• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kostovit vita-radin

  • Temu pokrenuo jasarevic
  • Datum prvog posta
J

jasarevic

Guest
Da li ga neko od vas koristi i moze li mi neko objasniti njegovu funkciju. Surfao sam po internetu i trazio da li ga drugi farmeri koriste ali u njihovoj vrsti ishrane ga nema. Prosle godine krave su mi imale tezak oteljaj a prvo pitanje veterinara je bilo da li im dajem kostovit!?
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
neki dodaju kravama kostovit 2mjesesa do mjesec dana prije telenja.
zbog čega?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Zašto ih daju, to samo oni znaju.

Skoro svi veći proizvođači u svom proizvodnom programu imaju premikse koji su specijalno dizajnirani za krave u suhostaju. Raspitaj se kod svojih trgovaca o tome.
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
ja ću sad davati u laktaciji premiks Rindamin GM od SCHAUMANNA.
a za suhostaj budem uzel Rindavit VK, to je specijalni premiks za suhostaj, ide na kravu dnevno 150grama.
Kupio sam sana Kristall Hefe, to su kvasci za stimulaciju buraga i poboljšanje konzumacije hrane, ali ga još nisam davao kravama. Probat ću stavljat u obrok 40 grama po kravi pa da vidim da li će im pasati jer su kvasci malo cudnog okusa i mirisa.
Ako će im pasati onda ću poslije prijeći na schaumannov premiks Rindamin 61 ass co koji već u sebi ima te aktivne kvasce.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Uz Rindavit ti treba i neki premiks iz palete Rindamin.
Za bilo kakve rezultate sa kvascima će trebati da prođe najmanje 10-ak dana. Neke promjene ćeš možda uočiti i prije, sve zavisi od osnovnog obroka ali za prave rezultate i puni efekat kvasaca mora nekad proći i do 30-ak dana.

Ja sam ranije koristio kvasce u ishrani ali od Alltech-a: "Rumenate". Od Sano sam koristio DextroFat koji takođe sadrži kvasce.
 
J

jasarevic

Guest
Kristall hefe se nije pokazao kao dobar izbor jer kod mene ga prijatelj koristi pa mu cesto krave imaju probleme sa stomakom i sa 40 litara mlijeka padne na 2 litra pa je uzimao kvasac iz kuce 120 gr ide na litar i po vode i to mora davati kravi 3 puta pa joj vremenom bude bolje. Sad neznam jel to problem a on se zali na to. Pa sad neznm
 
J

jasarevic

Guest
Kristall hefe se nije pokazao kao dobar izbor jer kod mene ga prijatelj koristi pa mu cesto krave imaju probleme sa stomakom i sa 40 litara mlijeka padne na 2 litra pa je uzimao kvasac iz kuce 120 gr ide na litar i po vode i to mora davati kravi 3 puta pa joj vremenom bude bolje. Sad neznam jel to problem a on se zali na to. Pa sad neznm
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Posto je naziv teme kostovit pa da napisemo nesto i o tome..
Kostovit-GENERA
Popis pojedinacnih krmiva:
Dikalcij fosfat:24%Ca,18,2%P
Kalcij karbonat:39%Ca
Natrijev klorid:39.3%Na
Magnezij oksid:51.3%Mg

Analiticki sastav:
Kalcij:14%
Fosfor8%
Natrij2%
Magnezij2%

Dodatci:
Vitamim A400.000 IU
D3 40.000IU
E 500mg
......
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
ja koristim vitaredin redovno u ihrani krave teladi i bikova...
i to dugih 20godina,proizvod je predobar i nikad problema s kravama, uz to dajem redovno camisan od sana http://www.sano.ba/Produkt-Rind-Camisan,
to je kombinacija koju svak mora da koristi ko se ozbiljno bavi mljekarstvom... i govedama inace...
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Kristall hefe se nije pokazao kao dobar izbor jer kod mene ga prijatelj koristi pa mu cesto krave imaju probleme sa stomakom i sa 40 litara mlijeka padne na 2 litra pa je uzimao kvasac iz kuce 120 gr ide na litar i po vode i to mora davati kravi 3 puta pa joj vremenom bude bolje. Sad neznam jel to problem a on se zali na to. Pa sad neznm

Jel' taj tvoj prijatelj lovac?
Baš ga pretjera sa ovim padom proizvodnje, prava lovačka!

Sve zavisi kako tvoj prijatelj koristi Kristall Hefe?
Znači: dali ga primjenjuje prema uputstvu, dali ga važe ili daje onako od oka, dali ga umiješa u hranu ili ga samo pospe odozgo preko hrane, dali cjelokupnu dnevnu količinu daje podjeljenu u više puta ili odjednom dä sve...?

Ljudi prave mnoge greške u ishrani a onda im je kriv proizvođač ili proizvod. A često puta ili ne pročitaju uputstvo ili ga se ne pridžavaju.
 
J

jasarevic

Guest
Ja stvarno neznam o cemu je rijec i kako ga je upotrebljavao ali sam bio ocevidac da krava od 40 litara mlijeka spadne na samo 2 litra a sta je tome bio uzrok on zna samo ali je meni rekao za taj kristall hefe.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Toliki pad može biti samo zbog neke bolesti a nikako zbog nekog dodatka hrani.
Da ništa nije jela par dana opet bi davala više mlijeka.
Dali je razgovarao sa nekim sano stručnjakom o tome?
 

Najnoviji postovi

Na vrh