• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Konzumna mlijeka

Vaš omiljeni proizvođač mlijeka?


  • Ukupno glasača
    28

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Ovu temu sam stavio pod stocarstvo jer je mlijeko stocarski proizvod.
Medutim ako se moderatori sa time ne slazu neka je premjeste gdje spada.

E,sad na temu. Ovako:
Ideju za ovu temu sam dobio gledajuci sada televiziju i vidjevsi reklamu za Vindijin novi proizvod, neko svjeze mlijeko trajnosti 21 dan. Slagao sam police za jednu mljekarsku firmu i do tada nisam znao da uopce postoji toliko raznih vrsta konzumnih mljeka. Jer inace sam dosao u trgovacki lanac kupio sta mi treba i van. Pa to ima od 2 dcl do 1 litre,od 0,00001 % mm pa do 5 % mm (karikiram), pakovanja u svim bojama... sve za konzumente.
i da neki dan dok sam radio sam vidio i Bio Mlijeko od Dukata :rolleyess:

Mene zanima,ako kupujete konzumna mlijeka :
1. koja kupujete (koje trajno/svjeze) (postotak mm)?
2. kupujete li mlijeko sa posebnim dodacima (vitaminsko,lagano jutro,omega 3,bio...)
3. razlog zasto bas to mlijeko kupujete?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
vindija trajno 2 l 2,8 %mm

Razlog:najprirodnijeg okusa od svih trajnih mlijeka.

svježe također vindijino jer je 100% svvježe mlijeko,a to potvrdjuje i okus,a i čuo sam pouzdanu informaciju da vindija ima mlijeko s najviše prirode,tj sa najmanje udjela mlijeka u prahu,a u svježem ga navodno niti nema.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
vindija trajno 2 l 2,8 %mm

Razlog:najprirodnijeg okusa od svih trajnih mlijeka.

svježe također vindijino jer je 100% svvježe mlijeko,a to potvrdjuje i okus,a i čuo sam pouzdanu informaciju da vindija ima mlijeko s najviše prirode,tj sa najmanje udjela mlijeka u prahu,a u svježem ga navodno niti nema.

A ja sam pricao sa nekim ima vec ohoho i cuo da vidnijino ono uht mlijeko u tetrapaku bas je u prahu (trajno u tetrapaku). totalna termicka obrada i tako da ostane minimalno od minimalnih vitamiskih komponenata itd.
Eto tako sam ja cuo. Ali opet par ljudi koje poznajem to mlijeko konstantno kupuju.
 

Dadx

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2010
Poruka
101
mljekeco zbregov se samo koristi u mojoj kući, ajmo reći da je glavni razlog mali lokal patriotizam:twisted:
 
Posljednje uređivanje:

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
581
Uglavnom zbregov ili dukat, 2,8 ili masnije, uglavnom trajno a ponekad i svježe. davnih dana smo kupovali "mlijeko velebitskih pašnjaka" dok je postojala mljekara zadar, sad od mljekare nema ni m, a jedno vrijeme je mlijelo bilo izraziti heterogeno pa smo odustali od njega.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Dukat ili Vindija; friško; 1,5L ili 1.75L, 3,2%mm, jer nažalost, nema masnijeg.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
kod mene se uglavnom koristi vindija 2,8 mlječne masti a šta se tiče tih mljeka imam jednu anegdotu nazvaču je tako dali je sto posto istinita neču tvrditi pa ako ima neko ko se više kuži u to neka me demantira,jedan moj prijatelj koji je išao na faks za veterinara tamo devedesetih godina u DUKAT mogli su donesti svoje mljeko na testiranje da vide kvalitetu i masnoču pošto je on bio maher od zanata donesao je u flaši dukatovo mljeko pa mu je ženska rekla nakon pregleda da ju nez..... da je mljeko razredio sa vodom na šta je on odgovorio ne gospođo to je mljeko Dukata koje vi proizvodite a da je ovo mljeko kvalitetno koje pijemo nebi baš stavljo ruku u vatru....
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Ja sam slicnu pricu cuo da je netko sad unazad godinu dana ovima u hpa poslao uzorak nekog konzumnog mlijeka. i dobio odg. da je to gotovo cista voda, i navodno su mu otkazali otkup mljeka itd.
kad budem sa kolegom koji mi je to pricao bas cu ga vise pitati o tome :mrgreen:
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Ja kupujem uvijek Vindiju, je*eš Rajića i mafiju:finga: Najčešće trajno 2.8% u 2 l pakiranju, dječica maznu svaki dan 2-3 l. Znao sam kupovati i svježe 1.75 l, ali ono se pokvari ako stoji u bočici malo duže, što je normalno. Imam povjerenja u proizvode velikih hrvatskih firmi, ne volim trgovačke robne marke, nadam se da je ono što stigne na stol provjereno i sigurno:scratch
 
H

Hurlimann86

Guest
Vindija 2.8% sad jel u tetrapaku po 1 ili2 l ili svježe u boci ali to je to, ipak treba kupovati od onih kojima predaješ, tako da se zatvori kao neki krug jel.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,562
ja koristim mljeko velebitskih pašnjaka trajno 2,8%,nekako mi ima najbolji okus...
probao jednom dukatovo trajno i imalo mi okus ko da je zagorjelo...
 
