• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Koliko sam ja razumio stvar je u nekim spojevima u mlijeku,molim kolegu koji zna ako nije problem da svima objasni u čemu je vic,hvala.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Evo na netu ima odgovora na sve pa sam tako nasao i na ovo odgovor. Radi se u ovom mojem slucaju posto je vime zdravo- o nedostatku kalcija. To mlijeko je inace zdravo i za uporabu ali treba ga pustiti da se boja slgne na dno pa onda odlijati gornje bijelo mlijeko. Ja mislim da je to zbog tog sto sam ih prije nekoliko dana poceo dojiti dva puta a kroz zimu samo jednom-pa im je sad to potrosilo kalcij.Posto pise da se izmedju ostalog moze dati kozi da popije vlastito mlijeko i tako nadomijesti nedostatak kalcija.Ja to necu raditi da se slucajno ne navikne na mlijeko i pocne se sama sisati,Potrazit cu sta je najprirodniji izvor kalcija da dam kozama posto ja od farmaceutike tj kemije bjezim sto dalje !!
 

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
@tihi05
Za kalcij daj kleju i nikakih problema kilu dnevno, to ti je najprirodnije bar koliko ja znam, zbog nedostatka kalcija koza čak pred jarenje nekad ne može ustati na noge onda veterinar daje inekciju kalcija, ali ja nisam imao tih problema jer dajem kleju svaki dan. Pozz i sretno :)
 

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
Evo nisam bio kući. Kleja to mi tako zovemo kod vas kažu lucerna ili lucerka ili tako nekako. To ti se daje kao sijeno u balama, ja u kockastim ja dajem pošto mi kockaste lakše razdvojiti, i ako kupuješ bale onda gledaj da su zelenkaste i da ima lista na sebi jer ako neko balira presuho onda otpane list pa izgubi mnogo na kvaliteti, najbolje načet jednu balu pa vidit.
A ako imaš njivu ili nešto možeš posijati i ona ti bude dobra tri četiri godine možeš kositi oko tri puta godišnje ali i to ako imaš svoje najbolje izbalirati pošto u rinfuzi ako ostavljaš onda dok premećeš par puta opet otpadne list pa izgubi dosta na kvaliteti.
Eto ja se raspisao uglavnom ako neko zna neki drugi naziv za to neka kaže. :)
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Hehe mogao si odmah reco lucerna :(grin): Dobro to sam i ja procitao na nekom americkom casopisu i znaci to je to !! Sad cu ic pomusti u jutro nisam pa cu vidjeti kako je danas i sad cu ih zasusit jer se treba ovaj mjesec jariti :)
 

DirtyHarry

Član
Tu od
8 Velj 2014
Poruka
44
Hehe ma mi tu zovemo kleja pa konto sam da svi znaju:)
Nego ako ti se još nisu ojarile onda ti je to još jedan razlog više da joj počneš davat lucernu da nebi došlo do većih problema... a kao što i sam kažeš da je roza boja mleka znak da fali kalcija.... pošto sada joj treba najviše kalcija ali i posle jarenja bi trebalo davati. Sretno :)

E ovo sam zaboravio reći. Mislim da je nebi trebao zasušivati dok joj mleko takvo, da se kasnije nebi manifestirao mastitis. Tj dovedi mleko što pre u red onda zasuši... Moj savet.

Neka još neko iskusniji ipak kaže jer se smije zasušiti sada????
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Da tako je... hvala....

Danas je mlijeko potpuno normalno-bijelo ....sve si nesto mislim da je to nesto od necega sa susjedove zapustene livade.Malo su grickale koru breze malo agacije.Za gaciju znam da je stetna jer u kori sadrzi otrovnih tvari i koze ju ne bi smjele glodati. No ne vjerujem da to malo sto su gricnule moze takve promjene mlijeku raditi a trava je ona visoka sto dok cvate ima zuto grozdasto cvijece. Pa ne vjerujem da je od te trave(sad je naravno tek nikla),ali to mi se nikad nije desilo sve dok nisam odveo koze na tu livadu,pa zato u sve sumnjam.
Danas su doma pa cemo vidjeti sta ce iduci dani reci !
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Zaboravi sam reč to roza mliko nikako ne može bit od nedostatka kalcija jer moje redovito dobijaju kalcij u inekcijama (mjesec prije jarenja i odmah posli jarenja).
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Gabro i ja sam na tragu tome da ameri pricaju gluposti !! Sad dok mi koze nisu isle na susjedovu napustenu zemlju i pasle su na mojem provjerenom pasnjaku mlijeko je evo dva dana normalno bijelo. Imam osjecaj da je to do ispase tj neke trave !! Meni je to prvi puta i to bas od kad sam poceo "cistiti" susjedovu zemlju !!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Pa mogu ti reć da mi je i to malo čudno koza točno zna šta če jest meni oko nekih vočaka ima neke trave do kolina i neče da je pipne dok neke travćice bira i jednostavno vidiš da ih sustavno traži,a tu istu travu koju sirovu ne jede kad je izgulim u okopavanju posli dva-tri dana jednostavno tare,nisam pametan rekao sam da se događaju neki spojevi u mliku pa dolazi do roza boje meni je to bilo kod samo jedne muže posli je svaki put normalno,ja bi ih pustija još jednom kod susida pa ako mliko opet dobije boju onda si siguran da je do toga.

Moraš utvrdit u čemu je problem,evo ti primjera, meni se jednoj kozi lani mliko sirilo posli lega i to je trajalo neko vrime i da mi jedna stara savjet da je toj kozi prekisel želudac i to pogotovo ože bit od napoja kojega dajem i kaže mi da stavim žličicu sodebikarbone ja stavim i mliko normalno i tako ja stavlja desetak dana i to prošlo,ovu godinu isto odma posli lega,ja opet sodu i sve ok a onda sam od prije par dana poče stavljat svaku dva dana i opet je ok,sad ču prestat par dana da opet vidim šta če se događat,jednostavno moraš naučit šta pojedinoj kozi smeta a šta ne.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Tako je. Treba poznavati koze a i nesto znati o svemu tome.Znamo da one znaju sta jedu ali cudno mi je da od kad pasu na toj napustenoj zemlji meni se po prvi puta pojavilo to roza milk. Juce sam ih stavio opet tamo pasti pa cu vidjeti sta ce biti danas ili sutra sa mlijekom !
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
e ovako, mene zanima koliko vam se puta godišnje koze jare??? Ja imala prije 4 koze, i jarile su mi se jedan puta godišnje, imala sam jednu francusku alpinu, a ove neznam neke srnaste su bile, i samo mi je ta alpina davala mlijelo do sljedećeg jarenja, znači sama sam ju zasušivala, dok bi ove imale neko vrijeme mlijeko i samo od jednom su zasušile jedva da bi davale deci mlijeka (napominjem da nisu bile burske). Da bi mi ih nakon nekog vremena netko pootrovao, pa su sve pokrepale. i prošle godine prije uskrsa kupim francusku alpinu koja je bila naparena sa burskim jarcem.. i dobijem bursku kozu, ali ne želim baš burske, pa mi je završila u zamrzivaču... i sad mi se treba jariti u ponedjeljak, utorak.... ali nema mlijeka veeeeeć jaaaako dugo, mislim da u 8mj već nije imala mlijeko. pa me zanima jel negdje griješim... ima finu papicu i brinem se o njoj, ali eto ima jedan što drži koze u susjednom selu pa kaže da izvuče godišnje dva legla... sad je počela nalijevat... i već je krupna... moglo bi bit i dvoje ove godine, al nek bude i jedno da je živo i zdravo.... i da je po mogućnosti žensko, heheeh... ;) e i ovako kad sam se već raspisala, ima od muževog kolege mama prodaje kozu, kaže daje tri litre mlijeka, jare skoro odvojeno... jel bi ja nju mogla sad, ako bi ju kupila pustit jarcu...
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Jedini put kada sam primjetio roza mlijeko je bilo kada je u njemu bila krv. Ali to je bilo više u tragovima nego cijelo mlijeko. Tako da ne znam. Meni koze jedu svašta, prođemo nekoliko hektara šuma, livada i pašnjaka svaki dan. Pojedu sve što im se svidi ali nisam nikada primjetio razliku u okusu ili boji mlijeka. Najbolje pitati veterinara.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ma vrag ce ga znati sa tim roza mlijekom. Sad je sve u redu a nista se nije mijenjalo..
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
e ovako, mene zanima koliko vam se puta godišnje koze jare??? Ja imala prije 4 koze, i jarile su mi se jedan puta godišnje, imala sam jednu francusku alpinu, a ove neznam neke srnaste su bile, i samo mi je ta alpina davala mlijelo do sljedećeg jarenja, znači sama sam ju zasušivala, dok bi ove imale neko vrijeme mlijeko i samo od jednom su zasušile jedva da bi davale deci mlijeka (napominjem da nisu bile burske). Da bi mi ih nakon nekog vremena netko pootrovao, pa su sve pokrepale. i prošle godine prije uskrsa kupim francusku alpinu koja je bila naparena sa burskim jarcem.. i dobijem bursku kozu, ali ne želim baš burske, pa mi je završila u zamrzivaču... i sad mi se treba jariti u ponedjeljak, utorak.... ali nema mlijeka veeeeeć jaaaako dugo, mislim da u 8mj već nije imala mlijeko. pa me zanima jel negdje griješim... ima finu papicu i brinem se o njoj, ali eto ima jedan što drži koze u susjednom selu pa kaže da izvuče godišnje dva legla... sad je počela nalijevat... i već je krupna... moglo bi bit i dvoje ove godine, al nek bude i jedno da je živo i zdravo.... i da je po mogućnosti žensko, heheeh... ;) e i ovako kad sam se već raspisala, ima od muževog kolege mama prodaje kozu, kaže daje tri litre mlijeka, jare skoro odvojeno... jel bi ja nju mogla sad, ako bi ju kupila pustit jarcu...

jare se jednom godisnje sezonski-tjeraju se od kasne jeseni do tamo negdje oko veljace- sto je vezano sa duljinom dana tj svjetla.Ako te detaljnije zanima taj ciklus duljine dana i noci koji utjece na tjeranje koza pogledaj po netu imas i to opisano po strucnim stranicama !

Nikad mi nije jasno kako postoje i zive takvi ljudi koji truju zivotinje-pse macke pa sad cujem po prvi puta i koze ??!!
Taj susjed sto kaze da izvuce i dva legla godisnje neznam kako osim hormonskim inekcijama znaci neprirodno-citao sam da se kod nekuh pasmina ovaca to postize ali za koze nisam znao... no nije ni bitno...Bitno je koja je svrha da se dva puta jare ako ne jarici...a ako ti treba meso onda zasto neces bursku pasminu, posto one jesu za meso, a mislim da sam citao nekad negdje da se moze postici sa burskima i dvoje jarenje godisnje...dakle burske su za meso a alpine i sanske su vise za mlijeko ! I nemoj imati samo jednu kozu- imaj ih bar dvije jer jedna sama je tuzna i jadna te ne daje od sebe ono najbolje-problemi sa ponasanjem kao i sa prehranom sto je pak povezano sa zdravljem i uzgojem a to pak veze mlijecnost itd... eto... Nadam se da sam ti nesto pomogao ...
 
Posljednje uređivanje:

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
romanovski ovce daju 3 legla za 2 godine,a za koze ja ne znam da mogu za jednu godinu dva puta..
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Pozdrav...imam problemcic...trebala bi mi se jariti koza krajem mjeseca pa bi ju trebalo zasusit ali ona nalijeva sve vise ivise mlijeka i ako ju pomuzem jednom dnevno vime joj je toliko nabreknuto da ju na pocetku muze i smeta- trebao bih ju musti dvaput dnevno. Kolega mi je savjetovao da ju stavim na "dijetu" -ok ali da li je to zdravo i dobro sad pred jarenje a da joj ne dam jesti koliko zeli ,a voli jesti maaajko moja :)) Ima puno mlijeka ! Sta raditi ??? Nisam pametan- mislim si da li je pod obavezno prije jarenja ne musti ??!!
Sta ce se dogoditi ako ju cijelo vrijeme do jarenja muzem? Da li ce jarani dobiti kolostrum???
 

Najnoviji postovi

Na vrh