• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALCIZACIJA

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Kaj nemaš ti rastepač sa kranom?
Imam ali je ovo problem tovariti jer su niske vreće a i teške su, kad ga do kraja razvučem sav se piga pa da nebi bilo nekih slika u temi NEZGODE.
Koliko si valuta izdvojio po toni?
Oko 400 kn sa pdvom
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
514
Imam ali je ovo problem tovariti jer su niske vreće a i teške su, kad ga do kraja razvučem sav se piga pa da nebi bilo nekih slika u temi NEZGODE.

Oko 400 kn sa pdvom
Može sa znati gdje i koja roba?
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
@Charlip koja vrsta je to Agrocala od holcima? Tj sa kojim sastavom kad ih više prodaju tu kod mene, i zbog čega se to sad stavlja?
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Da li bi bilo dobro baciti ga pred samo oranje ili se može bilo kada? Planirao sam već to odraditi ali još nisam ni jednom u nekoj većoj količini, koliko je neka optimalna količina po hektaru da ne bacim previše.
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,531
Količina se određuje prema stanju zemljišta koje utvrdiš analizom. Također postoji određena količina koliko možeš bacit odjednom (ne znam je), tak da možeš sj**at ako baciš previše.
Najbolje bi bilo kao bacit u ljeto odmah poslije žetve, ili zaorat, neko pravilo je valjda da se mjesec dana niš ne sije gore (makar se suncokretu nije ništa dogodilo a isti dan sam ga posijal, no bačen je drugi materijal koji se sporije otapa.)
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,087
Da li bi bilo dobro baciti ga pred samo oranje ili se može bilo kada? Planirao sam već to odraditi ali još nisam ni jednom u nekoj većoj količini, koliko je neka optimalna količina po hektaru da ne bacim previše.
Trebalo bi najprije napraviti analizu zemlje i na osnovu nje onda napraviti kalcizaciju. Nije dobro odjedanput baciti veliku količinu već se preporuča kalcizaciju raditi u 2-3 navrata (tijekom 2-3 godine).
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Hvala svima, moram vidjeti koliko kod nas dođe analiza i gdje ju rade.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,087
Hvala svima, moram vidjeti koliko kod nas dođe analiza i gdje ju rade.
ja sam nosio uzorak u Križevce, mislim da je cijena bila 700 kn po uzorku. Oni odmah daju i preporuku za gnojenje i kalcizaciju.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
@Charlip koja vrsta je to Agrocala od holcima? Tj sa kojim sastavom kad ih više prodaju tu kod mene, i zbog čega se to sad stavlja?
Ovo sam uzeo,a bacam po strništu prije oranja za repicu. Sutra ak u neko doba stane ova zlatna kiša bacim još 7 20 30 i spreman sam za oranje. Screenshot_20210826-221044_Samsung Internet.jpg
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Trebalo bi najprije napraviti analizu zemlje i na osnovu nje onda napraviti kalcizaciju. Nije dobro odjedanput baciti veliku količinu već se preporuča kalcizaciju raditi u 2-3 navrata (tijekom 2-3 godine).
E tako je,ja sam radio prije dvije godine na nekim komadima a budući da mi je svugdje relativno ista zemlja gledam da dva puta izvrtim svu zemlju posle žita sa količinom od tone na hektar pa ću nakon toga opet radit a i repica je bila odlična ove godine tak da mislim da je i to pridonijelo malo tome.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
400kn/T dolomita je puno. Nekad je bio oko100kn/T. Za 28% CaO to je prevelika cijena. AgroVAPNO od kamen Sirača je oko 580kn+ pdv s udjelom Ca min65%
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Evo je cijena od jučer kod nas u holcimu ako kome znači nešto.
 

Prilozi

  • IMG_20210827_163221.jpg
    IMG_20210827_163221.jpg
    52.2 KB · Pregleda: 77

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
Predsjetvena primjena vapna.
 

Prilozi

  • 20211017_115627.jpg
    20211017_115627.jpg
    139.6 KB · Pregleda: 38
  • 20211017_115559.jpg
    20211017_115559.jpg
    62.2 KB · Pregleda: 38

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,238
analize su različite cijene na različitim mjestima. ja platio 350kn u križevcima. analiza sa preporukom. s obzirom da nije bilo za trajni nasad uzeo sam na dubini 30cm. imaš na njihovoj stranici opisaono kako se uzima uzorak...što se tiče kalcizacije ne bi se smjelo više od tone po ha u jednoj godini. svakako bolja opcija su granule koje se sporije otapaju. ako se posipa samo vapno u prahu ono ubije doslovno sve mikroorganizme koji su potrebni i dobri za zemlju. i onda bi ih trebalo na neki način vratiti.
ako se prihranjuje samo sa umjetnim gnojivima ne možeš sa kalcizacijom pogriješiti, ali sigurno bi bilo najbolje napraviti analizu.
 
Na vrh