• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako orijentirat redove u vocnjaku

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Kako orijentirat redove u vocnjaku?
Prostoji kriterij oblika parecele, redovi se orijentiraju po duzoj strani radi vojednostavljenja radova oko vocaka.
Sta je sa meteroloskim uvjetima?
Sta ako imate jak vjetar, mozda u cvatnji buru ili jugo?
Dali stavit redove niz vjetar ako se radi o razlici kuteva npr 45 stupnjeva?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Uvijek po mogucnosti smjer sjever-jug, zbog osuncavanja plodova tj. jednolikog dozrijevanja, bolje obojenosti i dobrog provjetravanja.
Makar, koliko vidim da si sa mora, tebi nije bitan smjer zbog sunca jer ga ima dosta a pogotovo ako ces imat veliki razmak u vocnjaku.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
radi se o nasadu badema, moram krenit s kopanjem rupa.
ja imam dosta vjetra u cvatnji (zapravo sav vjetar), ne znam dal izlozit medjuredni prostor vjetrometini ili ga probat skrit, tj. djelomicno umanjit vjetar kroz njih.
od bajama nema nista kad jugo potrga cvijetove...bas kao i bura
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Mislim da se u takvim situacijama uz nasad a vjerojatno i po njemu sadi "drveće" da zaštiti od vjetra. Ako ne dobiješ savjet ovdje zovi savjetodavnu ili agronomski fakultet.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
ma ne zna o tome niko nista jer sadim u podneblju di nema koncentriranih nasad, sadim sortu koja ne postoji koncentrirna nigdje na svijetu (gorki badem), tako da se moram oslonit na promisljanje i osjecaj.
nadao sam se da ce se javit tko sa iskustvom iz juznijih krajeva...hvala ti u svakom slucaju
O vjetro jos nisam nacisto...
 

Najnoviji postovi

Na vrh