• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koliko plačate drva na rastu???

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,003
a dobro nemoraš se ljutiti, jasno je šta piše mi smo se malo o tome bezpotrebno raspisali, nemoj nas krivo shvatiti
 

ninja

Član
Tu od
23 Lip 2012
Poruka
52
kako se drva kupuju u šumariji ako imaš firmu? samo dođem i kažem ja bi uzeo tipa 3 kubika hrasta ili kako?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Najlakse bi ti bilo saznat broj od lugara u vasoj sumariji i pitat kak i kaj i rec mu kaj te zanima pa ce ti objasnit tocan postupak.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
kako se drva kupuju u šumariji ako imaš firmu? samo dođem i kažem ja bi uzeo tipa 3 kubika hrasta ili kako?

Odeš u šumariju i pitaš nekog od revirnika. Ako možeš onda će te on uputiti na komercijalu u Upravi šuma.
 

ninja

Član
Tu od
23 Lip 2012
Poruka
52
jel mi može netko objasniti razliku između klasa
F1 – furnirski trupac I klase
F2 – furnirski trupac II klase,
I klasa – pilanska oblovina I klase
II klasa – pilanska oblovina II klase
III klasa – pilanska oblovina treće klase
koja je razlika između furnirskog trupa i pilanske oblovine?
može li netko staviti slike kako izgleda koja klasa? ili mi dati neki site gdje to mogu vidjeti?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
jel mi može netko objasniti razliku između klasa
F1 – furnirski trupac I klase
F2 – furnirski trupac II klase,
I klasa – pilanska oblovina I klase
II klasa – pilanska oblovina II klase
III klasa – pilanska oblovina treće klase
koja je razlika između furnirskog trupa i pilanske oblovine?
može li netko staviti slike kako izgleda koja klasa? ili mi dati neki site gdje to mogu vidjeti?

Razlika ti je prvenstveno u kvaliteti drveta i promjerima i na kraju u cijeni. Kvaliteta se određuje prema vanjskom izgledu, dakle prema količini grešaka koje trupac ima odnosno koliko je takvih grešaka dozvoljeno po dužnom metru.
Grešaka imaš čudo i nije to jednostavno za objasniti. To su norme koje imaš za svaku klasu trupca po nekoliko debljinskih razreda promjera od do.
Recimo za furnir I to bi po novim normama bilo Q-A:
Najmanja dimenzija duljine je 2,5 m
Najmanja dimenzija promjer je 40 cm (bez kore)
Bjeljika recimo manja od 3 cm
Godovi manji ili do 4 mm (što su manji to je bolje)
Recimo onda zdrava neurasla kvrga je 15 mm po dužnom metru
Natrule neuraslne nisu dopuštene
Eliptičnost je do 10% promjera
Okružljivost i zimotrenost nije dopuštena
Ili recimo imaš nešto ovakav dodatak o kvrgama za pilansku oblovinu.
Zbroj svih kvrga: 100mm/3 m(druga obilježja su uključena). Zdrava kvrga ne smije biti veća od 60 mm i zbroj trulih kvrga mora biti do 20 mm. Vidljiva oznaka na kori veća od 5 mm je kvrga.
I onda imaš uvjet za Q-D razred da 40 % volumena drveta mora biti iskoristivo.

I onda recimo ako imaš samo jednu grešku tipa sljepice smiješ ih imati po 1 na dužnom metru furnira, ali samo ako nemaš drugih grešaka koje bi smanjile klasu trupca.
Kao što vidiš nije tako jednostavno. Imaš oko 30-ak tih "grešaka" na koje moraš obratiti pažnju.
U FI imaš 4 debljinska razreda, FII tri, P1, P2, P3 tri debljinska razreda.
Ovo su stvari kojih se sjećam, inače postoje tablice, no kad radiš na terenu s više iskustva već na prvi pogled vidiš o kakvom se trupcu radi.
Recimo trupac ne smije imati rupe od strizibube. to je jedino višemetrica, ali hš stavlja crne pločice za treću klasu.
 

ninja

Član
Tu od
23 Lip 2012
Poruka
52
pitam jer bi si htio uzeti drvo za stolariju ali neznam koju klasu da uzmem. ne treba mi prva klasa ali neznam da li je treca klasa jako losa ili kakva.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
pitam jer bi si htio uzeti drvo za stolariju ali neznam koju klasu da uzmem. ne treba mi prva klasa ali neznam da li je treca klasa jako losa ili kakva.


Ako želiš biti siguran uzmi si drugu klasu.
Ovo su ti promjeri klasa u njoj i cijene. Promjeri su bez kore.
Promjer 25-39 - 437 kuna
Promjer 40-49 - 539 kuna
Promjer >50 - 683 kune (ovo sam uzeo prvi cjenik koji sam imao, za točne pitaš u šumariji)
Imaš ih više kvrgavih i manje, laički rečeno. Trupac moraš vidjeti vizuleno da li ti odgovara i nikako drugačije. Gledaš si da ti bude što ravniji ili već prema željama.
Ja recimo ne bih kupovao raspucane ako bih imao veliki gubitak na obradi, ili trupac koji
ima trulež...
Crvena pločica ti je FI, zelena FII, plava I klasa, bijela II, crna III.
 

ninja

Član
Tu od
23 Lip 2012
Poruka
52
Covjek mi je sada javio ove cijene za drugu klasu hrasta
Cijena 2.kl hrasta je od 503-841kn+pdv, jel to ok cijena? i rekao mi je da mogu kupiti kao fizicka osoba do 15 kubika.
 

ninja

Član
Tu od
23 Lip 2012
Poruka
52
Koliko otprilike kosta da mi netko dodje po trupce u sumu, odveze na pilanu i doma? to se naplacuje po kubiku, po kilometru ili kako? koliko je piljenje kubika na pilani? da li to ovisi i o debljini dasaka ili je cijena uvijek ista?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
cijena ti ovisi o količini. Tu kod mene si je čovjek rušio sušce smreke. Imao je oko 40-ak kubika.
Pitao je pilanara koliko i šta. 250 kuna po kubiku. Pilanar dolazi u šumu s kamionom vozi na pilanu, i doprema mu doma. Piljenje i krajčenje. I to sve u 2 cm dasku.
Drugi je tom istom dao piliti 8 kubika i platio je 400 kuna po kubiku, sve isto.
I pilanar nije želio primiti robu bez papira, a s obzirom da je od šumarije onda nema problema.
Trupce bi trebao izvući na mjesto gdje se može s kamionom.
Eto, u kratko.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ninja

Član
Tu od
23 Lip 2012
Poruka
52
ajoj ja ću imati 3-4 kubika, to će me onda skupo koštati. u sumariji su mi rekli da su trupci vec izvuceni pored puta.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Pozdrav društvo.

Evo jedno pitanje koje je vezano na prijevoz drva iz šume: Koliko kubika višemetrice vozi kamion šumar recimo kao ovaj na ovom oglasu:

http://www.njuskalo.hr/mali-kamioni/kamion-sumar-oglas-9664161

Naime, dobio sam informaciju da vozi maximalno 12m3 i to ako, dakle možda 11 m3, a lokalni frajer se deklarira i naplačuje drva kao da vozi 15 m3.

Naime danas sam zvao HŠ u Krapini da se dogovorimo za višemetricu i veli 240 kuna po m3 za miješano bukva hrast grab i javor i predloži mi tog frajera, izračuna cca 2800 kn plaćam za drva i 800 kn prijevoz što je ukupno 3600 kn, a frajer računa ako se samo direktno njemu javiš 5000 kn drva i prijevoz.

A vele ovi u HŠ da ne može tip tovariti više od 12 m3 :icon_eyes:

Da li je to nesporazum pa stvarno može voziti 15 m3 ili lagana zarada 1400 kn za moj komfor da on umjesto mene uplati drva?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
A vele ovi u HŠ da ne može tip tovariti više od 12 m3 :icon_eyes:
Da li je to nesporazum pa stvarno može voziti 15 m3 ili lagana zarada 1400 kn za moj komfor da on umjesto mene uplati drva?

Ako se dobro sjećam taj kamion ima nosivost 13 tona. To je recimo tih cca 12 kubika.
Može on natovariti 15 kubika samo je onda u pretovaru i to velikom.
On računa cca 93 kuna kubik.
A onda recimo nekome tako doveze tih 15 kubika, čovjek promjerku u ruke, tablice i izmjeri da ima 13,4 kubika. A popratnica jedno u stvarnosti drugo.
To ti je komfor. I ovdje se tako radilo. Samo što se plaćalo lugarima.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
da bi natovario 15m3 mora natovariti 1m iznad štica a to je nemoguće
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,548
on možda tovari kubične metre a prodaje prostorne...to bi mu se skoro i uklopilo u matematiku...
 
M

Micek

Guest
Orah

imam za prodaju 30 oraha na panju. ništa ne znam o tome, pa molim članove za pomoć.:(sweat):
 

Najnoviji postovi

Na vrh