• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

kočnice na 577

A

agroslavonac

Guest
Kočnice na IMT 577 kao i na 560 su u konstrukciono u redu i kada se desi da blokiraju to je ybog prljavštine na glavnom kmočionom cilindru pa on ne može da se vrati u neutralni položaj što je sasvim normalno da onda blokiraju kočnice. U drugom slučaju mogu blokirati ako nisu podešeni zazori ispravno naime ako nisu podešeni zazori može doći do toga da se kočnice uopšte ne mogu odzračiti jer ako su šipke na glavnom kočionom cilindru duže nego što treba da budu onda se klipovi ne mogu da vrate u početni položaj a samim time ne mogu da otvore rupice kroz koje dolazi ulje iz posude.Štelovanje kočnice se vrši na sledeći način.Vratiti poluge kočnica u zadnji položaj tako da one udre o lim poda i u tom položaju treba da bude mali zazor između šipki i klipova na glavnom kočionom cilindru.Ovo je prvi preduvjet da bi zatim odzračili pomoćne cilindre, a oni se odzračuju pojedinačno znači da su pedale odvojene i to se vrši na standardan način pumpanjem i odvrtanjem ventila za odzraku. Odzračene kočnice trebaju da imaju propisani zazor ili slobodan hod koji iznosi 9,5-11.5 mm mjereno od ivice lima poda do poluge pedale kod ovako podešenog zazora zazor između dve zvezdaste navrtke na pomoćnim cilindrima treba da bude 10 mm.Još je potrebno provjeriti je kada pritiskamo odvojene kočnice i kad dođe do otpora ako je sve ispravno kada nadalje pritiskamo jednu kočnicu druga lagano treba da se vraća ako se to nedešava onda je blokiran razdeljnik kočenja.Na kraju spojimo kočnice i provjerimo na putu istovremenost kočenja i ako ona nije u redu dočtelujemo na pomoćnim cilindrima.Napominjem da je od velike važnosti da su ispravne zaštitne gume na glavnom kočionom cilindru jer njihova pokidanost dovodi do toga da zbog ulaska vode kočnice blokiraju. Ako je sve ovako nadešeno i ako su opruge koje privlače diskove u redu nemoguće je da dođe do blokiranja točkova.Potrebno je za one koji vrše remont da obrate pažnju na one tri opruge jer su originalne dosta jače od ovih koje su u režiji male privrede.
O hidrauličkim i mehaničkim kočnicama mislim da je suludo i raspravljati.
 
B

Bobo

Guest
Glavni cilindri se nalaze u blizini pedala kocnica... Jedan je za lijevu, a drugi za desnu kocnicu. Ne mozes promasiti ;)
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
tetak ima IMT 560 i nikad se nije zalio na kocnice, mada je sve zamijenio cim ga je kupio bez obzira sto je kocio (nije ga novog kupio) inace radi kao auto-prevoznik, doduse na prikolici rucne izrade ima osovinu od kamionske prikolice :mrgreen:
kao sto neko rece, slican sistem imaju i "uvozni" traktori, SAME, IHC, Carraro....s tim sto SAME i IHC imaju diskove smjestene sa strana mjenjaca, i zamjena je cas posla

nisam gledao detalje izmedju jednih i drugih :scratch mozda je problem u smjeru zakrivljenja zlijebova za kuglice, jer mislim da na IMT-u samo kretanje traktora "pomaze" kocenju....otuda ono blokiranje i potreba za rikvercom :roll:
jedino sto sam primijetio je manje (nema uopste) korozije na SAME-u....komora je zatvorena, postoji otvor sa donje strane gdje je poluga za aktiviranje kocnice
 
A

agroslavonac

Guest
Ako ti tetak ima noviji 560 kod njega je glavni cilindar iznad pedala tako da ne može do njega voda pa tako ne korodira dok je kod starijih tipova ispod pedala kočnica tj ispod rebrastog lima poda pa još ako je loša zaštitna guma eto ti pojave blokiranja kočnica
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
ne, nije noviji model sa jakim "celom" haube nego stari.....i nisam mislio na hrdjanje glavnog cilindra nego diskova i kuglica izmedju njih, ali to nije nikakvo cudo, jer ljudi se uhvate stimanja kocnica onako "od oka", malo ovu malo onu i onda u voznji kad se pocne pusiti iz truba onda fino 5 litara vode (to im dodje kao obavezna oprema na traktoru) i sipaj unutra, pola u jednu trubu pola u drugu :lol:
 
S

Sadzid_mma-id_

Guest
agroslavonac kaže:
imt 577.. kaže:
JOš jedno pitanje? Gdje se nalazi glavni cilindar?
:D :arrow:

By milan959
u jako losem stanju kocioni klip vjerovatno je mjenjan pa stavljen nekvalitetan posto orginalan nebi tako zahrdjao....
 
