• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naterati kokošku da kvoče

Lazar

Član
Tu od
24 Ožu 2016
Poruka
61
Pozdrav svima. Malo nisam bio aktovan na forumu iz nekih razloga..
Da počnem.
Od 11 pilica ostala su 10. Jedno sam zatekao mrtvo u kavezu. Sigurnl ga je kvocka nagazila i uginulo je.Tad su bili stari samo 4 dana.Ovih deset sa kvockom setaju po dvoristu. Porasli su.
Jednu kvočku sam dobio onako cisto da ne lezi kod njih na prazno gnezdo.Stavio joj petnaest jaja ,lezala dve nedelje i pocela da ustaje na 10 minuta i na kraju sasvim ustala. Stavljao sam je na silu da lezi za 2/3dana, nesto jaja slupala nesto mucak ,ostalo je samo pet jaja. Ja imam jednu kokosku koja kad cuje pile odma pocinje da postepeno kvoca.I odnesem joj ja pile i ona ga vidi i ode na gnezdo i legla je i nije ustajala.Dok nije legla ja sam nekako prigrijavao ovih 5 jaja da ne uginu pilici unutra. Kad je legla stavio sam joj ova jaja,3 su se izlegla. Jedno sr izleglo sa dosta krvi i zumanjka na trtici i ona to videla i sve pojela pa mu cak i creva izvadila.To je uginulo.U jedno jaje nakljukalo je i trebalo da pocne da se izlese,tj. vec je pocelo ali ne znam kako je uginulo unutra a pocelo da se izleze.Ova tri su se izlegla i ova ih cuva.Pustam ih napolju.Odmah kad su se izlegli sutra dan je jedna druga snela jaje i vise nije ustala. Stavio sam joj 13 jaja,a evo sad je petak a kako lezi 15 dan. Jedno mucak sam odstranio , a u jedno je uginulo pile i pocelo da truli.Smrad se je cak osecao i u nepolomljenom jajetu. Kad sam ga polomio odmah mi je krenulo iz stomaka,tolilo gadno.
U ovih 11 jaja svi su zivi pilici. Videcemo sta ce da izlegne.Nadam se dobrim rezultatima.

Bas sam se raspisao.Hvala.
 

Gorski1

Član
Tu od
2 Stu 2013
Poruka
47
Imamo kvočku (nesilicu) koja leži na 8 jaja (u početku ih je bilo 9, jedno je razbila). Za 5 dana bi se trebali izleći pilići.
Kako znadete da li su jaja mućci a kako da su u njima živi pilići?

Kada se izvale da li kvočku i pilić držati odvojeno od ostalih kokoši? Pretpostavljam da da, zbog koncentrata za piliće - da im ga ne pojedu kokoši.
Da li osigurati da ni kvočka ne može uzimati koncentrat? Znači staviti ih u neku gajbu gdje će oni moći do svoje hrane a kvočka ne.

Kada ih puštati u dvorište?
 

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Uzmi neku lampu, najbolje je obicna baterijska, prisloni je uz jaje i ako je unutrasnjost bleda onda nema pileta, a ako je unutrasnjost tamna(crna), osim komore za vazduh( nalazi se na zaobljenijoj strani jajeta) onda ima pile. Trebali bi biti odvojeni od ostalih kokosi. Ne moras odvajati hranu za pilice od kvocke jer nista ne moze biti kvocki. Mozes ih pustati vec posle 1-2 dana, ako je lepo vreme, naravno. Sijalica im nije potrebna jer ce ih kvocka grejati.
 

Lazar

Član
Tu od
24 Ožu 2016
Poruka
61
Ja ih lampiram blicem na telefonu.Od ovih jedanaest jaja sto su ostali u svima su zivi pilici.

Danas su se jos dve koke razlegle na isto gnezdo,pa sam jednu prebacio u drugo. Planiram da im stavim jaja.
 

Gorski1

Član
Tu od
2 Stu 2013
Poruka
47
O, hvala! Baš je fora ovo sa lampom, probati ću već sutra ako ju ulovim da se digla.
 

Gorski1

Član
Tu od
2 Stu 2013
Poruka
47
Nisam provjeravao jaja ali 5 ih se svejedno izleglo. Još su ostala dva, vidjeti ćemo danas.
Kako pilići uzimaju hranu, pretpostavljam da sami pronađu, ili ih kvočka pozove onako kao što i pjetao zove kokoši!? Skuhali smo im 2 jaja i usitnili i koncentrat, nadam se da je to dovoljno.
 

Gorski1

Član
Tu od
2 Stu 2013
Poruka
47
Zadnja dva jaja su mućci, vidio brat i bacio ih. Znači ostalo ih 5, živih i zdravih. Nakon koliko dana ih se može pustiti van, u vrt? Pretpostavljam da bi moglo odmah, ali neka ipak malo ojačaju. I, gdje im tada staviti njihov koncetrat a da ga druge kokoši ne pojedu?
 

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Bilo bi najbolje da budu odvojeni od odraslih kokosaka da ih ne bi tukle a i kvocka ce se tuci sa ostalim kokoskalma pa da pilici ne nastradaju.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Jel moguće da ako kokoške jedu svakodnevno kruh, kvočaju?
Ove godine, od 40 kokošaka, skoro sve su kvočale, a i prošle i pretprošle godine, bio isti problem.
 

Gorski1

Član
Tu od
2 Stu 2013
Poruka
47
Bilo bi najbolje da budu odvojeni od odraslih kokosaka da ih ne bi tukle a i kvocka ce se tuci sa ostalim kokoskalma pa da pilici ne nastradaju.

A super, hvala!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Posto nista od kvocanja odlucio sam sa eksperimentima. U jednu sam gajbu stavio slame i par jaja. Ako koja udje i sjedne jednostavno cu zatvoriti vrata pa nek lezi. Gajba je drvena od kunica metar sa metar i nikad nisu ulazile u nju. Mozda uspije.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Od svih kokoški koje sam imao, one sa crnim perjem vole često kvočati.
 

Kukuruz

Član
Tu od
4 Srp 2013
Poruka
90
Jel moguće da ako kokoške jedu svakodnevno kruh, kvočaju?
Ove godine, od 40 kokošaka, skoro sve su kvočale, a i prošle i pretprošle godine, bio isti problem.
U kruhu ima kvasca Koji se inaće dodaje u hranu da kvocaju i u kokošinjcu uvjek mora biti neko jaje , ako daješ kruh a ne kupiš redovno jaja to je to.
 

Najnoviji postovi

Na vrh