• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koke nesilice za konzumna jaja

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Nisam nasao da ima tema o nosilicama u kaveznom sistemu drzanja, pa tako da malo razmijenimo misljenja, ako ima jos ko da se bavi s tim :D
Od skora smo krenuli sa drzanjem koka za proizvodnju konzimnih jaja, imamo oko 720kom. Rasa je Lohman.
Za pocetak imam jedan problem, vec 7-8 koki mi je palo na noge, znaci jednostavno nemogu ustati. Kada ih izdvojim iz kaveza za 7-8-10 dana ponovo uspiju stati na noge. Pa me interesuje sta im se desava, da li je nekakav nedostatak u hrani ili nesto drugo.
Isto tako me interesuje koje komponente u hrani daju boju zumanjku i ljuski jajeta
 
D

Deirdre

Guest
reci malo vise o tome cime ih hranis,dal im dajes neke vitamnine ?
inace kukuruz da zutiju boju zumanjka...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Te kokoši bi trebale imati malo drugačiji način ishrane koje su u kavezu i treba paziti na temperaturu u prostoriji ne da po ovakvom vremenu skapavaju od vručine i paziti na propuh kad si krenuo u tak veliku proizvodnju sa jajima trebaš se prije dobro raspitati ako nemaš nekog iskustva jedino šta znam da ječam nije dobar za boju jajeta..
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
reci malo vise o tome cime ih hranis,dal im dajes neke vitamnine ?
inace kukuruz da zutiju boju zumanjka...

Koncentrat smo prvo kupovali gotov Vitamix, a posto je drasticno poskupio poceli smo od prije par dana sami da mijesamo koncentrat.
Koristimo 30% Super za koke nosilje od Patent Co firme, uz koji ide 55% kukuruza i 15% psenice ali smo mi umjesto psenice isli sa tritikale, i doda se jos onaj Minazel +
Od vitamina sam im davao Promotor


Te kokoši bi trebale imati malo drugačiji način ishrane koje su u kavezu i treba paziti na temperaturu u prostoriji ne da po ovakvom vremenu skapavaju od vručine i paziti na propuh kad si krenuo u tak veliku proizvodnju sa jajima trebaš se prije dobro raspitati ako nemaš nekog iskustva jedino šta znam da ječam nije dobar za boju jajeta..

Naravno da trebaju imati poseban sistem ishrane, to jest koncentrat treba biti dobro izbalansiran jer samo njega i jedu.
U proizvodnju nismo usli bas neinformisani, ali neke stvari treba jos pokupiti.
A sa ovom vrucinom se dosta tesko izboriti, imamo 4 ventilatora, jedan dupli ciklon sa cijevima na stropu i jedan ugradjen na zid, njih dva izvlace vazduh, i dva manja kucnja, jedan ubacuje zrak i jedan mijesa unutra. Ali opet temperatura unutra dostize 32-33 stepena u naj toplijem dijelu dana.
 
D

Deirdre

Guest
bit ce da im je prevruce ,evo ovo sta sam nasao na internetu-->

Temperatura zraka u peradnjaku
Odgovarajuća temperatura zraka u peradnjaku je izrazito važna. kritično je izlučivanje topline. Perad se, naime, hladi dahtanjem. Perad nema znojnih žlijezdi! Optimalna temperatura u peradnjaku iznosi 20-25°C.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
bit ce da im je prevruce ,evo ovo sta sam nasao na internetu-->

Temperatura zraka u peradnjaku
Odgovarajuća temperatura zraka u peradnjaku je izrazito važna. kritično je izlučivanje topline. Perad se, naime, hladi dahtanjem. Perad nema znojnih žlijezdi! Optimalna temperatura u peradnjaku iznosi 20-25°C.
Preciznije receno od 18-24 stepena je optimalna temperatura za koke nosilice, a 38 je kriticna za uginuce, ali u ovako vrucim danima kada je temperatura vani blizu 40 stepeni vrlo je tesko rashladiti peradarnik, jedina je opcija da se ugradi klima, sto nije ni iskuljuceno da ce se uraditi. A znam da se kokosi kao i psi hlade preko daha, zbog toga i pokusavamo napraviti sto veci protok zraka da bi im bilo sto lakse.
Ali nevjerujem da zbog vrucine padaju, jer se to desavalo i dok je bila niza temperatura. Postoje dvije opcije ili jedna drugu sataru ili nesto nedostaje u hrani, pa mene interesuje ako je u pitanju neki nedostatak u hrani, koj je to onda nedostatak
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
da bi klima funkcionirala moraju biti zatvoreni prozori i vrata.

Nepomaze ni to, jer kako u mom potpisu pise jedno je teorija, a praksa trece :cool:
A ovdje na slikama nisu upaljene klime
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Klime rade super. Duvaju jako i veoma hladan zrak, bollje nego nego jedna nova sto imam ovamo namontiramo.
A i neduvale kad su po 4 KW:p
Ali koke su jace :weedman:
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Ranko jednom sam bio u jednom peradarniku i po sredini kud se hoda na svaki metar visine cijevi fi 100 jednu 1,2-1,5 m iz poda pitam šta je to ,kaže prirodna ventilacija vani po dvorištu je zakopano na metar dubine cijev i uvedene unutra ventilatori samo izvlače a iz poda dolazi svježi rashlađeni zrak ,tako im i zimi ne ulazi prehladni zrak .Sam sam si taj sistem napravio na viksi i kad god dođem uvijek mi je svježe nije onaj ustajali zrak.Također mi je rekao da je propuh štetan za koke ,eto ako ti ovo šta znači ili pomogne niko sretniji od mene :supz:

JOŠ nešta nemoraš po dvorišto sa pvc cijevima od kanalizacije možeš i sa drenažnim jeftinije su.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Vidis to je vrlo interesantan sistem, za tako nesto jos nisam ni cuo, a kamoli vidio.
Kod mene je dosta tesko izvodljiv jer se sa tri strane objekta gdje se nalaze koke, nalaze drugi objekti, a sa cetvrte je dvoriste koje bas nebi bilo dobro kopati. A i sad se u objektu gdje su koke mogu izvoditi samo minijaturni radovi, jer su strasno strasljive.
Ali moram razmisliti o tako nekom sistemu, pa da bi ga mozda ugradio kada budem mijenjao jato.
Hvala na savijetu, imas :drinkers:
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
MA moš po mraku i susedovu njivu prekopat i postavit cijevi kaj bu on znali samo jedan kanal po svom dvorištu :rolfer::rolfer:
Ima i ono sa dva bunara pa pretakanje vode kroz ventilokonvektore jeftinije opet nego klime a možeš pustit i vodu po podu tak su ti koke u kavezima.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Imam ja okolo svoje zemlje za ukopati cijevi, ali nemam bas jednostavan prilaz cijevi objektu u kojem su koke jer okolo je sve beton, a i to kopanje trenutno nemam bas s cim.
A kako mislis sa dva bunara. Meni je padala na pamet ideja da pustim vodu iz bunara kroz hladnjak od nekog vozila pa da ventilator goni taj zrak kokama, ali bunar mi je dosta malog kapaciteta.
A sa vodom po podu smo radili, ali je dosta slab ucinak, voda odma ode odvodnim kanalicima pa ostane samo mokar beton koji se poslije isparava i pogorsava i tako losu ventilaciju.
Meni naj veci problem prave obijekti oko stale, jer da nema njih ja bi mogao staviti ventilatore sa strane i napraviti takozvanu tunelsku ventilaciju i to bi onda dobro ferceralo.

Bio sam u jednoj farmi kapaciteta 12 hiljada komada, koja je nazalos prazna, ali covjek ima na jednom kraju 4 velika ventilatora precniak 1,2m i kaze da ih nije nikada smijeo upaliti sve od jednom samo dva po dva i unutra je uvijek bilo ugodno za koke
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Imam ja okolo svoje zemlje za ukopati cijevi, ali nemam bas jednostavan prilaz cijevi objektu u kojem su koke jer okolo je sve beton, a i to kopanje trenutno nemam bas s cim.
A kako mislis sa dva bunara. Meni je padala na pamet ideja da pustim vodu iz bunara kroz hladnjak od nekog vozila pa da ventilator goni taj zrak kokama, ali bunar mi je dosta malog kapaciteta.
A sa vodom po podu smo radili, ali je dosta slab ucinak, voda odma ode odvodnim kanalicima pa ostane samo mokar beton koji se poslije isparava i pogorsava i tako losu ventilaciju.
Meni naj veci problem prave obijekti oko stale, jer da nema njih ja bi mogao staviti ventilatore sa strane i napraviti takozvanu tunelsku ventilaciju i to bi onda dobro ferceralo.

