• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALCIZACIJA

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
Nastavak kalcizacije i oranje za ječam. Što se tiče ne više od jedne tone,to je vrlo diskutabilna tema. Ovisi o udjelu CaO i obliku Ca. A i ako je ph manji od 4 onda nemaš što ubiti.
 

Prilozi

  • 20211020_163925.jpg
    20211020_163925.jpg
    95.8 KB · Pregleda: 49
  • 20211020_163935.jpg
    20211020_163935.jpg
    106.3 KB · Pregleda: 49

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
Obavezno je za državno zemljište. Tj ono što imate u najmu od države, za sada. Iako se je pričalo da bude i za privatno.naglasavam PRIČALO. Svake 4 godine
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Ja nemam državno a budale su zvali da treba oko 11 mjeseca.
Ne kužim morat ću pitat.
Rekao je da možemo na tečaj ići pa sami uzimati uzorke.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
I nebi smio "osiromašiti " tlo tj trebao bi dobro gospodariti, a koliko ja znam nitko to ne radi. Ima nas puno "sretnika" bez državne zemlje očito.
Ja položio tečaj za uzimanje uzoraka. Savjetodavna je to organizirala.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,869
Mi smo tečaj obavili još prije korone!
Zakonska je obveza, uzrokovati sve parcele veće od 1 ha. U slučaju kontrole treba imati barem 1.analizu (mislim) u 4 god.!
Za državnu vrijedi ono kaj Brad1 veli.
Charlip ne zjb se ako ti je poticaj drag😁.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Pa nije mi jasno,ni kod prijave poticaja niko niš nije rekel,ni ovak a još sam se prijavil ponovno za onaj tečaj za pesticide jer mi se istekla kartica ni onda nisu to spominjali. Svi s kojima surađujem nemaju pojma o tome. Od KŽ i BJ do Varaždina
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
analize su različite cijene na različitim mjestima. ja platio 350kn u križevcima. analiza sa preporukom. s obzirom da nije bilo za trajni nasad uzeo sam na dubini 30cm. imaš na njihovoj stranici opisaono kako se uzima uzorak...što se tiče kalcizacije ne bi se smjelo više od tone po ha u jednoj godini. svakako bolja opcija su granule koje se sporije otapaju. ako se posipa samo vapno u prahu ono ubije doslovno sve mikroorganizme koji su potrebni i dobri za zemlju. i onda bi ih trebalo na neki način vratiti.
ako se prihranjuje samo sa umjetnim gnojivima ne možeš sa kalcizacijom pogriješiti, ali sigurno bi bilo najbolje napraviti analizu.
Daj please link na te u krizevcima i broj mob/telefona ako imas ?
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,095
Agrokemijski laboratorij Visokog gospodarskog učilišta
Ulica Mislava Demerca 1, Križevci
048/279 180
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Morate pohvaliti čovjeka tj državnog službenika koji se sjetio ovoga...

Naime čovjek se sjetio kako da država dode do spoznaje i znanja u kakvom je stanju državna zemlja - oranice.

Najmopromac je obavezan uzeti uzorak, provesti analizu i podmiriti trošak kako bi država dobila besplatno sve informacije.

Istekom vašeg ugovora o najmu država će lako reorganizirati i replanirati cijene najma s obzirom da ce imati uvid u kvalitetu zemlje jer morate popisati sve čestice koje uzorkujete...

Evo svaka čast čovjeku koji se sjetio da radi u ime naše države a ne naroda koji ju čini.

Hvala mu od srca...i vi mu zahvalite...
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
Djaba što se to netko sjetio u Zg kada dodjela državnog zemljišta ide većinom po stranačkoj, obiteljskoj, kumskoj i podmazivačkoj osnovi. I tu onda analize i ostalo pada u vodu. Dok lokalna uprava (šerifi) dodjeljuju zemljište onda to nije potrebno. U susjednoj opčini je bio raspisan natječaj za dodjelu 1200ha zemljišta i službenika sam tražio da vidim par analiza pa da na temelju toga vidim ima li smisla uopće prijaviti se na natječaj, on je ostao gledati. Jer nisu nikoga tražili analize. A i otvoreno mi rekao da su mi nikakve šanse.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,869
Pa nije mi jasno,ni kod prijave poticaja niko niš nije rekel,ni ovak a još sam se prijavil ponovno za onaj tečaj za pesticide jer mi se istekla kartica ni onda nisu to spominjali. Svi s kojima surađujem nemaju pojma o tome. Od KŽ i BJ do Varaždina
Upitaj se u savjetodavnoj!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

avialias citat:​

Jel sipate agrokal sad prije oranja ili na proljece bacate pri zatvaranju brazde?
I koliko bacate po ha ako nemate analizu tla?


Ne troši novca uzalud. Ako imaš iole veću površinu, napravi analizu. Za male površine (do 0,25 ha) može se na temelju korova približno procijeniti kiselost zemlje. Npr. preslica voli rasti na kiselom tlu.
Malo prolistaj ovu temu, čini mi se da se spominju preporučene količine. Bez analize, je sve manje više okvirno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh