• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kardanska prikolica za Mondial - samogradnja

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
214
Otvaram novu temu zbog specifične problematike.
Naime rijetki su napravili funkcionalnu kardansku prikolicu za Mondial.
Netko je pisao o originalnoj prikolici koja je imala mjenjač sa mislim dvije brzine ( 1 naprijed i 1 natrag)
Nekoga zanima brzina, a drugoga snaga pogona.
Meni osobno brzina nije bitna jer za transport imam 12" kotače na motokultivatoru, ali mi je kod pogona prikolice jako bitna snaga.
Zbog konfiguracije terena ( Gorski kotar ) ima puteva gdje bi htio, ali ne mogu.

Kolega Ivee mi je poslao slike svoje prikolice te ih u njegovo ime objavljujem:


post images

capture screen

adult image hosting

Prepoznaje li netko kakav je to pogon?
Meni ovo izgleda prilično originalno tj. ne izgleda mi kao prerada auto getribe.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Taj reduktor je vjerojatno od neke talijanske prikolice, koja se može koristiti u kombinaciji sa većom kopačicom.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Meni to izgleda kao neka getriba od auta sa zadnjim pogonom, s odrezanim zvonom kuplunga. Bilo bi dobro da getriba mijenja smjer vtrnje, da ne treba okretati diferencijal.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Mene podsjeca na mjenjac od olympie, cak mi se cini da ima one rucice gore za okretanje. Kako god, jako dobra stvar
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Nemoj me drzati za rec ali ovo je najverovatnije menjac od Ruskog Moskvica. Sa leve strane mu je birac a oblikom bih bas rekao da je taj samo je zvono iseceno i dodat lezaj sa kucistem na ulazu na spojnicku
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
214
Ivee nas časti i sa videom, možda to pomogne da otkrijemo od čega je sastavljena prikolica:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=QLC8XuqPaGI[/YT]
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=k9OR3J6lg9Y[/YT]
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=mrsebQHl9fc[/YT]
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Mjenjač je ruski definitivno,jedino ne mogu iskopati u koje modele se sve ugrađivao.

Nađog ovu skicu, neka potvrdi da je to taj pa da tražimo dalje. :)

033a.gif
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Da nije to možda od ruskog uaz -đipa,zadnji dio menjača.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Na ovom trećem videu se vidi dio gdje je bila spojena sajla od kilometraže. Po tome se može zaključiti da je od nekog auta ili kampanjole.:icon_rolleyes:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Moze biti da je i od Gaza ili Uaza dzipa cak menjac jer veoma su slicni kao moskvicev ako cak i nisu isti. Obe verzije mislim da su imale reduktor spregnut sa izlazima za prednju i zadnju vucu koji je isao iza menjaca.Rusi vecinom ubacuju vec proizvedene sklopove u mnogim modelima nego da prave sve posebno. Donekle dobar sistem a na njihovim sajtovima cesto se vidi da se upravo ti menjaci i diferencijali od Lade skracuju za mini traktore ili slicne namene. Prosti a veoma robusni menjaci
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Na onoj fotki se ispod brojeva vidi logo proizvođača GAZ. Forumski mitbastersi su na korak do rješavanja misterije. :)
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ispod kardana koji dolazi od MTK možda je i bio izlaz za prednji pogon ali neka se još malo priča,možda čemo i tačno potrefit od čega je.Od nive sigurno nije.:(rofl):
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Na onoj fotki se ispod brojeva vidi logo proizvođača GAZ. Forumski mitbastersi su na korak do rješavanja misterije. :)
ja ne znam čitati ruski ..pametnjaković
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Znam da je Volga bila Gaz. A jel i Moskvič isto?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
To je sto rekli kod Rusa sve isto i rade u koperaciji. Sto izmisljati nesto i praviti ako se vec ima nesto sto se moze iskoristiti .Tako se i na zapadu ubacuju sklopovi mnogi od drugih proizvodjaca. Zato sam rekao na pocetku da postoji mogucnos da je ugradjivano u vise vozila.
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
214
Bravo majstori!
Znao sam da na ovom forumu ima znalaca, ali brzina kojom je ovo razbijeno me oduševila.

Ujak je imao baš takav Moskvić, ali davno je to bilo.
Sjećam se da je dosta trošio, ali je bio nezaustavljiv.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako je to tako onda gotovo odgovara svaka getriba tog vremena ..muka nastaje kod ručice ..more bit a bude ispod guzice ..i tome se može doskočiti ako se mjnjač okrena 45 ili više stupnjeva
 

Najnoviji postovi

Na vrh