• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALCIZACIJA

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Da a navodno ide 5 uzoraka ako se ne varam po parceli bolje kupit za to kalcij pa razbacat.
Da su malo pametniji džaba bi trebalo biti


Uzima se 5 uzoraka , ali to na kraju bude sve jedan uzorak.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
To je u redu ako je njiva podjednake struktura tla. No, kaj ako je zemljište po mjestima različito od pjeskovitog do ilovasto-glinastog? Onda takav mix uzoraka nije baš efikasan. Barem se meni tako čini.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Uzima se 5 uzoraka , ali to na kraju bude sve jedan uzorak.

Da ali meni ne rentabilno parecele od 3000 do 5000 m2 .
Sad gledaj koliko bi koštalo previše.
Jednostavno na deset parcela se ne isplati za to kupim podsta kalcija i ureje.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Po uzorku. Jel tako Bobiću?

Da po uzorku a uzorak kod mene sadrzi najmanje 30 - 40 uboda sondom (sonda, citaj 3/4 cola cijev razrezana oko 5 mm sirine do preko 30 cm u duzinu,,,
Sto vise uboda to je preciznija slika stvarnog stanja tla,,,
250 kn je ponekad puno novaca ali realno gledano to prosjecni pusac popusi u tjedan dana i da ne nabrajam daljnje primjere,,,
250 kn je samo 100 kg kana, nesto manje petnajstice a jos manje NPK kojeg ste mozda bezveze bacili jer ste mislili kako je biljka gladna a ona to radi kiselosti tla nikad nece moci usvojiti,,,
analiza je kao dijagnoza za neku bolesta sa dijagnozom covijeku koji ima supalj zub sigurno necete kuhati caj i pri tom dobrano ga zasladiti,,,
kad jednom imate uvid u to sto Vasem zemljistu fali dalje je lako to popraviti,,,

i na kraju, kad jednom takvim nasumicnim dodavanjem kreca pretjerate i tlo napravite alkalnim tek onda cete biti u problemu,,,

Da ali meni ne rentabilno parecele od 3000 do 5000 m2 .
Sad gledaj koliko bi koštalo previše.
Jednostavno na deset parcela se ne isplati za to kupim podsta kalcija i ureje.

Ja da imam deset uzoraka odjednom barem 3 bi mi radili gratis,,,

Da se razumijemo, sa firmom iz linka nemam apsolutno nikakve veze osim sto mi godisnje odrade uzorak ili dva,
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ja da imam deset uzoraka odjednom barem 3 bi mi radili gratis,,,

Da se razumijemo, sa firmom iz linka nemam apsolutno nikakve veze osim sto mi godisnje odrade uzorak ili dva,

Možda kod tebe da je tako kod mene razmislio bi ovako se ni ne umaram niko ne radi pa neću ni ja.
Ko meni plati moje po pravoj cijeni sve moram skoro pa džaba prodat da ne propane.
I onda njima da platim uzorak 450 kn.
Jednostavno moraš biti lud i ovako mi malo zarade ostane sve pišem na papir.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Sve ima računice, 250 kn za uzorak nije pretjerano ako znaš da ce ti uštedit barem toliko a i znat ceš na čemu si, dok napamet radit kalcizaciju isto nije pre pametno rješenje
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Možda kod tebe da je tako kod mene razmislio bi ovako se ni ne umaram niko ne radi pa neću ni ja.
Ko meni plati moje po pravoj cijeni sve moram skoro pa džaba prodat da ne propane.
I onda njima da platim uzorak 450 kn.
Jednostavno moraš biti lud i ovako mi malo zarade ostane sve pišem na papir.

Kad citam tebe kao da slusam svog starog "pa to nitko u selu ne radi osim par budala koji imaju para"
isto tako je bilo i kad sam ga nagovarao da posije rauolu, 5 godinica je trebalo da popusti a sad kaze nebi vise a da ne sije, jbga sad a to se moglo odrađivati davno davno prije,,,

Pretpostavljam da ti mozes poslati uzorke paketom hp-om, oversisom, sityem jer kako se cini u vtc je gotovo duplo jeftinije nego kod Vas,,,
ako imas imalo pregovarackog duha sef je tamo zaista popustljiv, susretljiv i usudio bih se reci susretljiv,,,:(giggle):
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Možda kod tebe da je tako kod mene razmislio bi ovako se ni ne umaram niko ne radi pa neću ni ja.
Ko meni plati moje po pravoj cijeni sve moram skoro pa džaba prodat da ne propane.
I onda njima da platim uzorak 450 kn.
Jednostavno moraš biti lud i ovako mi malo zarade ostane sve pišem na papir.


Od kada je uzorak kod nas 450kn, pa bilo je manje od 250kn u Karlovcu? Na agronomiji je manje od 450kn, bez računa može i za 350kn.
Analiza zemlje se uvijek isplati, pogotovo na parcelu od 5000m2. Ja bi i za ove od 3000m2 napravio, ne moraš sve ove godine, svake godine po jednu ili dvije napraviš. Te novce si brzo vratiš urodom.
 

mixy

Novi član
Tu od
28 Ruj 2016
Poruka
4
Za vrhunski posel je nužna analiza tla, a meni je to za malu parcelu preskupo pa improviziram. Na koncu bum možda imal slabiji odnos uloženo-dobiveno nego da sam dal zemlju na analizu, ali tak sam ovaj put odlučil.

ja sam radio analizu tla u Petrokemiji i kod njih je cijena 200 kn po uzorku + 60 kn gnojidbena preporuka za navedenu kulturu i to je sasvim prihvatljiva cijena tak da je na tome stvarno nepotrebno "šparat" jer na kraju uštede nema!
 

Dundo

Novi član
Tu od
6 Sij 2017
Poruka
21
Pozdrav,

vidim da već neko vrijeme nema postova ovdje, ali možda netko odgovori :)

Zna li netko gdje se u okolici Daruvara može nabaviti materijal za kalcizaciju i koji nabaviti ?
Znam da Kamen sirač ima takvih stvari, ali reko možda netko zna i neke druge opcije

Analiza zemlje kaže ovako: pH u KCI - 4,6 - preporuka 6-8t/ha kalcij karbonata ili dolomita.

Kako se kreću sadašnje cijene kalcizacije ?

Hvala svima :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dal je radio netko sa ovim granuliranim kalcijem od RWA?

Kak se pokazalo samo rasipavanje rasipačem?
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Ja sam radio. Boden kalk Austria.
Ide odlično rasipačem, al' se jako teško pere to poslje rada, inače odlično, 350 kg po ha sam ja radio, i to je neka maksimala ako nije rađena analiza.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Antonio, mislim to po lucernama bacati, čut ćemo se jednom prilikom u vezi tog.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Rwa u Koriji. Oko 1700 kn sa pdvom po toni.
Dobro je bacit po usjevima, ali najjaču učinkovitost ima u proljeće po brazdi ili po strnistu pa zadrljat ili izgrubirat da se pomješa sa zemljom.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja bi to po lucernama u kasnu jesen nakon zadnjeg otkosa bacio pa nek se pomalo razgrađiva tokom zime.
 

Andreti

Novi član
Tu od
26 Stu 2015
Poruka
5
U Siraču granulat u bb, 550 kn^t +pdv, zasto kupovati rwa po1700 kn kada je to ista stvar.
A tih 350 kg hektar sigurno na nasim tlima nije dovoljno. Pazite se da vas nezavaljaju
Iz Sirača Agrovapno odlično super se rasipava, nema prasine.
 

Janko

Član
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
46
Vapno građevinsko za izradu žbuke(morta) je gotovo identično što i bodenkalk,mi smo prilagodili kalcizator kupljen kod Hercega u Velikim Zdencima te posipali obično vapno upola je jeftinije!! Bodenkalk je u biti to peletirano vapno i tu te oderu sa cijenom do kraja(prebezobrazno) !!
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
To je u redu ako je njiva podjednake struktura tla. No, kaj ako je zemljište po mjestima različito od pjeskovitog do ilovasto-glinastog? Onda takav mix uzoraka nije baš efikasan. Barem se meni tako čini.

Bas tako kolega. Ako imamo ujednacenu strukturu zemljista dovoljan je jedan uzorak kojeg pravimo na taj nacin da uzimamo oko 20 uzoraka sa razlicitih mjesta na parceli po principu sahovskog pomjeranja i sve to pomijesamo zajedno i od toga pravimo jedan reprezentativan uzorak.
A ako znamo da je struktura razlicita onda ovo isto radimo samo sto za svaku strukturu radimo novi uzorak.
 
Na vrh