• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

koperacija sjetve kukuruza

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
pozdrav. zanima me da li tko ima iskustva sa koperacijom odnosno kreditiranjem sjetve kukuruza, i kakvi su rezultati u konacnici
 
B

Bobo

Guest
90% foruma ima iskustva s kooperacijom s nekim od otkupljivaca...

Glavna ti je stvar da na otpremnicu (na dug) repromaterijal u startu ima vecu cjenu nego da kupujes za kes i imas ovisno o otkupljivacu godisnju ili mjesecnu kamatu na dug. Godisnja je u mom kraju u kombinatu 10% a mjesecna kod privatnog otkupljivaca 1%...

Cuj, naj isplativije je uloziti svoj novac i na kraju samo predas zrno i to je to. Ako se zelis osigurati da ne bi bilo: "ne zelim tvoje otkupiti, ne treba mi" kupis sjeme "na dug" pa si mu duzan, i ako hoce namiriti dug, otkupit ce tvoj proizvod. Ovo se prije dogadjalo ali u zadnje vrijeme bas i ne cujem takve price jer hrane u svijetu fali tako da daj sta das, kupuje se sve ;)
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Da ovo je što kaže Bobo ok,najbolje ako može čovijek sam isfinancirati,jer recimo na 10 000 gotovine,može razlika biti i 20%,pa kod predaje uroda opet te mogu držati za jaja,ovako kad im nisi dužan tko ponudi najbolju cijenu taj je tvoj kupac,po meni je bolja opcija uzeti kratkoročni kredit u banci,jer kamata ti dođe gotovo na isto a kupuješ repromaterijal gdje ti najpovoljnije,ja osobno prošlu godinu sam izvisio jer nisam mogao dobiti lovu u banci pa bila mršava tehnika ,takva je bila i berba,ovu godinu sam si sad rješio gnojivo,sjeme i zaštita stignu,a prodajem onom tko ima paru nikakve kompenzacije i skladištenja,mada večina ode u krave a tu ima male koristi
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
pozdrav. zanima me da li tko ima iskustva sa koperacijom odnosno kreditiranjem sjetve kukuruza, i kakvi su rezultati u konacnici

Rezultati su mrsavi i bez koperacije dok si sam sebi gazda a dok o drugom ovisis rezultati mogu bit samo jos mrsaviji.
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
I ja mislim da je najbolje kad imas svoju lovu ali kad je to veca svota novca koju nemas onda je ovo jedini nacin. najveci problem i nepoznanica je otkupna cijena proizvoda. ja bi koperirao sa jednom poljoprivrednom apotekom gdje mi je receno da kad skupim nešto novca mogu ga uplacivati tako mi bude manji dug. a konacni proizvod bi trebao predati kod Todorica tak da ni sam neznam sta napraviti?
 
Posljednje uređivanje:
B

Bobo

Guest
U istoj si kasi kao i 99% nas koji se tim poslom bavimo...

Naj veci poljoprivrednici i naj jaci u mom kraju uzimaju na ugovor MILIJUNSKE iznose u repromaterijalu za setvu, no njima se kamata malo i oprosti. Imaju ljudi pare, ali nedaj boze se nesto desi s traktorom u pol sjetve a ti pare dao na repromaterijal i netko drugi radi s tvojim novcima... Ovako je lova u dzepu, sjetvu odradjujes, fiktivno receno, bez ulozene kune ali te guli na kraju...

Kolegin otac vecinu sjetve na 20-ak kj financira iz dzepa, na dug uzme npr zastitu ili tako nesto "reda radi". isao je u drugo mjesto po gnojivo i razlika za kes je bila na tri palete nesto oko 500kn?!?!? pa ti misli koliko je ovaj prvi skuplji plus sto je na dug veca cjena i jos 1% mjesecno na ukupan iznos duga. Nakupi se tu love i love dok trepnes.

Sve je to dvosjekli mac ali pametno ulagati i malo se raspitati, kupovati zastitu na akcijama i tako usparati i koju kunu. To sto ljudi vole sve uzeti na jednom mijestu ih nekad jako skupo kosta...
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Uglavnom se gleda gdje je sta jeftinije, obilaze se razne trgovacke firme sa repromaterijalom cak smo se nekoliko puta znali udruziti vise nas i na vecu kolicinu sjemena ili zastite postic povoljnije cijene. Znam ljude koji su prisiljeni uzet sve na jednom mjestu na ugovor i tu su cijene "bijesne" a uz to i kamate. Nek se godina zmrda kao prosla i eto ti vraga od kud onda vratit? Zlatno pravilo je pruzi se koliko si dug
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
ja imam jako negativna iskustva sa kooperacijom u Budrovcima.
Kada sam podizao robu nisam znao cijenu a gazda mi rekao da je ista kao i dalje i pokazao mi cjenik..... kad ono na kraju ispalo skuplje 30 % ,uvecao cjenu i opicio kamate..
 

krone

Član
Tu od
14 Pro 2012
Poruka
142
ja radim s pavlakom iz hrastovca i zadovoljan sam cijene su normalna i samo je kamata 1 posto mjesečno na gnoj a ostalo bez kamata
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
mene kod toga u Budrovcima u koperaciji 7-20-30 izasao na ugovor 690 kuna ali 2011 g......

Kada sam nakon šoka to analizirao(dosao sebi nakon racuna) susjed je isto gnojivo za kes placao 470 kn za 100kg pa to je razlika od 220 kn po metru!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ako zelite vidjeti racun saljem na PP
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
u mojem slucaju bi koperacija trebala izgledati ovako. kupujem gnojivo u petrokemiji za 5 posto vecu cijenu od maloprodajne cijene, a cijena sjemena npr. pr38 a24 je 426 kuna. tak da je to dosta.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Svaka firma sjeme i zaštitu dobi na neki rok, a gnojiva nemogu nego ga moraju odmah zatvoriti .
Na kreditiranje je oko 10% skuplje a jebiga i oni moraju nekaj zaraditi a i nezatvore svi dug na vrijeme.
Čuo sam lani da je firma mibiko placala kukuruz 1.8 za dug a kaj je bilo viška od duga 1.7
Čuo sam da Rwa daje 10% rabat za koperaciju a 20% ako platis sjeme njihovo.
Kad udes u koperaciju onda si u zrvnju. Ako možeš da Gnoj sam uzmes a sjeme i zaštitu sa njima.
Mi smo u 12 mjesecu uzeli 15icu i ureu po 3170 kn+PDV a čuo od kolege da je 500 kn u apoteci sad npr 15 ica.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
kod koperacije je jedino dobro to što ti morajuuzeti robu i ti nemaš brige sa naplatom asve ostalo je pušiona teška.
 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
poljoprivredne apoteke sjemeski kukuruz plaćaju tek u 10-11 mjesecu a ovamo tebi dignu cijenu i lupe kamate tako sjemenske kuće pomažu trgovce koji imaju kredit bez kamata a seljaka :icon_hang:
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
ma sve bi to bilo donekle da cijena kukuruza bude 1.5 kn za kg. ovako moras cekati taj poticaj, imamo nesto kukuruza na skladistu za prodaju sta bi bilo za namiriti neke troskove sjetve ali u oglasu je vec 2 mjeseca ali nitko da nazove. tako da smo primorani na koperaciju pa ako skupimo sta novca zatvaramo dio duga.
 

Najnoviji postovi

Na vrh