• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

kosa strizna!?

buban

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
121
imam neku ideju da na obicnu striznu kosu imt-ovu stavim schumaher prste i nozeve od kombajna sta mislite o tome posto schumaher prsti imaju veci razmak od prsta do prsta? :scratch
 

buban

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
121
pa bolju kosnju probaj usporedit na kombajnu obicnu kosu i schumaher kosu 8)
a i to bi izgledalo kao ona dupla gaspardo i sl. :!:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Nebi.
Jedno je kositi oštru slamu, a drugo mekanu travu.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
ZJ kaže:
Nebi.
Jedno je kositi oštru slamu, a drugo mekanu travu.
Točno. Dobio bi višlju košnju, a možda i žvakanje... Previše zajebancije za neuspijeh...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
bome debelo žvakanje bi dobio.. kad pukne samo jedan nož na strižnoj,nema više košnje.
 

buban

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
121
nemojte pricat da bi zvakalo nema sanse imam doma imt cesljaru a u firmi vozim deutza toplinera sa schumaher kosom to ne zvace nikad ni zito kad sam vrsio koje je vise trava nego zito po noci kad je pala rosa! pa bas zato bi stavio schumaher kosu i prste na obicnu cesljaru kosilicu
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
a daj se zapitaj zakaj to još nitko onda nije konstruiral
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ali jel kosiš žito sa kosom skroz na zemlji?e tamo je trava najgušća,ima jako puno mlade trave,a takvu gustoću ne možeš nikad imat u žitu,da je ne znam kakav korov.probaj kositi mladi ljulj visok 6-7 cm sa strižnom,pobijesnit ćeš...
 

buban

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
121
abrkili kaže:
ali jel kosiš žito sa kosom skroz na zemlji?e tamo je trava najgušća,ima jako puno mlade trave,a takvu gustoću ne možeš nikad imat u žitu,da je ne znam kakav korov.probaj kositi mladi ljulj visok 6-7 cm sa strižnom,pobijesnit ćeš...
da te pitam jel si vidio onu kosu gaspardo duplu dakle sto mice i kosu i prste ima ju moj tetak i kosi izvanredno e ovo bi bilo isto to samo sto bi samo kosa radila ma ja cu to ove zime pokusat napravit pa cu probat kosit!
uglavnom mislim da mora bolje kosit od orginala!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
buban kaže:
abrkili kaže:
ali jel kosiš žito sa kosom skroz na zemlji?e tamo je trava najgušća,ima jako puno mlade trave,a takvu gustoću ne možeš nikad imat u žitu,da je ne znam kakav korov.probaj kositi mladi ljulj visok 6-7 cm sa strižnom,pobijesnit ćeš...
da te pitam jel si vidio onu kosu gaspardo duplu dakle sto mice i kosu i prste ima ju moj tetak i kosi izvanredno e ovo bi bilo isto to samo sto bi samo kosa radila ma ja cu to ove zime pokusat napravit pa cu probat kosit!
uglavnom mislim da mora bolje kosit od orginala!
Neće, vjeruj. Naime, strižna kosa kosi na principu škara. Šumaher kosa ima okrenute zube naopačke, pa ti svaki drugi zub uopće neće kositi. Šumaher kosa ti je dobra za košnju tvrdih stabljiki, poput slame ili tanjeg šiblja, koje puca, a ne smica se poput mekane trave.
Gaspardo i BCS Duplex kose ti imaju (skoro) dvostruku brzinu noževa u odnosu na običnu kosu. Osim toga, pomični vanjski zubi ili prsti (na BCS-u) ti otresaju zemlju, krtovince i nakupljenu mekanu travu, pa se zato ne štopaju.

Imaš Gramipovu GS20 (22) kosu na svom Torpedu?
Pomoglo bi ti da staviš veću pogonsku remenicu (veliku, ako ima mjesta) i ubrzaš kardan, te obnavljanje grebena kose.
 
B

Bobo

Guest
A zasto svaki drugi zub ne bi kosio? Kose oni svi, jer kod Schumahera imas protunoz gore i dolje i kose svi nozevi od jednom.

Istina je da je kombajn napravljen za jednu svrhu, a strizna kosilica za drugu. mislim da tu kombinaciju treba isprobati, ali samo na 2-3 noza, pa da se vidi hoce li raditi ili ne. Jedan veliki plus kod schmachera je taj sto nema pritiskivaca kose vec protunozevi dze kosu na mjestu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Bobo kaže:
A zasto svaki drugi zub ne bi kosio? Kose oni svi, jer kod Schumahera imas protunoz gore i dolje i kose svi nozevi od jednom.

Istina je da je kombajn napravljen za jednu svrhu, a strizna kosilica za drugu. mislim da tu kombinaciju treba isprobati, ali samo na 2-3 noza, pa da se vidi hoce li raditi ili ne. Jedan veliki plus kod schmachera je taj sto nema pritiskivaca kose vec protunozevi dze kosu na mjestu.
Štima Bobo, no kaj kad se poveća zazor između gornjih noževa i protunoževa? Na običnoj kosi to rješavaš pritiskivačima.

Velim, nije problem kosa sama, već tvrdoća mase koja se kosi.
 
B

Bobo

Guest
To je ziva istina...

Slama je krhka i ovu zetvu sam zavrsio s 2 tupa noza na kombajnu, sto slama donekle i oprasta, dok mekana trava ima druga prvila rada...
 

buban

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
121
evo ova bobina ideja mi se svida probat par nozeva i odma ce se sve vidjet!
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Ima negdje dobre upute kako štelati strižnu kosilicu? Ova moja kosi više manje ok, ali na oko se vidi da noževi nisu poštelani kako treba. Po meni, pomični dio se mjestimično iskrivio, jer kada su pritiskivači otpušteni, na nekim se mjestima zubi dodiruju, a na nekima su odmaknuti i to dosta. Kada pritežem na mjestima gdje je razmak veći, približim zube i na oko izgleda u redu, ali onda rukom ne mogu pomicati pomični dio, ni kad podmažem. Očito ga je prejako stislo na nepomični dio, ali kad počnem otpuštati opet se povečava razmak na tom mjestu.

Moje je mišljenje da bi prvo trebalo izravnati onu pomičnu letvu, ako se to da ravnati, što mislite? Ili se može ovim pritiskivačima to nekako namjestiti, a da ne blokiram pogon? Raid se o Agria 400 samohodnoj strižnoj kosilici širine 1m.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Štelanje razmaka između noža i klizača se radi samo sa mjernim lističima na mjeru od 0.40-0.60mm.
Tek tada imaš isti razmak između svih jednak,ili ako nemaš mjerni listič uzeti komad lima otprilike te debljine i podložit,jer ako nema zazora ili je premali koči sve i hoče stat nož.

Ako ima pak previše lufta ne kosi dobro i ulazi više zemlje unutar noža i klizača i štopa opet.

Ako kosa lupa jako treba promjenit dva klizača na peti,nekih 100kn kako gdje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh