• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
Dobro radiš,posli sedam dana ako se mliko i dalje bude grušalo,u hranu kozi dodaj kučarin sode bikarbone jer to znači da joj je želudac pre kisel.

kučarin????????
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
He,he,he zna sam da če bit to pitanje, to je (za sve koga zanima) dalmatinski izraz za čajnu žličicu a ime je nastalo od naziva žličica za šečer.
 

nadija

Član
Tu od
10 Ožu 2014
Poruka
38
Napokon su mi stigle kozice , 4 koze svaka po 2 jarica i 1 mlada ( jos se nije jarila ) , problem mi je to da je vlasnik preminuo prije nesto vise od mjesec dana i deda koje se brinuo o njima ne zna kad su se koji jarici ojarili , kako da znam kad pređu 2 mj. jedna kozica svojim jaricima vise neda bas cicat dali bi to mogla uzet kao pokazatelj i jos nes 2 jarica jos imaju suh pupak ,,,, kolko bi oni mogli biti stari ?
Nisam ih stigla slikat , naucene su biti zajedno u stali ne vezane , ne odvojene a vidim da su dosta zloceste prema jaricima i mlađim kozicama ,,,,, dali da njih vezem ili nekako pregradim stalu ?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
To šta im ne da sisat to bi mogo bit znak da su blizu dva miseca,te slobodno spremi u škrinju,ovi sa suhim pupkom nemožeš datirat to mi nema nikakve veze,a ako su zloćeste pregradi štalu,nemoj ih vezivat nije lijepo,tako češ izbječ velike probleme u gravidnosti.
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Prvi dan mužnje sa N
Bjankom, malci su preko 3 tjedna stari, vidim da ju drigu jer ima ranice po bradavicama, pa ih odvajam i puštam mami po 10 min nakon moje mužnje da se malo još napiju ( ne pomuzem sve ). Dakle danas dvije mužnje i preko 1,5 l mlijeka ukupno. Jel to OK količina za prvojarku, prve mužnje. Još da pitam, dosta mlati zadnjim nogama dok ju muzem, kako da tome stanem na kraj, jer mi svako toliko razlije ponešto mlijeka?
 

nadija

Član
Tu od
10 Ožu 2014
Poruka
38
Gabro hvala na odgovoru veceras cu ih zavezat okomile su se na mladu kozicu jutros mi je sepala na zadnju nogu pa cu sutra nesto probat improvizirat da ih odvojim . Nasa stala je duplo veca od prostora di su bile pa su mozda slobodnije zbog toga , danas smo imale jako uzbudljivi dan prilagodbe na pasi no sve je dobro proslo jedino sam zabrinuta sto su mi popile malo vode kod bivseg vlasnika su pile kisnicu ja sam im dala iz spine danas sam natocila vodu u korito da ostoji za sutra mozda ce im biti bolja .

zibba jedna koza je tek jucer odvojena od jarica i ja ju muzem , mislim da ju bivsi vlasnici ove godine uopce nisu muzli , dosta je tesko jer me ne pozna i nova joj je okolina ne ocekujem neku veliku kolicinu najvaznije je mi je da se vime ne upali tako da je sinoc dosta mlijeka otislo na pod , danas sam uzela manju posudu pa mi je prolila jako malo nisam mjerila kolko je bilo mlijeka jer je moj sin popio cim sam procijedila .

Imam jedno pitanje ta koza koja je odvojena od jarica ima 4 godine i jedno vime je puno manje mi smo prije kod prvog jarenja s jednim jaretom jarica stavljali da cica obje jednako a ne samo onu koju bi on ( tata je govorio da bi vime " zakrzljalo " ) .
Dali postoji mogucnost da se kod vec starije koze izjednaci vime , dali netko ima iskustva s tim ?
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Prvi dan mužnje sa N
Bjankom, malci su preko 3 tjedna stari, vidim da ju drigu jer ima ranice po bradavicama, pa ih odvajam i puštam mami po 10 min nakon moje mužnje da se malo još napiju ( ne pomuzem sve ). Dakle danas dvije mužnje i preko 1,5 l mlijeka ukupno. Jel to OK količina za prvojarku, prve mužnje. Još da pitam, dosta mlati zadnjim nogama dok ju muzem, kako da tome stanem na kraj, jer mi svako toliko razlije ponešto mlijeka?

Kolicina mlijeka i nije nesto ali ovisi o pasmini te pasi ali i nije daleko od nekog prosijeka(2-3l)- dobro je.
Sto se muznje tice za pocetak ju vezi na kratko za vrat i nesto a isto tako i zadnju nogu koja je do tebe dok muzes predpostavljam sa strane.
To sto mlatara je normalno dok te ne "usvoji" kao svoje jare :icon_e_biggrin:

Meni su moje vec dosadne od njuskanja i grickanja dok ih muzem -to ja smatram znakom da me "vole" a iz pocetka su isto bjezale !!

Muzi na istom mjesu otprilike u isto vrijeme.
Poz
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Gabro hvala na odgovoru veceras cu ih zavezat okomile su se na mladu kozicu jutros mi je sepala na zadnju nogu pa cu sutra nesto probat improvizirat da ih odvojim . Nasa stala je duplo veca od prostora di su bile pa su mozda slobodnije zbog toga , danas smo imale jako uzbudljivi dan prilagodbe na pasi no sve je dobro proslo jedino sam zabrinuta sto su mi popile malo vode kod bivseg vlasnika su pile kisnicu ja sam im dala iz spine danas sam natocila vodu u korito da ostoji za sutra mozda ce im biti bolja .

zibba jedna koza je tek jucer odvojena od jarica i ja ju muzem , mislim da ju bivsi vlasnici ove godine uopce nisu muzli , dosta je tesko jer me ne pozna i nova joj je okolina ne ocekujem neku veliku kolicinu najvaznije je mi je da se vime ne upali tako da je sinoc dosta mlijeka otislo na pod , danas sam uzela manju posudu pa mi je prolila jako malo nisam mjerila kolko je bilo mlijeka jer je moj sin popio cim sam procijedila .

Imam jedno pitanje ta koza koja je odvojena od jarica ima 4 godine i jedno vime je puno manje mi smo prije kod prvog jarenja s jednim jaretom jarica stavljali da cica obje jednako a ne samo onu koju bi on ( tata je govorio da bi vime " zakrzljalo " ) .
Dali postoji mogucnost da se kod vec starije koze izjednaci vime , dali netko ima iskustva s tim ?

Mislim da se vime nece izjednaciti ali i moja jedna ima tako puno manju sisu od druge ali na obje ide otprilike ista kolicina mlijeka-cak na manju zna ici debljim mlazom:D:
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Drugi dan je imala u jutarnjoj mužnji oko litre, a večernjoj preko 1,5 l mlijeka, tako da mi se čini OK za prvojarku.
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
tacno,i moja koza kad se muze nesto njuskara,gricka cak voli i da preziva tad..JA sam je kupio imala je malu razliku u vimenu ali to je posljedica kad jedno se ojari pa ako se ne vodi racuna to jare zapusti neku stranu vimena i koristi samo jednu bitno je da nema mastitisa..
Inace,ja vise volim vime koje je loptasto ne bih nikada drzao kozu koja ima vime tako da se sastoji smao od dvije duguljaste uspravne sise koje ponekad znaju kod nekih i do zemlje da se otegnu,pogotovo kad brste onda znaju da se izgrebu..
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
meni je najbitnije da je koza zdrav da ne obolijeva. Kakvo vime ima i jeli ima 2 ili 3 ili 4 litre mlijeka manje bitno ;)
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ono roza mlijeko se vise ne pojavljuje.Prica o kapilarama ne stoji jer su obje koze u isto vrijeme imale roza mlijeko. Pasu gdje su i pasle jedu sta su oduvijek jele roza mlijeko doslo dan dva i nema vise ??! Sta to bi i zasto Bog ce ga znati !!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
I meni trajalo 2 dana,sada sam u potrazi za novom kozlicom onu sa 4 sise moram minjat.
 

jozooo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
54
Pozz ljudi ja sam novi-stari coban. Pod novi mislim jer sam se danas prijavio na forum, a pod stari mislim to sto već dugo imam koze i ovce. Imam stado od 11 koza+ jarac +10 jarica(pola muških pola ženskih) a za ovce je manje bitno na ovoj temi. Pročitao sam svih 226 stranica i mogu reci da sam dosta toga novog čuo.

Ubacit cu par slika kad skuzim malo ovaj sistem xD
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,797
Prolistal sam sad par stranica,
sve pohvale forumašicam i forumašima šta je tema uredna i bez nepotrebnik citiranja i slično.
primjetio sam i "robotski" post koji je obrisan, molim Vas ako primjetite šta takvo pritisnite crvenu zastavicu i prijavite da se očisti.

Hvala.
I sretan vam Uskrs.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Pozz ljudi ja sam novi-stari coban. Pod novi mislim jer sam se danas prijavio na forum, a pod stari mislim to sto već dugo imam koze i ovce. Imam stado od 11 koza+ jarac +10 jarica(pola muških pola ženskih) a za ovce je manje bitno na ovoj temi. Pročitao sam svih 226 stranica i mogu reci da sam dosta toga novog čuo.

Ubacit cu par slika kad skuzim malo ovaj sistem xD

Dobro dosao i jos bolje se snasao :)

Sretan Uskrs kozari :)
 

jozooo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
54
Vidim tema je zamrla. :(

Nego jel se radi šta? Vrijeme je potkracivanja Papaka, i čišćenja. Kako napredujete?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Di ti je taj Stružec,kad ti tek sada prikračuješ papke i čistiš,to smo davno obavili.?
 

jozooo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
54
Struzec je jedno malo selo u okolici Siska.

Pa ne znam ja to radim u proljeće i u jesen.
 
Na vrh