• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Korov u dvorištu!

sf70h

Novi član
Tu od
22 Tra 2023
Poruka
10
Bok ekipa, uselili smo u zgradu gdje postoji jedan travnjak koji okružuje samo naš stan.

Trenutno je na slici sve obraslo, no moje je pitanje kako možemo iskorijeniti sav ovaj korov najlakše da i postići da se u dvorištu nalazi samo trava? Trenutno se ne kosi redovito nažalost, je li i to dio problema?
Trovanje zemlje bi nam bila zadnja opcija obzirom da rastu neke biljke koje moraju ostati (živica, drveće...).

Whats-App-Image-2023-04-22-at-20-20-39-1 hosted at ImgBB

Tokom zime smo čupali neke biljke s korijenom, no opet na istom mjestu rastu iste biljke.
504.gif


Novi smo u vrtlarenju, pa cijenimo svaki savjet :)
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,916
Košnja, košnja, košnja i redovna košnja.

Kreni kositi svaki tjedan. Pogotovo kad je ovako dobar prirast trave ko sad na proljeće.

I da vidiš nagodinu kako 90% tog korova neće biti.

Onda nagodinu na proljeće imaš travne smjese za dosijavanje. Malo pobacas i kosiš redovno.
 

sf70h

Novi član
Tu od
22 Tra 2023
Poruka
10
Super, zvuči dosta bezbolno! Dosad je nažalost košeno samo dva puta godišnje, nama je ovo prvo proljeće u stanu i pokušat ćemo inicirat promjene.

Znači, nije potrebno u ovom trenutku čupat korov i/ili dosijavat?
Hvala!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eh, sve ovisi o kakvim se korovima radi.
Jednogodišnje će redovita košnja s godinama eliminirati, iako to može potrajati jer sjeme nekih vrsta korova ima klijavost i do 20 godina - npr. ambrozija - pa sjemenke u zoni nicanja niču iza svake proljetne i jesenske kiše iznova. To, naravno, ne znači da će se nicanje rastegnuti na tih dvadesetak godina jer one koje su ispod zone nicanja, obzirom da se travnjak ne preorava pa ne mogu doći u zonu nicanja, neće nicati nakon što sve u zoni poniknu. Ali višegodišnje će usprkos redovitoj košnji rasti i dalje. Glavni korijen nekih višegodišnjih korova ispod nadzemne rozete ima pupove koji nakon što se odreže biljka stvaraju novu nadzemnu masu, a korijen im svakim novim ponikom jača.
Neće se tako riješti niti maslačak niti tratinčica, sada, ko ih voli imati na travnjaku, nije problem, ali ti se šire nenormalno.
Najbolje je sada, na proljeće ili u jesen - ne ljeti po vrućinama i suši - , napraviti kemijski tretman jednom od ovih aktivnih tvari:
2,4 D: npr. DEHERBAN, DIKOCID i sl.
Mekoprop: npr. DEHERBAN FLUID i sl.
Dikloprop: npr. DUPLOSAN DP
Fluroksipir: npr. STARANE 250, COMET 250, VEGA i sl.

Nakon tretmana, jednog ili dva po potrebi, može se igrati ekološka igra vađenjem korjenja višegodišnjeg korova nožem a jednogodišnjeg košnjom - jednogodišnji će prije ili kasnije posustati i nestati.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kupina (divlja) se teško suzbija, ali česta košnja ju ubije. Mislim da je štos u tome kaj u nedostatku nadzemnog dijela korijen počinje propadati. Ovo je provjereno u praksi i vjerujem da djeluje na većinu korova.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
a ne djeluje na gavez i kiselicu ili šćav , ostali odustanu...
 

sf70h

Novi član
Tu od
22 Tra 2023
Poruka
10
Po meni. Tko ne želi engleski travnjak. A ne smeta mu maslačak i tratinčica. Samo košnja, košnja i košnja. Garantiram da će kroz godinu dana biti lijepi travnjak.
Hvala! :) Dapače, to mi je čak i simpatično u travnjaku 😄
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,916
Uzmeš dobrog terijera i nemaš problema s krticama...

