• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koji kombajn kupiti?

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,144
Mislim si kupiti neki polovni kombajn i da mu keder bude negdje 3 metra i gledao sam malo po oglasima i sve mi nekako izgleda loše... Prihvatljiva cijena mi je tu između 40000kn-80000. Čuo sam dobre preporuke za fahr i zanima me što mislite da li bi bilo isplativo uvesti neki kombajn izvana?
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Mislim si kupiti neki polovni kombajn i da mu keder bude negdje 3 metra i gledao sam malo po oglasima i sve mi nekako izgleda loše... Prihvatljiva cijena mi je tu između 40000kn-80000. Čuo sam dobre preporuke za fahr i zanima me što mislite da li bi bilo isplativo uvesti neki kombajn izvana?

To i mene zanima ja sam malo gledao Zmajeve 144 i 134
 
B

Bobo

Guest
Borna, nisi sigurno gledao ni 144 a bome ni 134... 142 i 143 od kojih je u standardnoj verziji 142 BOLJI, jer je radjen od jacih materijala, a 143 iako ima bolji heder i puno komforniji je za rad (stelanje okretaja bubnja iz kabine, hidro otvaranje topa za kipanje, bolja kabina, puno bolji heder potpuno podesiv iz kabine) treba mu par minimalnih preinaka da bi radio kako treba.

A cujte, do 3m fahr majka ili ako zelite domaci stroj onda Djuro Djakovic MK770. Koliko znam da su za claasa djelovi malo skuplji i teze dobavljivi, s tim sto claas koristi i "divlje" dimenzije remenja koje se mora kupoviti original dok svaki remen za FAHR mozes naci bilo koje marke i po normalnoj cjeni...
 
B

Bobo

Guest
OTkrio si toplu vodu... Naravno da je naj bolje kupiti dobro odrzavan kombajn, ali ja ih znam 5-6 koji su na njuskalu prodani po BAR duplo vecoj cjeni od nabavne a kombajni kad su dosli krsevi da boze sacuvaj, dobro ga operes, eventualno tu i tamo neki rasklimani lezaj i lanac se promjeni i obojas ga da se sjaji... Da vidis kako ljudi padaju na novu boju, to je cudo jedno...

Naj bolje je kupiti kombajn iz sela ili na poznato, da znas kako je kombajn adio, koliko je radio, sto je sve radio, da li je prevrtan ili nije, je li motor zarivabao ili ne i tako to...

Naj isplativije je ipak uzeti staru rgu zaribanu samo da je limarije zdrava, utjerati ga negdje u garazu i preko zime ga kompletnog rastaviti da se mozes provesti kroz njega i onda na proljece bojanje i sastavljanje i onda tek znas sto imas i s cim radis.

Tako sam i ja uzao kombajn na poznato i opet me docekalo par iznenadjenja pokrpanih, no i tako pokrpan mi je povrsio svu soju i tek nagodinu je pretresen kompletno i sad znam sto ga tocno boli a sto ne i te djelove nabavljam kad god naletim na nekom otpadu ili u trgovini.
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
OTkrio si toplu vodu... Naravno da je naj bolje kupiti dobro odrzavan kombajn, ali ja ih znam 5-6 koji su na njuskalu prodani po BAR duplo vecoj cjeni od nabavne a kombajni kad su dosli krsevi da boze sacuvaj, dobro ga operes, eventualno tu i tamo neki rasklimani lezaj i lanac se promjeni i obojas ga da se sjaji... Da vidis kako ljudi padaju na novu boju, to je cudo jedno...

Naj bolje je kupiti kombajn iz sela ili na poznato, da znas kako je kombajn adio, koliko je radio, sto je sve radio, da li je prevrtan ili nije, je li motor zarivabao ili ne i tako to...

Naj isplativije je ipak uzeti staru rgu zaribanu samo da je limarije zdrava, utjerati ga negdje u garazu i preko zime ga kompletnog rastaviti da se mozes provesti kroz njega i onda na proljece bojanje i sastavljanje i onda tek znas sto imas i s cim radis.

