• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kava

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kava, kafa, kahva, coffe ... Kako god je zvali mislimo na jedno :) Da li je tko išta probao po pitanju sadnje ovog ja vjerujem povrća? Nešto sam istraživao, kontao i mislim da bi uspjela i kod nas. Malo je tehnologija uzgoja sporija ali ne razlikuje se od drugog povrća koji se radi iz rasada. Otvaram temu jer na tržištu već jedno dobrih 5-7 godina nema kave, ima svega samo nema kave. čak i kad se kupi sirovo zrno, to je nešto nalik na kavu ali nema to ono nešto.

Kofein, kemijske formule C8H10O2N4, glavni je sastojak kave odgovoran za većinu učinaka na organizam. Osim kofeina, kava sadrži i trigonelin koji se pod utjecajem topline, dakle pri kuhanju pretvara u vitamin niacin (iz grupe B vitamina). Kava također sadrži oko 600 isparivih mirisa, bjelančevine, vodu, masnoće i mineralne soli.

Mislim da to fali, prije se kuhana kava osjetila u zgradi kad dođeš na kagt a danas rijetko da se osjeti i kad se pomiriši iz neposredne blizine.

Nabavio sam prastaro sjeme i sad da vidimo :)
Ima li kakavih iskustava?
 

fitomedicina

Novi član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
15
koliko planiras posijati i na kojem lokalitetu? I koju sortu si nabavio? Sunce ti nebi direktno trebalo tuči u grmove kave, takodjer morao bis odrzavati konstantnu vlagu s redovnim zaljevanjem. Takodjer do prvog branja cekat ces do 5 godina koliko znam:) sretno
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Kava, kafa, kahva, coffe ... Kako god je zvali mislimo na jedno :)

ja mislim da nije isto kafa ili kava i uvjerio sam se u to a i tebi savjetujem da se nebi opekao :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
koliko planiras posijati i na kojem lokalitetu? I koju sortu si nabavio? Sunce ti nebi direktno trebalo tuči u grmove kave, takodjer morao bis odrzavati konstantnu vlagu s redovnim zaljevanjem. Takodjer do prvog branja cekat ces do 5 godina koliko znam:) sretno

Nisam baš očekivao 5 godina, piše u literaturi 2-3 godine ali nije naj kvalitet, možda u petoj godini bude vrhunska. Sjeme je sa Filipina garantirano bez GMOa jer sam traži staro ali ne znam koja je sorta. Tamo gdje raste je viša nadmorska visina, ali nije previše sunčano rekao bi dosta vlažno čak. Prvo bi na tavan kod staraca ima puno topline i svijetla kasnije u plastenik od nekih 100 m2 možda i više, kava samo za vlastite potrebe i za prijatelje.
kavanicanje.jpg

kavanicanje2.jpg

kavarasada.jpg


Doduše imam i ponudu za LED rasvjetu za biljke možda i u saksiji kod kuće ;)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
@dane mislio sam na ime ;)

ma i ja sam mislio na ime Kontam. došao čovjek kod mene u kafić i naruči kafu,ja mu donesem a on kaže oprostite mislio sam reći kavu a ne kafu,ma reko svejedno je a on opet ma nije svejedno,ma reko čovječe kako nije svejedno,ja mislim on nešto na nacionalno a on meni jel ti je svejedno da ti ženu pofalim il povalim,e reko nije čovječe u pravu si hehe.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Nisam baš očekivao 5 godina, piše u literaturi 2-3 godine ali nije naj kvalitet, možda u petoj godini bude vrhunska. Sjeme je sa Filipina garantirano bez GMOa jer sam traži staro ali ne znam koja je sorta. Tamo gdje raste je viša nadmorska visina, ali nije previše sunčano rekao bi dosta vlažno čak. Prvo bi na tavan kod staraca ima puno topline i svijetla kasnije u plastenik od nekih 100 m2 možda i više, kava samo za vlastite potrebe i za prijatelje.
kavanicanje.jpg

kavanicanje2.jpg

kavarasada.jpg


Doduše imam i ponudu za LED rasvjetu za biljke možda i u saksiji kod kuće ;)

Kontam ja bi kad bi se isao s tim baviti nasad formirao ispod zatitne mreze slicno kao protugradna zastitna mreza , ujedno napravis hladovinu i dobijes vecu vlaznost a nikakvi plastenici ili umjetna rasvijeta to ti vjeruj ne treba !
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Jasno to su ove mreže za zatamljivanje u raznim postocima, no ćemu to zatamljivanje kad mi ionako nemamo sunca kao zemlje najveći izvoznici.
 

fitomedicina

Novi član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
15
da mislim da ti te mjere zasjenčivanja nisu potrebne pogotovo ako si orjentiran sjever-jug. A temperature koje su optimalne za njen razvoj su od 19-25°C. A u plastenicima ti sigurno dosezu i vece temp. 35-40 ljeti? neznam od kud si.
Uglavnom bilo bi lijepo vidit kako ce to ic, jako zanimljiva kultura, a ako aroma ne izostane tko zna mozda ti i bude profitabilna....
sto se stetnika i bolesti tice mislim da tu nebi trebao imati problema, eventualno bakteriozna palež duhana, i eventualno lisne minere.. ali o tome ako/kad ces imat s time problema...
javi kako napreduje.. sretno
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo mail od frenda.

nestle uzima za svoju kavu sve sjemenje odavde.sada je plod jos
zelen.ali mogu pokupiti sjemena sto su pala dole i jos su u
ljusci.kazu da to mozemo posaditi.nabavio sam sjemena crvene
rize.pogle posto je kg toga u europi.isto tako znam kak ju posaditi
kod nas.i nabavio sam glutaminoznu rizu sjeme.nesto jaako fino.

Piše da nestle ulaže oko 500 mil eura u nabavku kave.
http://in.reuters.com/article/idINN2756833820100827

No će da sadimo i crvenu rižu :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@cerim ispod tvojih pčela na kraju starog šljivika.

Nego kaže frend...

kava ti je drvo.tu ga ima svuda oko nas .ko drvo
jabuke jedna vrsta,druga vrsta ko patuljasto drvo.sjeme je tu
stotinama godina isto.nema gmo i sam stavis sjeme u zemlju i vec samo
raste.

>> ej! nabavio sam sjeme crvene rize, crne rize, glutaminozne rize,
>> papaje......i sto drugih cuda. e da i kave.....arabika i robusta.....ajd
>> istrazi kak to sve mozemo sijati.....baj!

Baš sam danas kupio kavu od Halida Bešlića mješavina arabike i robuste :) Da vidim kakva je. Nego i cijena kave mi je nešto niska. Moram pitati bankara u Valduzu jel se može sa njom trgovati :-/

Opa
http://www.vecernji.hr/biznis/kava-svjetskim-burzama-najskuplja-zadnjih-12-godina-clanak-182671

Će da je proizvodimo onda ;) Tako mi svejedno gdje se mlati para :)

A jel smo do sada otkrili da je kava voćka?
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Kava, kafa, kahva, coffe ... Kako god je zvali mislimo na jedno :) Da li je tko išta probao po pitanju sadnje ovog ja vjerujem povrća? Nešto sam istraživao, kontao i mislim da bi uspjela i kod nas. Malo je tehnologija uzgoja sporija ali ne razlikuje se od drugog povrća koji se radi iz rasada. Otvaram temu jer na tržištu već jedno dobrih 5-7 godina nema kave, ima svega samo nema kave. čak i kad se kupi sirovo zrno, to je nešto nalik na kavu ali nema to ono nešto.

Kofein, kemijske formule C8H10O2N4, glavni je sastojak kave odgovoran za većinu učinaka na organizam. Osim kofeina, kava sadrži i trigonelin koji se pod utjecajem topline, dakle pri kuhanju pretvara u vitamin niacin (iz grupe B vitamina). Kava također sadrži oko 600 isparivih mirisa, bjelančevine, vodu, masnoće i mineralne soli.

Mislim da to fali, prije se kuhana kava osjetila u zgradi kad dođeš na kagt a danas rijetko da se osjeti i kad se pomiriši iz neposredne blizine.

Nabavio sam prastaro sjeme i sad da vidimo :)
Ima li kakavih iskustava?
Kako se napreduje sa kavom?Jako zanimljiva tema, a i imam jednog interesenta za sadnju iste.Jel podnosi niske temperature?
Kontam izviještavaj nas pomalo!
Pozz
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Sjeme dobilo noge kao i prtljaga :-( Nestao cijeli kofer. Sada idemo na drugu priliku :-(
 

Najnoviji postovi

Na vrh