L

lidija

Guest
Dukat ili Vindija; friško; 1,5L ili 1.75L, 3,2%mm, jer nažalost, nema masnijeg.

ima, ima masnijeg...mi proizvođači moramo imati masnoću mlijeka barem 4,2% inače nevalja, odmah cijena dolje
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
konzumna mlijeka

svaka čast svima, u našoj kuči se kupuju poneki proizvodi kao vočni jogurti i slično od Dukata jer moramo biti lokalpatrioti a što se tiče mljeka i vrhnja,sira samo od vlastitih krava najbolji ocjenitelji su naši klinci od male bebe do velikih a što se tiče raznih mafijaša i trgovaca i oni budu došli na red za pržun:gitarist:
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
ma svejedno koji proizvođač samo da ima logo HPA jer trajna mlijeka nisu s hrvatskih farmi a mi svojom kupnjom nastojimo pomoći domaćim proizvođačima .
Što se tiče masnoće njviše sam pio 4,5% od vindije u studentskom domu ali i cijena mu je masna .
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Za neke sam proizvođače čuo mnoge loše stvari tak da su mi se zgadili! Aza vindiju nisam ništa loše čuo tak sada kad nema doma milka kupujem vindija
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
pa kad baš toliko volite mljeko jedan zanimljivost preuzeta sa drugih glasila

ZANIMLJIVOSTI
I muzu i sisaju a narod već alergičan na sve
Mlijeko koje upravo koristim je 4 puta reciklirano!
Za sve one koji još piju (reciklirano), mlijeko ...
Mlijeko sa proteklim rokom iz trgovina šalju natrag proizvođaču, koji ima zakonsko dopuštenje da ponovi proces pasterizacije na 190 C stepeni, te da ga vrati natrag na tržište. Prema zakonu, taj proces može, da se ponavlja pet puta.Proizvođač je dužan objaviti koliko puta je ponovio ovaj proces i on ga obično objavi ali na svoj način, znajući da niko ne pita, da li je bilo kupljeno mlijeko prerađeno više puta.Tajna je napisana na dnu kartonske kutije, sitnim broj

Pretpostavimo da je napisani broj 123456, nedostajući broj označava koliko je puta mlijeko bilo recirkulirano. Recimo npr. 123 56, broj 4 nedostaje - to znači da je tom mlijeku 4 puta protekao rok trajanja i da je toliko puta bilo ponovo prekuhano.To nije sve, jer u paketu sa 12 tetrapaka, nekim pakovanjma nedostaju brojevi, a drugima ne. Ipak to znači da je cijela ta pošiljka tretirana jednako.Na taj se način, firme dobro bogate i to tako što recikliraju i ponovo prodaju više puta prerađeno pokvareno mlijeko. Naravno bez znanja onih koji snose posljedice. Žrtve su naravno oni koji koji piju, ono što piju.
dr. Andrej Gregori
Zavod za naravoslovje( Institute of Natural Sciences )
Ulica bratov Učakar 10[/CODE]

14984941.jpg
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
mi srčemo domaće mlijeko.krava-kuća.staklene boce,toplo dođe svako jutro iz komšiluka.ništa megle,dukat ovo ono,samo naturale
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
pa kad baš toliko volite mljeko jedan zanimljivost preuzeta sa drugih glasila

Mlijeko sa proteklim rokom iz trgovina šalju natrag proizvođaču, koji ima zakonsko dopuštenje da ponovi proces pasterizacije na 190 C stepeni, te da ga vrati natrag na tržište. ]

Ovo je malo zesca glupost koju sam i ja takoder dobio email-om.
190C pa pasterizacija,pa to moze samo neuk covjek napisati.

Uglavnom ovo za brojeve sam cuo vec par puta pricu. A sad tko zeli vjerovati,tko ne...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ovo je malo zesca glupost koju sam i ja takoder dobio email-om.
190C pa pasterizacija,pa to moze samo neuk covjek napisati.

Uglavnom ovo za brojeve sam cuo vec par puta pricu. A sad tko zeli vjerovati,tko ne...
Ako si toliko upoznat s tehnologijom pasterizacije onda znaš da kod navedenog nije važna samo temeratura nego i vrijeme .
Dukat i ini ne kuhaju mljeko u loncima kao mi doma nego to rade u pasterizatoru .
Dakle zamisli cijev po kojoj prolazi mljeko a cijev je u loncu s vodom ..princip kao kod bojlera centralnog grijanja -koje usporedba ,a ?

E sad temperatura o ovoj priči nije bitna ...uglavnom sve više se koristi ta visoka pasterizacija jer bi trebala očuvati neke sajstoje bolje od niske tj." klasične" pasterizacije( lonac, štednjak , kuhača) .
Dokle su došli tj do koje tremperature znaju samo dobro plačeni tehnolozi i menađeri koji vrijeme od istovara cisterne do odvoza tetrabrika nastoje smanjiti .
A i priča oko očuvanja vitamina je priča za laku noć.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
mlijeko direktno iz kamiona ide u separator,tu se određuje koje se mlijeko pakuje kasnije,1.6mm 2.0 mm itd...,nakon toga prolazi fazu gdje se u toku jedne sekunde ugrije do 80 stepeni celzija,nakon toga ide u daljnu prozivodnju.

priča završena
 

Najnoviji postovi

Na vrh