre jednom na dan, neznam sta pise na njemu,nest na njemacki! ma svi veterinari to preporucuju netom prije telenja cak i ak je krava zdrava
 
Posljednje uređivanje:

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,110
daj joj par dana prije telenja 100 ml calfoseta i 50 ml vitamina ad3e u vrati ne budeš imao takvih problema
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Svako ima svoje misljenje i rjesenje pa tako i je
ako je uzrok pada krave nedostatak kalcija krava se nakon, intra venske aplikacije 75ml i 50 im. I 50 sk., diže za max 10 sati i ako se bas nedigne u tom vremenu reagira super i drugi dan stoji,
a sve ostalo nije nedostatak kalcije več mnogi drugi problemi
to zaljevanje neznam trebo bi procitati djelatnu tvar možda je to ketostop ili tako nesto. Rjetko se dogodi da kravi ode u pluca mi ketostopom zaljevamo sveki dan i svakako i nema nikakvih problema imamo neku ok flasu kao gumenu i cjelu gurnemo u usta.
Nije bas preporučljivo kravi davati kalcij par dana prije teljenje bolje ad3e i tokoselen i onda prije samog telenja kalcij i opet vit,
posto mi tu imamo masu krava ni nemožes sacat kad ce se telit prevantivno dajemo poslje telenja 50ml kalcija, ad3e i tok
nadalje svakako tko ima puno problema poslje telenja sa zaljeganjem mora dati nekome da mu pogleda obrok krava
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Svako ima svoje misljenje i rjesenje pa tako i je
ako je uzrok pada krave nedostatak kalcija krava se nakon, intra venske aplikacije 75ml i 50 im. I 50 sk., diže za max 10 sati i ako se bas nedigne u tom vremenu reagira super i drugi dan stoji,
a sve ostalo nije nedostatak kalcije več mnogi drugi problemi
to zaljevanje neznam trebo bi procitati djelatnu tvar možda je to ketostop ili tako nesto. Rjetko se dogodi da kravi ode u pluca mi ketostopom zaljevamo sveki dan i svakako i nema nikakvih problema imamo neku ok flasu kao gumenu i cjelu gurnemo u usta.
Nije bas preporučljivo kravi davati kalcij par dana prije teljenje bolje ad3e i tokoselen i onda prije samog telenja kalcij i opet vit,
posto mi tu imamo masu krava ni nemožes sacat kad ce se telit prevantivno dajemo poslje telenja 50ml kalcija, ad3e i tok
nadalje svakako tko ima puno problema poslje telenja sa zaljeganjem mora dati nekome da mu pogleda obrok krava
 
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
300
Zasto svaki dan zalijevas kravu ketostopom?krave nesmiju jest puno kukuruza jer im se od toga hvata masnoca oko jetre, a od toga zalijezu i ugibaju! a to da ode u pluca dogodi se kad je krava jako bolesna skoro toliko da nije sposobna jezikom raditi, onda lako ode u krivi kanal
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Tu gdje radim ima 480 krava u mužnji i gotovo svaki dan ima krava za ketostop,
a nije kukuruz jedini problem, neznam odkud si dali dobivas onaj papir od analize mljeka ako ti uzimaju uzorke?
A kad je krava tako bolesna da nemoze ni gutat tu ti peroralna aplikacija nista nepomaze posto je u takvom stenju da to nemoze usvojiti
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Svi problemi kreču od neadekvatnog obroka naspram stadija laktacije. Što se tiče zalijevanja krava , ja primim kravu u nos jednom rukom a drugom joj diram jezik stimulirajući refleks gutanja a pomagač zalijeva kravu koliko ona može gutati.
 
M

MOCO

Guest
Nikad nisam kravu "zalijevao" ni neću! ponudim joj više stvari u amperu za popiti i obično krava sama popije ono što joj treba, onda je odvedem u šetnju, a nekad je uopće ne uvodim u štalu ni po noći. Naravno da surađujem s veterinarom i zajedno odlučimo koju će terapiju on dati i što ću ja kasnije poduzimati.
 
Na vrh