• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KALCIZACIJA

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
680
Mislim da ako računamo CaO, najpovoljniji je agrovapno.
U agrovapnu je Cao min 50%.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,263
Dobio sam sličnu informaciju s terena, ali nekako mi se to čini previše za baciti odjednom. Isto imam problem s lucernom da lijepo nikne i onda se samo osuši..
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
680
Ljudi. Taj agrocal vam je prevara stoljeća. I sam sam ga bacao. 3T agrocala je smiješna količina da se nešto zbilja promjeni, gotovo NEMOGUĆE u prvoj godini primjene. A tih 3T košta kao 1 T brankalka koji je minimum 95% CaO koji taj posao odradi u prvoj godini primjene i imate odma efekt. Dok raspadanje tj prelazak CaCO3 u CaO traje min 3.godine. CaCO3 je dobar materijal za održavanje postojećeg ph i recimo za neku minimalnu korekciju, za ostalo je tu CaO.
 

zlaja1

Član
Tu od
20 Lip 2016
Poruka
73
Nije ti agrocal samo caco3, već ima i 28% cao i 18,5% mgo a brandtkalk je po udjelu oksida spram udjela oksida u agrocalu i odnosu cjena je duplo skuplji.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
680
Agrocal je dolomitna stijena, odnosno caco3, postoje formule kojima se preračunava caco3 u CaO sto onda tako deklariraju.
A CaO nastaje prženjem dolomitnih ili vapnenih stijena te u tom procesu dolazi do oslobađanja CO2 iliti ugljik dioksida. Prženjem dolomita ili kalcita se radi ono što bi bakterije godinama radile u zemljištu pa zato prednost za brzo popravljanje ph imaju VAPNENI(prženi) matrijali. Zadnju informaciju za cijenu brankalka je 320Eura tona. Jel se što mjenjalo od tada nebi znao. A ima min95%Cao. Pa si izračunaj kolika kod kojeg košta kalcij. Da, i MgO radi nešto na snižavanju ph vrijednosti,ali ne toliko koliko CaO ali Mg za sobom vuče još neke probleme o kojima sada nebi jer sam sebi ovdje već pametujem.
 

Stjepan1262

Član
Tu od
18 Velj 2017
Poruka
42
Pozdrav, kakva su iskustva s ovim kalcijevim karbonatom, ako ga je netko koristio, jel opravdava cijenu i kako vam se pokazao?
 

Prilozi

  • 1000016493.jpg
    1000016493.jpg
    27.3 KB · Pregleda: 29

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Može li mi netko pojasniti postotke navedene na vreči? Ako je 90% Ca u obliku CaCO3, kako onda može biti još min 52% u obliku CaO? Nedostaje li za udio CaO između 5 i 2 decimalni zarez, ili o čemu se radi?
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
533
U vreći od 40 kg, imaš 90% CaCO3, znači 36 kg CaCO3.
Od tih 36 kg CaCO3, imaš 52% CaO, znači 18,7 kg Cao.
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
658
Dali je taj CaO odmah dostupan ili treba proći neko vrijeme ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
533
A neznam koliki je stupanj vezanja Cao u ovom obliku u tlo, koliki je utjecaj na vezanje: vrsta tla, vlaga tla, temperatura tla i koncentracija samog CaO koja se baca na tlo...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
U vreći od 40 kg, imaš 90% CaCO3, znači 36 kg CaCO3.
Od tih 36 kg CaCO3, imaš 52% CaO, znači 18,7 kg Cao.
Čak i ako tvoje tumaćenje udjela prihvatimo ispravnim (meni nije), opet 36 + 18,7 = 40 ???
 

Stjepan1262

Član
Tu od
18 Velj 2017
Poruka
42
Jel ima tko od vas da je koristio bas taj suplagran, kako se pokazao itd...
koje je vase misljenje jel bolje taj baciti ili recimo onaj klasican agrocal koji je svima vec poznat?
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
533
Čak i ako tvoje tumaćenje udjela prihvatimo ispravnim (meni nije), opet 36 + 18,7 = 40 ???
U vreći ukupne težine 40 kg, imaš 36 kg Caco3 i 4 kg recimo MgCo3.
Od tih ukupnih 40 kg, imaš 18,7 kg Cao.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Nisam dovoljno pametan da to shvatim. Prva rečenica je ok, zbroj štima. (y)
Druga rečenica se onda valjda odnosi na neku drugu vreču u kojoj je Ca u obliku CaO, a ne u obliku CaCO3.

Bez analize, moguće je da je tih 90% CaCO3 sadrži Ca koliko i 52% CaO, ali to iz natpisa na vreći nije vidljivo.
Natpis na vreći nije ispravan.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,662
Ti bokca koliko nauke oko običnog kalcifertà kojeg kupite u kamenolomu za 40 eura tonu u rinfuzi okvirna cijena.
Bacite 2-3 tone po hektaru i to je to.Slijedeče godine napravite analizu zemlje za daljnje postupanje
 

Najnoviji postovi

Na vrh