• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALCIZACIJA

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
to se nije odjednom zakiselilo...tak se nebu odjednom niti otkiselilo...pazi na dušični šok...ja baš i nebih odma sadio na toliko vapnenog materijala, bar pola godine odgode iza kalcizacije...:(nerd):
 

ibjonda

Član
Tu od
4 Ožu 2017
Poruka
44
Hvala na linkovima i sugestijama, proučiti ću.

Naravno, sadnja je odgođena do najranije 2020.godine.
 

ibjonda

Član
Tu od
4 Ožu 2017
Poruka
44
Dobio sam ponudu za materijal, prema količini koja mi je potrebna.

Kalcifert od Kaminga, 194 kn/t u rinfuzi, 319 kn/t big bag, 388 kn/t u vrećama od 25 kg.

Agrovapno od Intercala, 712 kn/t big bag ili u vrećama.

Nije mi bas jasna tolika razlika u cijeni? Ima li tko iskustva s cijenom u Intercalu?
 

sproject

Član
Tu od
25 Sij 2019
Poruka
47
Na ne bas malim dijelovima nekih parcela vec tri ili cetiri godine nema roda niti kukuruza niti psenice. Prvo sam mislio da je duplan spric ali to bi iduce godine bilo puno blaze no i dalje je stanje lose. Lani veliki krug psenice uopce nije bilo a ove godine kukuruz kao da stoji. Na ostalim parcelama je duplo veci i bujniji a ovaj imam osjecaj kao da se suši. Gnojiva je baceno podosta a zadnji put je zemlja dobila stajnjaka prije desetak god. Podrivao sam na nekih 70cm dubine ali bez efekta. Znam dobro da nedostaje vapna i moram to napravit ove godine bez odgode. Hoce li se iduce godine vidjeti poboljsanje?

Pozdrav Kićo,
Kakvi su rezultati kalcizacije ?
 

sproject

Član
Tu od
25 Sij 2019
Poruka
47
Pozdrav!
Pripremam zemljište za podizanje nasada, napravio sam analizu i neugodno se iznenadio jer je ph 4, i u sloju 0-30, te 30-60.
Preporučene količine materijala da se podigne vrijednost ph su ogromne, 16 tona CaCO3 po hektru ili 12 tona CaO.
Dali tko ima iskustva s ovakvim ekstremima?

Pozdrav @ibjonda,
Moja parcela ima pH 3,9 (dugo godina nije se ništa sadilo na toj parceli, samo se kosilo)
vidi preporuku iz Petrokemije Kutiona....


23278
23277

Ovo proljeće namjeravam na njivu baciti polovicu od preporučene doze od 3 t / ha.

Vjerojatno zbog cijene transporta (Gorski Kotar) odabrati cu građevinsko vapno (Hidratizirano vapno Kalun)
U Bauhausu 25 kg 19kn Hidratizirano vapno Kalun 25kg

23279


jedini problem će biti rastresti po njivi ... bit će bijelo pod nosom :) dobru masku i naočale za ronjenje ;-)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Malo opreza s upotrebom hidratiziranog vapna ne škodi. Puno je koncentriranije od CaCO3 i dobro je usporediti kolika količina je potrebna za unos iste količine Ca u odnosu na CACO3. Količinu za jednu primjenu odrediti prema količini Ca u preporučenoj količini CaCo3. Bolji efekt je ako se primijeni više puta po manje, nego manje puta s većim količinama.
Bit ćeš lijepi, bijeli mlinar. :hahah:
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Prvu polovicu količine kalcita-fertdolomita baciti po zemlji pa zatim zaorati. Drugu polovicu količine kalcita-fertdolomita baciti na izorano.
Ovim načinom dobijaš povečanje ph i u površinskom sloju 0-30 cm i u donjem sloju 30-60 cm.
Odnosno svakim oranjem, i podizanjem brazde imaš kalcizirano tlo.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Prvu polovicu količine kalcita-fertdolomita baciti po zemlji pa zatim zaorati. Drugu polovicu količine kalcita-fertdolomita baciti na izorano.
Ovim načinom dobijaš povečanje ph i u površinskom sloju 0-30 cm i u donjem sloju 30-60 cm.
Odnosno svakim oranjem, i podizanjem brazde imaš kalcizirano tlo.

Hmmm,
citam li ja to da se zemljiste okrene za 180°
da se kod oranja zemljiste okrene "kaj gore to dolje" ?

Ja sam vise sklon vjerovanju da se brazda, odnosno zemljiste, samo nasloni na brazdu prije i da onda taj sloj kalcita bude samo ukoso,,,
c065.gif
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Moj je imt ali dobro zaorava, ne kužim, moj plug je dobro složen, duboko orem, izorane brazde su mi jednake visine, traktor ide ravno i nemam nikakvih problema sa zaoravanjem iliti slabim okretanjem brazde....plug je imt 12 " visoki klirens , traktor imt 549...
Mislim da do pojave slabog zaoravanja u prvom redu dolazi zbog neiskustva kod uštelavanja pluga.Samo uštelavanje meni traje cca 30-60 minuta, a nakon toga deri i po gasu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Dok se ne proba bolje i IMT je dobar. Iz iskustva govorim ;)
Krenio sam sa IMT, pa prešao na OLT, to je bio preporod. Sa OLT-a prešao na Eberhardt okretača, to je tek preporod...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Marko hoće reći da IMT plug samo prislanja brazde a ne okreće ih. Mo'š ga štelati koliko hoćeš, no profil daski je takav kakav je.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Ajd dvobrasci jos i rade nekako, mislim da oni imaju malo bolje zaobljene daske, al jednobrazac, to je srednja zalost.
Njemu pomaze samo siroka i duboka brazda i jaako dobar deflektor da nekako zaore masu.
Ja cu sad probati na svoju ramu od imt-ovog jednobrasca napakirati nekako nosac daske i dasku od nekog zapadnog pluga, to bi onda trebalo biti oranje bez greske.
I obavezno dobar pretpluznjak mora biti, ni jedan deflektor ne moze zamjeniti pretpluznjake.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,656
Kvernelandove glave vam imaju žig strelice sa stražnje daske i broj, ima razlike i po izgledu
 

Najnoviji postovi

Na vrh