Možda koju nogu polomiš u krateru koji zna iskopati.

Ali nemaš više ni jedne živine u, na i ispod zemlje 🤣


A redovno ju vodiš u voćnjak i tamo sve poriješava.

Rješava mačke, štakore, miševe, voluharice, krtice, ptice, zeca ako dohvati... Ograde, sve ravne površine bez rupa...
IMG_20230216_124642.jpg
 

sf70h

Novi član
Tu od
22 Tra 2023
Poruka
10
Ekipa, jedan manji dio travnjaka na kojem je trava rasla baš ružno i neravnomjerno smo prekopali i posijali frišku travu prije nekih tjedan dana (čuli smo savjete na više mjesta da je još uvijek prihvatljivo sijati). Sve smo lijepo razrahlili, ukonili korov, veliko kamenje, grude zemlje itd... pograbljali smo i povaljali nakon sijanja al unatoč svemu nekako mi se čini da nam je slabo uspjelo. Znam da je prošlo samo tjedan dana, al svega par travkica je izbilo. Zaljevamo minimalno jednom dnevno crijevom, obično i dva puta na dan. Nismo stavili nikakvo gnojivo, ni humus itd, al na taj isti način smo već ranije sijali travu i uspjelo je bez problema.

Možda netko po slici vidi što je pošlo krivo ili možda općenito netko zna? :) Meni se čini kao da je zemlja "prezbijena" nakon valjanja, može i to biti slučaj?

Hvala!
 

Prilozi

  • IMG_8156.jpeg
    IMG_8156.jpeg
    79.9 KB · Pregleda: 27

sf70h

Novi član
Tu od
22 Tra 2023
Poruka
10
Ma da? Čitao sam negdje da mora bit uvijek vlažna zemlja, a kad zalijem jedan dan ujutro, drugi dan prijepodne je vec malo suha mjestimično i spucana zemlja. Al svakako poslušam, hvala vam!

Jel bi bila neka bitna razlika da smo stavili gnojivo namjenjeno novom travnjaku?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Nebi, trava raste i bez hraniva.

Samo smanjiti zalijevanje, a kod zalijevanja ne praviti bare nego samo da zemlja omekani u gornjem sloju, jer je sjeme faktički na površini. Sad treba pogledati dali i koliko je sjemena odumrlo od viška vlage, pa ukoliko je potrebno, obaviti dosijavanje.

Gnojivo ima smisla kasnije, kada trava malo očvrsne i krene kako treba.

Idealno nakon prve košnje kada krene kako treba.
 

sf70h

Novi član
Tu od
22 Tra 2023
Poruka
10
Hvala, al kako ću prepoznat jel sjeme odumrlo? Bojim se da ne posijemo
sad dodatno, pa da bude pregusto na kraju i onda zbog toga ne uspije.
 

sf70h

Novi član
Tu od
22 Tra 2023
Poruka
10
Hvala :) sad sam legao pored na beton da ih potražim, pa vidim da mjestimično ipak izbijaju male travke. Mozda ipak bude čega, zaljevat ću manje, pa ćemo vidjet za koji dan, javim! :)
 

Prilozi

  • IMG_8179.jpeg
    IMG_8179.jpeg
    61.7 KB · Pregleda: 11

sf70h

Novi član
Tu od
22 Tra 2023
Poruka
10
Evo update :) lijepo je niknulo na kraju, tj jedno 70% površine se fino pokrilo travom, al imamo dosta rupa, a baš smo pazili da lijepo ujednačeno sijemo i pokrijemo zemljom... Jel će se trava samo proširit na neki način ili treba dosijavat na proljeće? Kako dosijavat, a da rahljenjem ne uništimo okolnu travu?
 

Prilozi

  • IMG_9752.jpeg
    IMG_9752.jpeg
    88.8 KB · Pregleda: 13

Najnoviji postovi

Na vrh