• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
....sta koze imaju krpelje ili ...??

Vidi Tihi nemaju krpelje hvala bogu nego pitam onako ali kasnije sam pročitao na internetu sve o monilu.

Nego kakva su vaša iskustva sa kozama i krpeljima jel tretirate koze protiv krpelja ili koze baš i nemaju problema sa krpeljima.
Ja sam koze uzeo prošle godine u 7mj i nisam ih tretirao protiv krpelja ali nisu ih ni imale. E sad neki dan sam primetio po meni hodao neki krpelj ako sam dobro prepoznao ali mislim da je bio krpelj...
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Krpelja u prirodi ima vec kojih mjesec dana sam ja primijetio na psu,ali na kozama nikad nisam nasao krpelja :) Zato mi je bilo i cudno posto sam pomislio da kod tebe na kozi ima krpelja .
 

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
Aha znači na psa oće na koze neće zanimljivo ali super što krpelji ne predstavljaju neki problem za koze, pošto kao što i sam kažeš ni ja im nebi trpao kemiju ali volim znati ukoliko dođe do potrebe za liječenjem(kemijom) šta treba i kako treba.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Aha znači na psa oće na koze neće zanimljivo ali super što krpelji ne predstavljaju neki problem za koze, pošto kao što i sam kažeš ni ja im nebi trpao kemiju ali volim znati ukoliko dođe do potrebe za liječenjem(kemijom) šta treba i kako treba.

Oče i na kozu bezproblema,sad to polivanje protiv krpelja je dvosjekli mač ako prskate kozu karenca je za mliko 10 dana ako ne prskate onda su problem krpelji može koza a pogotovo kozlići znaju krepat, recimo kod mene ako se krpelj uhvati bravu za uho oba uha i obrve i dio usana toliko oteknu da jadan nemože ni jest i gledat i kad mu hi skinem onda otok splasne u par sati i onda je sve ok.

Mi ovdje nemamo toliko metilja pa koze ne tretiramo monilom ali je krpelja ko u priči a kako je brač poznat po ovčarstvu tako imamo iskustvo i koliko toliko veterinara koji nešto i zna o svemu tome,po njegovoj preporuci uzmem sredstvo protiv krpelja npr.gamacid i rarmutim ga u podi prema upustvu na pakovanju i lagano spužvicom namažem uši iza glave i među rogovima i to je dosta da krpelji nemogu doć na nju treba pazit da slučajno nemože oblizat ta mista di je namazano i onda nema karence i nema krpelja a to otprilike napravim jednom mjesečno, takođe svaki put kad muzem koze pošto su u stolu za mužu imam mogučnost da ih pregledam i rućno skinem krpelja ako se uhvatio na to posebno pazim!
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
I ja sam lani našla krpelja na kozi, srećom nije bilo posljedica.

Moja se još nije ojarila, samo da znate.
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
a di je Mugger ,od kako je kupio koze ne javlja se baš često,zanima me kako mu to napreduje,jel se uhodao
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
Moja se još nije ojarila, samo da znate.

ma mislim da ni knjige nisu ispravne kazu do 155dana,a neki dan se u covjeka ojarila sa 162dana koji je vodio evidenciju ,a ni u mene jos nije al ja ne znam ni kad je termin jer je kupljena sjarna..
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Moja jedna je pripuštana 21.10.2013. znaći za nekih 10 dana bi se trebala jariti. Smiju li dvije koze biti zajedno u boksu tokom jarenja? Boks je dosta veliki, a druga koza bi se trebala isto za nekih mjesec i po jariti.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
zanima me nešto. Ova gospoda što su kupili jariće male na dohranu, koliko su potrošili na mlijeko, koliko jarićima uopće treba da počnu samostalno jesti bez one prihrane mlijeka u prahu iliti zamjenice???? nešto si računam da bih uzela par jarića sanske pasmine, zenke... pa eto da znam koliko se mogu nadati troškovima....

Prije dvije godine kupio tako dva mala ženska jareta od Sanske koze...zamjenicu za mlijeko sam kupio u poljoprivrednoj a za ovce male i super su napredovale.....davao sam im tri mjeseca zamjenicu po tri puta na dan pa sam zadnjih mjesec dana smanjio na dva puta na dan....iako su jele i same od kojih dva mjeseca starosti davao sam im i mlijeko jer je tako bolje. Uglavnom nije ništa puno skupo,ne sjećam s e točno koliko su te zamjenice ali znam da nije strašno.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Moja jedna je pripuštana 21.10.2013. znaći za nekih 10 dana bi se trebala jariti. Smiju li dvije koze biti zajedno u boksu tokom jarenja? Boks je dosta veliki, a druga koza bi se trebala isto za nekih mjesec i po jariti.

Smiju i po tri-četri zajedno...zapravo nema veze što su skupa jedino ako neka nije turbo zločasta
 

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
Hehe ja imam jednu turbo zločestu :) koja je trenutno nažalost na lancu pošto drugačije nemere. I ta turbo zločesta uvijek kad se najede izgleda kao da se napirila pogotovo kad ide na ispašu vidim da je malo proždrlivija tj možda malo više pojede od ostalih znači kad se najede ima stomak kao da je sjarna. Jel vi imate takvih koza???
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Svak ima bar jednu takvu,sriča ima sam paleta do ruke pa mi je svaka koza posebno,mogu vam reć da mi je tako puno lakše radit.Događalo mi se da i pregrade izbiju,kad su u paši onda je sve ok,a kad ih spremim onda totalno polude!:icon_lol:
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
Hehe ja imam jednu turbo zločestu :) vidim da je malo proždrlivija tj možda malo više pojede od ostalih znači kad se najede ima stomak kao da je sjarna. Jel vi imate takvih koza???
ja imam takvu jednu sto me buni kaze mi covjek da je sjarna jos se nije ojarila ,a kad se najede rekao bih ima dvoje u njoj kad je gladna sva se slijepi,ne znam sta da radim :)
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Pokušaj kad je gladna lagano stisnut sa obe dvije strane stomaka i drži malo da vidiš dali se šta mrda unutra,a drugo je pokušaj je dovesti bravu ako ga ne tuče može bit i da ni sjarna.
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
znas sta me interesuje kad je koza jalova sta se desi sa vimenom jel isto zasusi i nikako vise ne nadolazi mlijeko do sljedece godine odnosno kad se desi parenje pa da se ojari..ova me je odbila sa nekih pola litra mlijeka nije dala da se muze nogom se gica,a prije bila mirna na muzi i nakon toga vime se sasusilo ali sad ne naljeva nikako barem meni vime djleuje i dalje malehno i kad darnem ona se pomjera ono vrda ima vec mjesec i po kako je odbila sa mlijekom,a to za jarad vjeruj da je vrlo tesko jer nemam iskustva moze da vam slikam kad je gladna da vidite lijevu i desnu stranu..
 

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
Jako je teško otkriti dal je koza sjarna ako nemaš iskustva ak si probao kako kolega gabro kaže a nisi osetio ništa onda verovatno nije sjarna ili je sjarna tek možda do 4 meseca pa se još ne oseti tako jako.
To što se ne da musti i sama se zasušuje to može biti znak da je sjarna pa to radi instinktivno ali ni to nemora biti 100% siguraan znak.
Što se tiče koza ako se ne pripusti bi mogla bi davati mlijeko čak i do godinu i pol nakon jarenja samo sve manje i manje.
Vidim da si pogrešio "jalova" to ti znači kad koza fizički ne može da ostane sjarna i takva koza ne može da daje mleko ali znam šta si mislio.
Nego šta ti misliš koliko dugo bi ona mogla biti sjarna?
Eto nek me iskusniji isprave ako griješim.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
znas sta me interesuje kad je koza jalova sta se desi sa vimenom jel isto zasusi i nikako vise ne nadolazi mlijeko do sljedece godine odnosno kad se desi parenje pa da se ojari..ova me je odbila sa nekih pola litra mlijeka nije dala da se muze nogom se gica,a prije bila mirna na muzi i nakon toga vime se sasusilo ali sad ne naljeva nikako barem meni vime djleuje i dalje malehno i kad darnem ona se pomjera ono vrda ima vec mjesec i po kako je odbila sa mlijekom,a to za jarad vjeruj da je vrlo tesko jer nemam iskustva moze da vam slikam kad je gladna da vidite lijevu i desnu stranu..

Amo polako,to šta ti neda must može bit da i je skotna,vime nije neki znak skotnosti meni je napunila vime odma poslije lega prva dva-tri dana ne mora koza imat puno mlika,bitno je da kozlići popiju to malo kolostruma a nije bitna kolićina poslije koza sama podiže kolićinu mlika kako kozlići sisaju.A kako se iskustvo stiće,prijatelju lagano ruke sa svake strane droba i polako da osjetiš dali se šta mrda,ako ne posli opet,pa opet,pa opet iskustvo se stiće praksom,pokušajima i pogreškama,gledanjem i povezivanjem razlićitih stvari i ponašanja kod životinja i najbitnije je veliko strpljenje!

moj moto je u životu a njega se i držim:"a di je priša"
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
A da zaboravio sam početak,jalovica ili jalova koza kod nas se zove koza koja nemože ostat skotna od početka odnosno nije iz više pokušaja prvi put ostala skotna(a to znači da nikad nije ni imala mlika),kasnije se teško događa da ne primi jarca (ako je već legla) jedino skotnost može ić po krivu(pobačaji,mrtvo rođeni i sl.) takve koze se u kratkom vremenu utove i zakolju.
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
vjeruj da me to najvise zabelajilo sto svi spominju nalije vime naljevaju vime ja kad god pogledam meni isto :) nist se uvecalo nijei zato sam onda pomislio mozda je reko jalova covjek skonto i onda da se otarasi na vrijeme..
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
Nego šta ti misliš koliko dugo bi ona mogla biti sjarna?

od 29januara se ne muze nije vise dala znaci mjesec i po vec,a covjek koji mi je prodao rekao krajem februara da se jari,a da je on vodio kod nekog jarca i bila 15 dana krajem septembra e sad hajd pa vjeruj da je to bio kraj septembra to je meni da mi je reko kraj marta pa ok al ovako svaki dan iscekujem,a ne vidim promjene..koliko koze se zasusuju inace ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh