• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kazan za pečenje rakije

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,927
Rasprava se pretvorila u filozofiranje. Ako želim tropicu, onda ne prešam da pretvorim u suhi karton, nego stisnem i pospremim.
Isto tak bi rado vidio flašu od vremena Marije Terezije s deklariranih postotnom alkohola u gradima. Malo se kolege zalijeću u izjavama. Pa reci tako su me stari naučili i drugo ne znam, nije grijeh.
Ako voli nek pije destiliranu vodu, u Zagorju i zrak ima više od 0,5 promila a da bi rakija bila plaviš, hebeš takvu rakiju. Ako vi to volite onda u zdravlje, u slast vam bilo, živjeli. :ppozdrav:
 

puma

Novi član
Tu od
16 Lip 2024
Poruka
17
A kad se već filozofira dali se rakija peče ili kuha i to u kazanu ili kotlu ?
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,480
Rakija se peče. Nema veze što se kuha 🤣.


Joj @plus dugo te nije bilo pa si nam falio. Svaki gradir (ime za alkoholmetar) u nas pokazuje i postotak alkohola i grade... A i da ne pokazuje grade nije problem ni u glavi izračunati.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,927
@puma kod mene se rakija kuha, u kotlu za rakiju.

@zoran89 ne brinem ja da ikome falim, pa tako ni tebi. Isto tako ne brinem oko činjenice što se ti ne možeš odmaknuti od iskazivanja jačine alkohola u gradima, kao tvoji djedovi. Moji su djedovi kuruzu mjerili i prodavali na vagane, ne vagone nego vagane, ta mjera je u litrama. Svijet se razvija, dođi na naš sajam i uvidi se da sad svi prodaju u kilogramima. Ako ti želiš alkohol u gradima, ostani na tome, ako želiš slabu rakiju, kuhaj takvu i uživaj, nema za mene problema. Možeš i s turistima u prolazu tako komunicirati, pa kome obojci, a kome od vas opanci. Samo veselo u novi dan.
PS
Budem se ja sad malo smanjio na forumu i primio drugih aktivnosti, nema brige, sve me je počekalo, nedirnuto.
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,480
Ajde da se mi malo vratimo na temu.

Kod šljive. Jel radite jednostruku ili dvostruku destilaciju?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,337
1. odvajanje metilnog alkohola,
2. kuhanje do oko 21 grad :hahah: i odvajanje
3. kuhanje do 4 grad
4. prekuhavanje ovog plavića što dobijem pod 3. i odvajanje do 20 gradi, ostatak možda za kojekakvo pranje
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,480
Znači jednokratna destilacija. Jesi probao kada hvatati meku rakiju pa raditi drugu destilaciju?

Čitam sve stručnjake i knjige i svi viču na sva zvona da se treba raditi 2 destilacije. A kod mene to nitko ne radi. I rakije su super. Za dvostruki destilat viču da je rakija bez duše.

Kad napraviš prepek patoke. Jel ju pomiješaš s ostalom rakijom ili to ostaviš sa strane?

Edit:

Ovako ja radim

1. Odvajanje prvijenca 1% od količine koma (to ide ženi za dezinfekciju ili za pranje kistova)
2. Hvatanje srca rakije do 19 gradi Tj. Cca. 48% alkohola
3. Hvatanje patoke do nekih 5 gradi. Tj. Oko 12% alkohola
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,337
Ostavim ju posebno!
Da ne bi bilo zabune :unsure:
Rakija je od jabuke i koja JUPOL od šljiva i kruške, ali bez cukora.
Biti će možda 5 kotlova (100 litara) od toga možda 5 litara "prve" rakije, a onda možda 10-15 litara "druge"!
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,480
Meni žute šljive dobro "plaćaju"

Na 60l koma bude 6l rakije 19 gradi...

Ove plave rane su dale ni 3l na 60l...

Dobro. Na 21 grad bi računica drugačije išla.. Ali bi ja to opet spustio na 18 gradi destiliranom vodom.

Iako ako radiš od jabuke i kruške. One se konzumiraju na 20 gradi.. Znači Taman 21 hvatas, 20 kad se smiri bude.
 

Najnoviji postovi

Na vrh