Tako sam i ja uzao kombajn na poznato i opet me docekalo par iznenadjenja pokrpanih, no i tako pokrpan mi je povrsio svu soju i tek nagodinu je pretresen kompletno i sad znam sto ga tocno boli a sto ne i te djelove nabavljam kad god naletim na nekom otpadu ili u trgovini.

da nisam ja rekao dobru oznaku ali Farovi su malo skuplji ali su manji hederei za tih 60000 kuna a zmaja se moze uzeti za te novce vec od 3 m heder meni su rekli da je mozda bolje far i to onaj sta ima valjda neki hidromat

mozda ovako nesto http://www.njuskalo.hr/kombajni/kombajn-fahr-1000-oglas-4764411
 
B

Bobo

Guest
Bjezi od starog iznjakanog hidromata ko od vraga...

Kad hidromotori malo oslabe (pojedu se) pumpa isto tako, onda majstor naspe gusto ulje u sistem i prodaje kombajn i to ovako preko zime i hladnijih mjeseci. Popravak hidrmata kosta skuplje nego cijeli kombajn polovan a kod Fahra nemas brige ni s mehanickim mjenjacem. Hidromat je za "pic..ce" koje nemaju snage stisnuti kvacilo. Hidromat takodjer puno strada po brdima, jer su ljudi lijeni koristiti kocnice pa hidromotorom i koce sto nikako nije preporucljivo i onda ti kupis takav stroj koji po ljetu kad se zagrije jedva ide po ravnom.

Kod mahanickog mjenjaca imas osovine, zupcanike, kvacilo, lamelu druk lezaj i deri bajo, nema problema nikakvih.

Svakako gledaj novije modele kombajna ovaj 1000 je i u mom (gledajuc po mehanizaciji) zaostalom kraju postao roba koje se svi rjesavaju...
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
ajde bobo ne kenjaj ...
kolega ima Fara 1600H nepunih 35 god radnog staža, pa nema problema sa hidromatom

hidromat na kombajnu radi savršeno, to ti danas dođe kao kada bi kupio novi traktor bez reverzera ili automobil bez klime...
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Bjezi od starog iznjakanog hidromata ko od vraga...

Kad hidromotori malo oslabe (pojedu se) pumpa isto tako, onda majstor naspe gusto ulje u sistem i prodaje kombajn i to ovako preko zime i hladnijih mjeseci. Popravak hidrmata kosta skuplje nego cijeli kombajn polovan a kod Fahra nemas brige ni s mehanickim mjenjacem. Hidromat je za "pic..ce" koje nemaju snage stisnuti kvacilo. Hidromat takodjer puno strada po brdima, jer su ljudi lijeni koristiti kocnice pa hidromotorom i koce sto nikako nije preporucljivo i onda ti kupis takav stroj koji po ljetu kad se zagrije jedva ide po ravnom.

Kod mahanickog mjenjaca imas osovine, zupcanike, kvacilo, lamelu druk lezaj i deri bajo, nema problema nikakvih.

Svakako gledaj novije modele kombajna ovaj 1000 je i u mom (gledajuc po mehanizaciji) zaostalom kraju postao roba koje se svi rjesavaju...



sta onda po tvojem misljenju da gledam i kojeg imas ti ono zmaja?kakva je dostupnost djelova kod zmajeva?
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
Koji kombajn sad izabrati,df-a ili claasa,cjene su im podjednake.Sad recite vaša mišljenja i iskustva
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Koji kombajn sad izabrati,df-a ili claasa,cjene su im podjednake.Sad recite vaša mišljenja i iskustva

Ako prije nisi imao kombajn kupi nešto jednostavno i jeftino za popravak. A dok se malo uhodaš,strgaš osovinu-dvije ili ga zaštopaš.... možeš nabaviti ozbiljni kombajn.

Problem je u tome da obično početnici kupe najveću mašinu koju mogu financijski doseći,za kurčenje po selu. Kod nas je tip kupio MF i više je šrafio te zakuhavao nego bil na polju. Ja ga zgazim s oldtimerom Zmajčinom 141....

Drugi je kupio JD i dok smo se sreli prvi put na polju on počeo utrku.... a ja Zmajčinom počeo kositi samo metar i pol širine umjesto 3,60 (imam sužen heder)... druga+varijator i JD je na pol table zaštopao. On je imao prvi prohod,kraj međe,puna rez.... a nije videl da ja kosim samo malu širinu. Pola dana je odštopavao Đonija :)
Zato,budući kombajneri,bez forsiranja i polako s nekim jednostavnijim strojem.

I najbitnije: ako se ne razumijete u mehaniku,ili mislite da se kombajn može održavati s tri kljiča i križnim šrafcigerom koji ste dobili u Zetoru - ništa od toga.

DF i Claas su precijenjeni kombajni. Previše remenja,previše pokretnih dijelova koji samo povečavaju mogučnost kvara.

Da li ste čuli za New Holland? Ili Laverdu?

...A ima Zmaj,reputacija mu je ko i kod Yugića: svi su ga vozili,svi su došli iz rodilišta u njemu a sad je smeće.... dok se vozi Hyundai ili Dacia.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Ljudi se boje neceg novog kad je ovo kod nas provjereno i dostupno, u cemu su laverda ili nh jednostavniji? Kad gledam 3580 tesko mi zamislit da se ista moze oduzet i da ista moze jednostavnije. Novo je ipak novo ali za staro ipak treba gledat dostupnost dijelova. Inace sa svime ostalim se slazem.
 
B

Bobo

Guest
borna: Bjezi od zmaja 132-133... to ti je nuzno zlo... tad nisam imao novaca za 142 i sad mi je zao sto nisam pricekao jos malo i kupio si kombajn ko covjek. mali zmajevi su toliko komplicirani da je to cudo jedno, prijemni biter je tolika glupost da je to cudo jedno. Bunker s lijeve strane kad se napuni suce kombajn kao kiflu, bunker smeta za bilo kakve zahvate s lijeve strane vrsalice, motor dolje nisko, tesko dostupan, odzracivanje ili nedaj boze promjena filtera goriva je posao da se ubijes od muke, reduktori za kipanje, lanci, osovine, varijator voznje, varijator bubnja... puno toga treba odrzavanje a dosta toga se moglo PUUUUNO bolje rijesiti.

Zamjena lezajeva na bubnju na 13x i 14x je usporedba kao fico i ferrari...

sparaj za 142, pozaliti neces ni jedne jedine kune, kad ti se prohtije, kupit ces i kukuruzni heder i vrsit ces kukuruze, sto 13x i ne voli bas i cjeli se polomi u kukuruzu


motohod: Potpisujem, jako dobro sroceno.
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
borna: Bjezi od zmaja 132-133... to ti je nuzno zlo... tad nisam imao novaca za 142 i sad mi je zao sto nisam pricekao jos malo i kupio si kombajn ko covjek. mali zmajevi su toliko komplicirani da je to cudo jedno, prijemni biter je tolika glupost da je to cudo jedno. Bunker s lijeve strane kad se napuni suce kombajn kao kiflu, bunker smeta za bilo kakve zahvate s lijeve strane vrsalice, motor dolje nisko, tesko dostupan, odzracivanje ili nedaj boze promjena filtera goriva je posao da se ubijes od muke, reduktori za kipanje, lanci, osovine, varijator voznje, varijator bubnja... puno toga treba odrzavanje a dosta toga se moglo PUUUUNO bolje rijesiti.

Zamjena lezajeva na bubnju na 13x i 14x je usporedba kao fico i ferrari...

sparaj za 142, pozaliti neces ni jedne jedine kune, kad ti se prohtije, kupit ces i kukuruzni heder i vrsit ces kukuruze, sto 13x i ne voli bas i cjeli se polomi u kukuruzu


motohod: Potpisujem, jako dobro sroceno.



http://www.njuskalo.hr/kombajni/prodajem-kombajn-zmaj-142-rm-oglas-6539265
ovako nesto jos je blizu i tebe...koliko to ima konja oko 120?vise? da li su to 6-taci? koja mu je velicina bunkera i da li svi imaju sjecku za slamu?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
B

Bobo

Guest
Borna, ovo ti je kombajn od mog kolege, bas sam danas s njim bio... Prodaje i Fahra i Zmaja i ide na DF 3580 ili nesto tako, da jedan zemjeni ova dva.

Zmaj je kod njega samo jednu-dve sezone vrsio psenicu i onda je uzeo Fahra a zmaj mu je skluzio samo za vrsidbu kukuruza. Usluzno ne idu nikome rade samo svoje, jako uredni i precizni ljudi zato je i cjena takva.

Ako te zanima 142, neces pogrijesiti ako ovaj odes pogledati.

Marko, bila je i serija s turbo motorom 135ks, ali u njemu od buke ne mozes sjediti, pa su od toga odustali. Takodjer je postojala nadoplata za TVORNICKU sjecku za slamu, samo sto to nitko nikad nije dokupljiivao jer je svima trebala slama a oni kojima nije trebala su ju palili.
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
Gledo sam Zmaja 142 i čovjek ga prodo,kombajn bio stvarno uredan.Nije bio puno novaca i ima tri adaptacije,ima i sječku koja nije stavljena nikada gore.Jbg
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,144
Bez zamere,ali mislim da bi prvo trebao pročitat temu ZMAJ kombajni i onda dalje krenut..

Zmaj 142 ima motor S-46,to je 6-cilindrični motor sa nekih 105ks.
Ni jedan ZMAJ nema sječku za slamu,jedino ako je tko naknadno stavljao..

Ovaj jedan kod mene je kupio mf kombajn sa 4m hederom i 4reda za kuruze i kaže kad je radio kukuruz da ga kukuruz satre i da mu nije teško vršiti žito ali kukuruz da mu je jako teško...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,144
Borna, ovo ti je kombajn od mog kolege, bas sam danas s njim bio... Prodaje i Fahra i Zmaja i ide na DF 3580 ili nesto tako, da jedan zemjeni ova dva.

Zmaj je kod njega samo jednu-dve sezone vrsio psenicu i onda je uzeo Fahra a zmaj mu je skluzio samo za vrsidbu kukuruza. Usluzno ne idu nikome rade samo svoje, jako uredni i precizni ljudi zato je i cjena takva.

Ako te zanima 142, neces pogrijesiti ako ovaj odes pogledati.

Marko, bila je i serija s turbo motorom 135ks, ali u njemu od buke ne mozes sjediti, pa su od toga odustali. Takodjer je postojala nadoplata za TVORNICKU sjecku za slamu, samo sto to nitko nikad nije dokupljiivao jer je svima trebala slama a oni kojima nije trebala su ju palili.

Zmaj 142 ima heder 4.2 m to mi je preveliko, a ako bih to uzeo definitivno mi trebaju kolica.... i s kombajnom bih žeo za svoje potrebe cca 6hektara tako da mi netreba nešto veliko...
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
mi smo imali i univerzala i 142-ku i mf-a..142 je po meni dosta dobar kombajn.. kod nas se najviše koristi žitni 3.6 m i 4 redni bez freze a ide bez problema...malo je zajebano kaj ima onak visoku zračni filter pa dosta put kad se provlačiš kod granje onda zna nastradat ostalo sve dosta dobro jedino ona tuta za kipanje za povlačit i kaj mora biti otvorena dok se radi z njim ..dobro dok se radi na komadu a dok svako malo seliš z zemlje na zemlju onda ga se i navučeš nekaj ..daj mi reci koj je to mf bil kaj ga uspel zaštopati??
 
Na vrh