Bio sam u jednoj farmi kapaciteta 12 hiljada komada, koja je nazalos prazna, ali covjek ima na jednom kraju 4 velika ventilatora precniak 1,2m i kaze da ih
nije nikada smijeo upaliti sve od jednom samo dva po dva i unutra je uvijek
bilo ugodno za koke

E baš to netreba tu prevelika količina vode pumpicom od centralnog goniš vodu moš uzet staru klimu vanjsku i nutarnju jedinicu glavno da imaju ventilatore na sebi spoiš ih u seriju sa običnim šlaufom i ladiš, starih klima se da nač đabe samo se raspitaj,voda bi trebala ič u drugi bunar da negriješ ovaj skoim ladiš al ak nemaš dva skupi vodu u neki bazen,lagunu pa navodnjavaj vrt vočnjak da je đaba ne bacaš :p
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
E baš to netreba tu prevelika količina vode pumpicom od centralnog goniš vodu moš uzet staru klimu vanjsku i nutarnju jedinicu glavno da imaju ventilatore na sebi spoiš ih u seriju sa običnim šlaufom i ladiš, starih klima se da nač đabe samo se raspitaj,voda bi trebala ič u drugi bunar da negriješ ovaj skoim ladiš al ak nemaš dva skupi vodu u neki bazen,lagunu pa navodnjavaj vrt vočnjak da je đaba ne bacaš :p

Vidis to nebi bila losa stvar, jedino sam i dalje skeptican, da li bi moj bunar to mogao odraditi, jer je dosta malog kapaciteta, probavali smo ga ispumpati i ispumpa 400-500 L i kapak, onda mu treba pola dana da se napuni, mi ga inace koristimo samo u ovim ljetnim danima za hladnu vodu za pice, tu mu nema ravnoga :supz:. Ali u svakom slucaju cu razmotriti takvu kombinaciju, vec imam na umu i klimu koju bi uzeo samo trebam vidjeti sta je na njoj pokvareno. A vodu ni u kojem slucaju nebi vracao u bunar, tamn bi bila za zalijevanje baste
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Zato i nesmije bit prejaka pumpa cirkulaciona je ok i na prvoj brzini e sad koliki je protok u sat vremena nemam pojma ,prebrza cirkulacija nebi stigli ventilatori iskoristit hladnoču iz vode ,ak me kontaš neznam kak drugčije objasnit ,ak je ulaz 10-12 stupnjeva 20-22 izlaz.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Znam sta hoces da kazes, za iskoristivost hladne energije koju voda ima.
Moram to jos malo prekontati, pa ako ventilatori nebudu mogli odraditi posao, trebacu tako nesto praviti.
A ako bi puma prejako progonila vodu, a da to ventilatori nemogu iskoristiti, onda bi se mogao staviti nekakav rezervoar za vodu iz kojeg bi pumpa uzimala vodu i gonila kroz ventilatore, ali i opet vracala u rezervoar na ponovni progon, a posebnom pumpom u vremenskim intervalima dodavati jos hladne vode.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Ranko kako bave koke,ovo je za ispizdit za nas ljude koi moremo si pomoč da se rashladimo.Pade mi napamet mi tu u Buzinu imamo (čuo nisam bio)firmu koja prodaje suhi led kažu kad to ubaciš u vodu da voda kipi ,si čuo onu pjesmu od harimatahari "ko vreo led":p pa reko za prvu pomoč dobro a vele i nije skupo a ima tog sigurno i kod vas :)Dma šta u bosni nema:scratch) ovdi to raja uzima za fešte za rashladit piče u bačvama.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
A koke sta ce, trpe kao i sam :roll:
A cuo sam za suvi led, fora stvar, ali neznam ima li to uopste kod nas. To bi zaledjeni dusik ili tako nesto :scratch
 
Na vrh