• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
Evo danas popodne ona prvojarkinja sa četiri sise na vimenu izlegla je dva lipa jarića sve je uredu došli smo taman kad je sve bilo gotovo polako sam ih podojio i pravio joj malo društvo!:icon_thumright::icon_razz:

Ajd nek je sa srećom!!! :drink:
Nego kažeš četiri sise ima jel su dve zakržljale ili na sve ide mleko????
Mislim inače dve zakržljaju.... pozz
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ajd nek je sa srećom!!! :drink:
Nego kažeš četiri sise ima jel su dve zakržljale ili na sve ide mleko????
Mislim inače dve zakržljaju.... pozz

Dvije su manje a dvije veće,znam da zakržljaju ali još nisu vidit će mo šta će se dogodit za sad je sve u redu mlika ima ali još nije baš napunila vime do maksimuma i čudno je da na sve četiri ide mliko. Dobro se ponaša kao majka još su kozlići nejaki jer su mali i ovo njoj je prvi put vidit će mo još šta će bit do kraja.
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Pozdrav uzgajivačima koza.
Pitanje mali kozliči su stari 40 dana , pa me interesira dali je potrebno kozu izdajati
ili kad se počinje sa dojenjem koze, jer za sada su svi zajedno. Primjetio sam da se sama izdaja. Inače koza sa malima je kroz dan na paši i dali je to dobro.
Hvala na savjetima.
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Napokon sam i ja dočekala da se ojarim. Evo i slika.

100_3552.jpg


100_3555.jpg


100_3554.jpg


Svijetlo je curica, tamno dečko. Tražim imena, mama je Bjanka ( zbog boje bijele kave) i tata je Rogo jer je rogat.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Napokon sam i ja dočekala da se ojarim. Evo i slika.

100_3552.jpg


100_3555.jpg


100_3554.jpg


Svijetlo je curica, tamno dečko. Tražim imena, mama je Bjanka ( zbog boje bijele kave) i tata je Rogo jer je rogat.

hehe drago mi je ;)
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo danas opet sranje,malog kozlića šta se prekjučer izlego uhvatio zatvor i sve mi se čini da ču imat gadnih problema sa njim,neznam hoće li uopće preživjet. ovo me sve pomalo ubija,nikako da se dogodi jedna normalna godina,svaku imam gadnih problema.:icon_sad:
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Jel prosao problem sa zatvorom i kako ?

Još nije sigurno,dosta je bolje,a kako,portolak u usta a maslinovo uje i topla voda u guzu i polako vadija čep koji se stvorija sa maljušnom žličicom. danas ili sutra čekam zadnju da izleže i nadam se da če to proč u redu.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo me taman iz štale,ona zadnja koza izlegla dva sasvim lijepe velićine izbacila uredno posteljicu i ja ih samo podojio! Oni malić šta je imao zatvor popodne se sasvim lipo pokakio polumekano i bez bolnog blejanja.Eto za ovu godinu gotovo sa leženjem! Sad opet imam problem sa velikom kozom,momentalno daje 5l mlika od toga mala kozlica popije skoro tri,a ovo drugo kad žena ide uzavrit mliko se usiri,znači opet ka i lani jedna čajna žličica sodebikarbone u napoj,to je lani riješavalo problem.:smile:
 

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
@gabro Ae nek je sa srećom i hvala bogu da se jare izvuklo a lepo si se dosetio portalak za ljude si mu dao??? Nisam znao da deluje i na koze ali koliko vidim malog si izlečio znači pomaže..., a ono maslinovo ulje i vodu mu daješ poput klistriranja ili... ako imaš volje pa da malo da pojasniš.

@zibba ae nek je sa srećom. Koliko se sećam svake godine nemožeš dočekati jarenje hehe. Strpljen spašen :)

Evo ja danas tretirao koze monilom davao doze kako je pisalo na boci, pročitao sam sve na boci i nisam nigde pročitao da treba ponoviti postupak za dve nedelje kao što sam morao sa nekim praškom prije kad sam ih tretirao protiv metilja tako da ne treba ponavljati postupak jel????
I još sam pročitao da bi izmet prva dva tri dana sklanjat kako to da radim??? Da sačekam pa za tri dana očistim štalu ili da dva tri dana svaki dan čistim samo što bi tako bila sama slama skoro za čistiti... Kako vi to radite
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Da portolak je za ljude u biti to je čista glukoza,pomišam portolak sa toplom vodom promučkam da se otopi i špricom direktno u grlo da popije,sa maslinovim uljem isto topla voda i špricom u guzu da mu se "guzičnjak" (tako u nas zovu završetak debelog crijeva u koza i ovaca) opusti i da brabonjci "isklize" van za brava kojemu se to češče događa čak sam nabavio i kateter na veliku špricu od deca tako pomalo ispirem 2-3 puta ujutro i popodne i do sad sam ga svaki put uspija spasit!

Sad nemam puno iskustva sa monilom,ukucaj na net i pročitaj koliko se sječam ide ponovna kura,a štalu bi ti bilo najbolje čistit svaki dan ta tri-četiri dana isto tako negdi sam pročita da nije dobo da u to vrijeme koze idu na pašu baš zbog toga da se izmet može pokupit i da se lićinke ne šire po pašnjaku,provjeri ovo kod još nekoga,mi plučnih nametnika nemamo!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Evo da se i ja pohvalim da se noćas prvi put u povijesti moje obitelji ojarila koza :icon_e_wink:, sve sama odradila i ima dvoje. Popodne dok dođem s posla poslikam pa okačim slikice. Nosila 154 dana, već sam bio lagano nestrpljiv al eto sve u redu prošlo.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
I moj jarcic je to lani imao ali je to sve proslo bez moje asistencije ;) Napravio mu se cep i bio tako koji -dan koza je nesto to nuuskala i jedno jutro vidim visi na dlaki i otpade ;)
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
moja koza imala roza mlijeko... kažu da to tako dođe ili od neke upalice, ili ako su jarići već malo poveći pa "sile" kozu prečestim sisanjem... nemoj ju puštat par dana na pašu ako ima upalicu i malo prati, ako su jarići već veći, odvoji ih i samo ujutro i navečer ih vrati njoj da se najedu pa ih opet odvoji, a popodne ju ti izdoji. proći će to za par dana....
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
pitanje, kako znati da li je koza izbacila posteljice? Ja kada sam ujutro došla već su jarići bili suhi, a posteljice nisam našla. Sada vidim da ima jako tamni iscjedak i imam dojam da je malo napuhnuta jer nakon što se ojarila je bila mršava kao prut a sada ima nešto trbuha. Je li to tako normalno ili ne?
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Ako ne viri posteljica iz nje i ako se normalno ponaša, pije vode i jede ne bi trebalo biti problema. Možda je pojela posteljicu, iako to što joj je stomak napiren može biti znak infekcije, odnosno da nije izbacila posteljicu. Najbolje je pozvati veterinara, ali kažem ako jede i pije trebalo bi biti sve uredu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh