• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALCIZACIJA

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527

avialias citat:​

Jel sipate agrokal sad prije oranja ili na proljece bacate pri zatvaranju brazde?
I koliko bacate po ha ako nemate analizu tla?


Ne troši novca uzalud. Ako imaš iole veću površinu, napravi analizu. Za male površine (do 0,25 ha) može se na temelju korova približno procijeniti kiselost zemlje. Npr. preslica voli rasti na kiselom tlu.
Malo prolistaj ovu temu, čini mi se da se spominju preporučene količine. Bez analize, je sve manje više okvirno.
ja imam parcele od 2.9ha, 1.9ha i 0.7ha.
ali nista to nije drzavno...
s ove prve skinit kukuruz sada, a ove druge dvije su neorane 15godina.
mislio sam bacit po 400-500kg/ha agrocala holcima jer sam tamo proljetos bacio 1.4t na ta 2.9ha.
a na druge dvije parcele sam mislio ici s po 600kg/ha
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,593
E sad imam jedno pitanje. A kako zakiseliti tlo. Imam jednu cesticu kojoj je ph 8.9
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
637
Koristiti ureeu, u prihrane s gnojiva sa visokim udjelom sumpora, izmjeriti koliko je kalcija u tlu i ako ga fali može se koristiti gips.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,680
Ili razbacati drvenu sječku pa zaorati, drvo razlaganjem zakiseljuje tlo....samo mislim da sporije nego urea.

Ili posadi krumpir, njemu paše kiselo
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,536
Ja kažem iz kemijske perspektive. 7 je neutralno, sve ispod 7 kiselo, sve iznad lužnato.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Mi se borimo sa kiselim tlima karbokalkom u količinama oko 12t/ha.
Prosjek pH u mom kraju je od 3.8-4.5pH.

IMG_20210923_101818.jpg
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Ekipa da li da bacim sada po oranju Siračko agrovapno i pustim da to kiše i snijeg rastapaju ili je bolje kad se prisuši baciti i onda zatvorizi brazde za očuvanje vlage , negdje si mislim u veljači?

Mislio sam 500kg/ha baciti...jel to ok..? Puno, malo...nemam analizu, onako preventivno idem, znamo da je kisela zemlja izmedu 5.5 i 6.

Ide na parcelu kukuruz, a parcela nije korištena 10-15godina.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
637
Ako je parcela ravna onda možeš I sada. Ako nije onda prije zatvaranja.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Prava stvar, sve ove godine se mučio i ubijao, ali sa ovim to ide onak kak treba.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,067
Ovako. Imam megametal rasipač. Sve inox.

Bacao bi s njime građevinsko vapno i pepel. Jel to ide? Ima netko iskustva?

Hvala
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,885
Ide na silu.
A zašto građevinsko vapno kad ima na pretek agrovapna.
 

Jourek

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2014
Poruka
168
Jel ima tko iskustva sa ovim, dobio ponudu u big bagu 600 kg 1026 kn
 

Prilozi

  • image (1).jpg
    image (1).jpg
    44.9 KB · Pregleda: 33

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,067
Ma građevinsko vapno je jeftinije po omjeru kalcija. Ali opet s druge strane pepel je besplatan samo ne znam jel bi išao rasipačem. Pripremio sam onu burad od meda, naručio od mega metala onu mješalicu za bacanje soli. Pa kad se nakupi kubik pepela probat ćemo bacati.

Računica kaže da tona pepela, 2 kubika materijala. Mijenja 500kg agrocala i 100 kg 0-20-30..


Tako da evo. Odlučio sam probati pa kako bude. Ako netko ima iskustva nek javi.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
637
Jel ima tko iskustva sa ovim, dobio ponudu u big bagu 600 kg 1026 kn
Bacao ga ja ovu jesen. Ok granuliran i baca se kao gnojivo. Tj lijepo curi i malo praši u odnosu na druge.
E sad, dali je bolji ili ne to budemo vidjeli. Da je skup, mogao bi reći da je. Nema magnezija, što bi rekao da je + za teška zemljišta.

Ma građevinsko vapno je jeftinije po omjeru kalcija. Ali opet s druge strane pepel je besplatan samo ne znam jel bi išao rasipačem. Pripremio sam onu burad od meda, naručio od mega metala onu mješalicu za bacanje soli. Pa kad se nakupi kubik pepela probat ćemo bacati.

Računica kaže da tona pepela, 2 kubika materijala. Mijenja 500kg agrocala i 100 kg 0-20-30..


Tako da evo. Odlučio sam probati pa kako bude. Ako netko ima iskustva nek javi.
Oprezno s pepelom zbog teških metala koji se nalaze u njemu. I mislim da 1T pepela mjenja više od 500kg agrovapna.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,067
Evo istraživanje s 5 tona pepela po hektaru.

Kaže da nije ništa strašno i da je unutar granica dozvoljenog.


Conclusions
The applied relatively small amounts of metals with ash significantly affected only
the O horizon where increased concentrations of Cr (1.9–2.2-fold), Ni (1.4-fold), Cu
(2–3-fold) and Zn (1.5–1.6-fold) were determined 2 years after the application. As most
metals were bound in the O horizon, significant downward transport was determined
only for Zn at 20 cm and Ni at 50 cm depth after 2 years. However, no ash influence on
the leaching of Cr, Cu, Cd and Pb was found. The chemical composition of Pleurozium
schreberi was not affected by ash either. The wood ash increased the concentrations
of Cd, Pb and Zn in the current year needles, while the concentrations of Ni and Cu
in the needles showed even a decreasing tendency
 

Najnoviji postovi

Na vrh