• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Karenca i berba grožđa

  • Temu pokrenuo bosniahos
  • Datum prvog posta

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Re: karenca i berba grožđa

Bilo bi dobro kad se ne bi ljutili.
Pogledao sam neki registar poljoprivrednih ljekova gdje za sabithane uopće nema da se proizvodi u 2012. i 2013. Pitao jednu agronomicu u vezi karence i kaže da na karencu utječu i vremenski uvjeti pa da je to vrijeme koje se maksimizira radi opreznosti. Nije mi potvrdila da vremenskim odmakom te supstance nestaju u vinu. Ne želim izvoditi zaključak.
Moje je pitanje kakvo je zdravstveno stanje grožđa sada i koliki je slador. Kad se očekiva da bi trebala biti berba? Može li grožđe još čekati?
 

Anthrax

Novi član
Tu od
12 Ruj 2013
Poruka
26
Re: karenca i berba grožđa

Jasno. Slažem se upotpunosti. To kaj mi je pol zivota u DE a pol ovdje je moja stvar! Imam pravo na avatar.

Odma ti velim, jer imam djelomicno veze i sa stukom kemije. Ja na tvom mjestu nebi konzumirao. A bas imas puno toga, neznam. Ponistiti efekat nemozes. U vinu na kemijskoj razini bude nešto od toga s cim si spricao. Pij, niko ti ne brani. Samo velim da se s vremenom dosta otrova unese u tijelo, i previše a bolesti je sve vise i svi se cude onda tome.

Stari moj, nije mi namjera nikad vrijeđati ili bilo što, ali iz mog posta moguce je izvuci pouku.
Ti si taj cije je i ti si taj koji ces dati konacnu odluku :top:.

I da. Grožđe mi nije prioritet tako da nisam dominantanu tome. Ja ti cisto iz zdrastvene struke govorim. Oprosti što samo brinem Za ljudsko zdravlje

P.s ohladi malo, ne grizi odma ;)
 
B

bosniahos

Guest
Re: karenca i berba grožđa

Razgovaram s ljudima izvan foruma pa ih sve više pokazalo da su napravili istu grišku.Mojem grožđu ističe karenca kroz 10 dana i nakon tog ide berba.
Taložit ču i stavit kvalitetni izbor gljivica i hranu za iste te se nadam dače biti sve ok. za dalje.
Tako mi je savitova moj znanac inače doktor znanosti i predavač na poljoprivrednom fakultetu nakon savitovanja sa svojim kolegama sa odsijeka vinarstvo.
Nadam se dače vino kao krajnji proizvod biti dobro i enološki zadovoljit.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Re: karenca i berba grožđa

Oprosti ali jesi li ti normalan?

Karenca je ono ništa. Samo bzvz piše na ambalaži?
Ak imalo brineš za svoje zdravlje to nebi nikad napravil, a kamoli pil.

Apsoluto je ista stvar i s antibioticima kod životinjama. Ne uneses dovoljno otrova kroz cijelu godinu da ti jos to treba. Btw briga me za tebe, al za ljude oko tebe koji neznajuci sto piju truju sebe, njih žalim :(

Bože dragi, i onda se cudimo zasto kod nas ima toliko zdrastvenih tegoba :facepalm:

Pa čuj što je mjerodavno, odnosno što je referenca da bi karenca tekla?

Tak je svejedno da li isteče na grožđu na trsu il u bačvi...

Moja jadna kemija mi rekla da prestajanje otrova prestaje djelovat kada isti na sebe naveže dovoljan broj drugih spojeva tj da mu se promijeni sastav...

Ja ne govorim da možeš danas špricat nekim otrovom koji djeluje 30 dana pa sutra ić brat al velim da ako pobereš nakon 20 umjesto 30 dana da se neće ništa dogodit.
Inako če vrenjem isparit ili se staložit to malo što je ostalo...

PS;
možda sam u krivu, prosvijetli nas...

ps2;
Netko je spominjal salame. Da li je netko bio u nekoj mesnoj industriji?
Ja sam ih se na žalost nagledao i mogu reć da nisam vidio niti jedan začin koji na sebi nema mrtvačku glavu. Počevši od nitritne soli s kojom se ama baš sve soli...
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: karenca i berba grožđa

E sada se tu već otišlo u širinu,a nisam se mislila ovdje uključivati u raspravu obzirom da sa vinogradarstvom nemam balage veze.Ali...
Nije problem samo o zdravlju sa problemom rezuida.Problem je u tome da neke aktivne tvari pesticida djeluju negativno na gljivice i šečere i kvasce te ometaju vrenje i onemogučuju procese.Ako neka aktivna tvar ubija gljivice i kvasce-bez obzira što će se oni dodavati u mošt i ti će,kao i oni pririodno prisutni u moštu biti uništeni.Tako dugo dok se aktivna tvar ne razgradi i ne postane neaktivna.To je ta karenca.I to je bitno.A hoćmo li mi pojesti ili popiti nešto što je pod karencom je - uvjetno-manje bitno,jer bismo morali svakodnevno brdo toga pojesti i popiti da bi nam štetilo.Naravno,da se godinama svakodnevno konzumiranje hrane pod karencom sumira i dugoročno radi štetu,ali,povremena konzumacija ne predstavlja tako veliki problem,jer su to veoma male količine aktivne tvari u pitanju.
 
K

kunići666

Guest
Re: karenca i berba grožđa

Pozdrav svim vlasnicima vinograda.Zovem se Marko(21 godinu).Živim u Trogiru...Dali netko traži berače grožda u okolici Trogira ili negdje dalje po Hrvatskoj,al ako je dalje da imam smještaj,a ako je u okolici(20-30 km) Trogira ne treba mi smještaj.Zainteresiran sam za posao berača grožđa.Br. mog mob:0995650862 :icon_winkle:
 

Anthrax

Novi član
Tu od
12 Ruj 2013
Poruka
26
Re: karenca i berba grožđa

Svi traže, al rijetko tko i naplacuje :D
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Re: karenca i berba grožđa

Je li se grožđe potrgalo? Možda se može svratiti i na kušanje? Kod nas su skoro svi potrgali a mi još držimo jer je plavac mali pa mu treba još malo sladora.
 
B

bosniahos

Guest
Re: karenca i berba grožđa

Unas se grožđe ubire,ovako moje je ubrano pred dva tijedna,15,.. šečer po Babou,taloženo,količina liti-mošta realna od količine grožđa koje je ubrano.Iako san imal nekih sumnji vezano uz karencu i stim povezano uvijetima,vrijenje je krenilo isti dan kad san mošt maknul sa taloga.Svaki dan kušam mošt da vidim ima li kakvih promina u okusu i mirisu.Osiječa se jako mali okus po truleži grožđa,zbog čega san i prska nešto kasnije.Savijet od vrhunskih znanaca enologa i podrumara da pričekam dase smiri vrinje i tek kod prvog pretoka rišavam isti problem,koji je po njihov sasvim ok. jer se i u njihovim vinarijama i u praksi događa isto.Neka vina se sama u početku samoriše tog okusa a za neka treba ličenje.Eto toliko.
 
Na vrh