• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kategorije plugova

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
584
Zanima me koje sve veličine plugova postoje, i do koje veličine su "normalni" plugovi a kad počinju plugovi za rigolanje?
 
B

Bobo

Guest
Cuj... kategorije plugova...

To je ipak "malo" pre opsirna tema...


U kratkim crtama imas jednobrazne i visebrazne plugove. zahvat im se krece od 8" pa do negdje 22" po jednoj brazdi.

Za oranje u nekoj normalnoj zemlji ne bi trebalo ici preko radnog zahvata 16" po glavi (Broj i velicina radnih tjela pluga ovisi o sjazi traktora, tipa zemlje, uvjeta u kojima se radi...), jer je vece brazde kasnije tesko usitniti i pripremiti za sjetvu. Ako se radi o pjeskovitoj zemlji, onda ores s cime god zelis jer je laksa daljnja obrada...

Ovi "normalni" plugovi se koriste za oranje do nekih 40cm dubine, eventualno vise talijanski modeli, jer u italiji oru valjda do kine i za normalne usjeve, nikad mi nije bilo jasno zasto...



Plugovi za rigolanje, nemaju veze s obicnim plugovima jer imaju puno jacu konstrukciju i u pravilu su jednobrazni. Neki (poglavito modeli za dublja oranja) imaju manju brazdu iza glavne da zatrpava jarak s povrsinskim slojem zemlje da olaksa slijedeci prolaz traktoru, ali to ovisi o dubini rada samog pluga...


Ova tema je jednostavno pre opsirna, ako sam ja razumio sto ti zelis saznati...

Svakako preporucam citanje teme o plugovima, i tako ces najbolje naci ono sto te zanima...
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
manja brazda igra dok je širina gume manja ali kad imaš gumu 23" baš i nejde bez 22" jer puno gaziš a ako je dobare plug ore on sa 22" bolje od mnogih plugova na 16"
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
584
Konkretno me zanimalo dal ima "normalnih" plugova većih od 16".
Npr imaš traktor od 50-60ks, koji ore dvobrazdnim od 12 ili 14 (ovisno o zemlji).
I sad želiš dublje orati, recimo na 40cm (za povrće ili repu), i onda mi se čini da nema smisla orati sa 1x16 tako velikim traktorom, a 2x16 bi mu bilo puno.

Možda je pitanje glupo, al nemam puno znanja o tome, pa da naučim nešto.

Drugo pitanje je, zanima me što znači visoki i niski klirens?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Imao sam priliku vidjeti plug 3x20 mislim da je bio IMT u jednom selu pored Suhopolja, i kaže tip da ga vuče sa Ursusom 120ks
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Konkretno me zanimalo dal ima "normalnih" plugova većih od 16".
Npr imaš traktor od 50-60ks, koji ore dvobrazdnim od 12 ili 14 (ovisno o zemlji).
I sad želiš dublje orati, recimo na 40cm (za povrće ili repu), i onda mi se čini da nema smisla orati sa 1x16 tako velikim traktorom, a 2x16 bi mu bilo puno.

Možda je pitanje glupo, al nemam puno znanja o tome, pa da naučim nešto.

Drugo pitanje je, zanima me što znači visoki i niski klirens?


to i mene zanima, pogotovo ovo drugo pitanje!
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Klirens znači visina.
U doslovnom prijevodu to bi značilo niska i visoka visina pluga!
Koliko ja znam,niski i visoki klirens pluga,to je tako prozvao imt,i samo kod tih plugova se koriste ti nazivi,ostali su svi večinom visoki,tj neke standardne visine.
Naprimjer klirens kod niskog pluga je 56 cm,a kod visokog 63 cm. To je bar tako kod IMT plugova. A ta visina se gleda od špice lemeša do rame pluga.
Nadam se da sam bar malo uspio razjasniti stvar. :)
 
F

fraurnisa

Guest
Jai jыs kaюko pasigedote, jai trыksta kaюkokiш kategorijш temш, skyreliш, praрome sakykit - mes bыtinai iрsprжsime рiа dilemа
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Jai jыs kaюko pasigedote, jai trыksta kaюkokiш kategorijш temш, skyreliш, praрome sakykit - mes bыtinai iрsprжsime рiа dilemа

Jel to nas neko z.......... :?:
 

Najnoviji postovi

Na vrh