S

Sadzid_mma-id_

Guest
ovo je imt577 koji ima kocnice koje koce bez problema....inace ovaj traktor nije nista radjen fabricko stanje sve je 1984 god....ima samo 950 radnih sati....
URL=http://img9.imageshack.us/i/dsc01674.jpg/]
dsc01674.jpg
[/URL]
 
M

montoya1

Guest
Otkud mu nisu fabričke gume na tako malo sati?Imam 577 91g. ima oko 5000 r.č. kpčnice su mu ne dobre nego exstra,samo sam ih par puta malo štelovao.Imao sam 560 sa motorom S 44 na njemu me je mučio glavni kočioni dok mu nisam ugradio od GOLFA 2 i više nisam imao problema,jedina mana je bila što su uvek oba točka kočila zajedno
 
S

Sadzid_mma-id_

Guest
montoya1 kaže:
Otkud mu nisu fabričke gume na tako malo sati?Imam 577 91g. ima oko 5000 r.č. kpčnice su mu ne dobre nego exstra,samo sam ih par puta malo štelovao.Imao sam 560 sa motorom S 44 na njemu me je mučio glavni kočioni dok mu nisam ugradio od GOLFA 2 i više nisam imao problema,jedina mana je bila što su uvek oba točka kočila zajedno

a za gume prednje su mijenjane a zadnja jedna je zamijenjena zato sto je osla iznutra pukla unutra i onda sjekla slauf jednom smo je cak i popravljali fleku iznutra al nije pomogla jednostavno osla...a ovaj ima kocnice nemozes na njemu biti kad zakocis....stvarno dobre kocnice ima....nije radio sta ces vecinu je lezao.....
 
M

Miksi

Guest
Imam idealno rešenje za kočnice na svim traktorima 558,560.565,577,itd. jer sam rešio problem na svom 565 dw.i služi me ekstra a imao sam iste probleme kao i što je pomenuto na ovom forumu.Ko želi rešenje može me kontaktirati na meil. miksi_burovac@hotmail.com
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
A možeš ovdje napisat, pa da svi imt-i na forumu konačno prokoče..
 

kloki

Član
Tu od
10 Tra 2008
Poruka
140
meni je pre 10 god majstor namestio kocnice na 560 i dao mi garanciju 20 god da ce raditi i dan danas rade a nemam pojma sta je uradio a tada sam bio mali da ga pitam.
 
I

IMT560DVforever

Guest
Problem se sastoji u sledecem:
1. Nagib zljebova na kocionim diskovima je premali, tako da dolazi do samokocenja,odnosno efekta zaglavljivanja kocnice :evil:
2. Slabe povratne opruge na diskovima, sto sprecava povrat ulja u glavni cilindar nakon pustanja kocnice i dovodi do ulaska vazduha u sistem i pojave samokocenja i grejanja kocnica. :evil:

Problem se resava na sledeci nacin:
1. Na mestima gdje djeluje kocioni cilindar sa zadnjih strana izdanka dodati plocice debljine,oko 4mm. :idea:
2. Sa obe strana cilindra dodati zatezne opruge koji sabijaju kocioni cilindar direktno, a ne neposredno preko diskova. :idea:

Ovim se provereno postize jednako ali nesto slabije kocenje pojedinih tockova i nema pojave vazduha u sistemu.
Idealno bi bilo kada bi se masinskom obradom nagib zljebova na diskovima mogao povecati.

Velika mana sistema je i slabo zasticen glavni kocioni cilindar, sto omogucava ulazak prasine ,vode, blata...

Resio sam ovako problem i sada mi kocnice rade odlicno. 8)
 

Roki9

Novi član
Tu od
29 Pro 2021
Poruka
1
Imam idealno rešenje za kočnice na svim traktorima 558,560.565,577,itd. jer sam rešio problem na svom 565 dw.i služi me ekstra a imao sam iste probleme kao i što je pomenuto na ovom forumu.Ko želi rešenje može me kontaktirati na meil. miksi_burovac@hotmail.com
Imateli resenje za kocnice ursusa c 1214 Hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh