• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALCIZACIJA

Janko

Član
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
46
Ispada oko 1.5 tona/ha i tako svake godine sve dok PH ne bude 6-5-7.0 !!
 
Tu od
24 Svi 2015
Poruka
49
Ja mislim da smo mi plaćali tonu 400 kn, ne sjećam se, možda lažem. Ako da, molim ispravite me. ;)

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ponešto sam pročital o kalcizaciji. Ako se dobro sjećam, naišel sam na slijedeće informacije:
1. treba je raditi kad je suho,
2. ne sijati mjesec dana nakon kalcizacije,
3. ne gnojiti prilikom kalcizacije nego najranije mjesec dana kasnije.

Može li netko malo pojasniti razloge zašto se treba pridržavati ovih triju mjera? Kaj se događa kad se neke od njih ne pridržavamo? Odnosi li se preporuka za gnojenje samo na mineralna gnojiva ili i na stajnjak (u večini slučajeva nije potpuno zreli-kompostirani)?
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ja kad sam ju radio toga sam se pridržavao e sad nezz što bi bilo.
Razlika se vidi već sad na zemlji stvarno vrijedi svake kune potrošene.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,872
iwanho
1.ne po mokrom jer se ljepi za cestice tla
2. zbog toga da ne spali klicu mlade biljke npr. u. repice...
3.za ovo trece tesko kaj reci

Puno ovisi o nizu faktora...u zadnjih godina puno se gura kalcizacija od strane strucnjaka preko strucnih casopisa, agrokluba, savjetodavne....Dobar je clanak u zadnjem gospodarskom listu ,pa onaj koji ima namjeru kalcizacije neka se educira.
Kao i gnojidba tak i kalcizacija nist bez analize
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,545
gnojidba s razmakom od mjesec dana, tu se misli na primjenu organskih gnojiva, za mineralna nema nikakve veze...

naime, organska gnojiva su puna mikroorganizama, a kao što se zna (valjda) vapno i njegove izvedenice su oduvjek poznati kao dezinfekcijska sredstva.

daklem, vapno ubija mikrofloru u organskim gnojivima, pa postoji veća opasnost od ispiranja gnojiva.
 

Janko

Član
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
46
Holcim Agrocal je kalcij karbonat (iliti CaCO3) s njime nemaš brige. Agrovapno (CaO) je nešto drugo i puno agresivniji pa se zato koriste manje količine(najviše 400kg/ha odjednom)..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Iz obljižnjeg kamenoloma sam dopelal prašine pomiješane sa ponešto granulata veličine 1-2 mm kamena vapnenca. Kiselost nisam mjerio, a indikator za kiselost mi je pojava pokoje preslice na svakih 100-tinjak kvadrata.
Kod oranja za pšenicu razbacal sam oko 700-800 kg/ha (preračunato). To je otprilike 1/4 količine koja se preporučuje za pjeskovita tla s ph 4,5-5,5. Također sam zaorao manju količinu pomalčirane kuruznice, a podnojio sam s oko 230 kg/ha vukovarskog 0-20-30 i oko 70 kg uree.

Nadam se da, ako već nisam napravil korist, nisam napravil niti štetu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kaj sam tak loše napravil da je teško komentirati. Dobrodošli su i negativni komentari. Možda pomognu nekom drugom da ne mora učiti na svojim pogreškama kao ja.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Za vrhunski posel je nužna analiza tla, a meni je to za malu parcelu preskupo pa improviziram. Na koncu bum možda imal slabiji odnos uloženo-dobiveno nego da sam dal zemlju na analizu, ali tak sam ovaj put odlučil.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
A neznam ja sam gledao uzorak 450 kn pa sad ti uzmi par uzoraka preskupo je to,
I ja sam od oka razbacao sad razmišljam još da bacim .
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Da a navodno ide 5 uzoraka ako se ne varam po parceli bolje kupit za to kalcij pa razbacat.
Da su malo pametniji džaba bi trebalo biti
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nije političarima stalo do napretka poljoprivrede. Baš naprotiv, čim bolj je uništena, povećava se uvoz i zarada pojedinaca.
Ali da bi trebalo biti gratis, trebalo bi.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Vidi se po poticajima i ostalom .
Bilo bi dobro da je besplatno al ajd idemo i bez toga i dobro.
Na oko sad cu ga opet nešto razbacat pa ćemo vidit.
Mislim da je dosta pomogao .
 

Najnoviji postovi

Na vrh