• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
evo da i ja priupitam pokoju majstora i znalca..
kupio ja nadobudno 2 koze, kao alpina- vimena ogromna
(jednoj 3 a drugoj 1 jarenje) evo 3 dan kod mene a mlijeka....... jedva malo preko litre po grlu? stalno su vani na ispaši, mlate finu travicu( djeteline ko u priči jer bila sijana nekad pa zapuštena, a jarići bili uz njih kad sam ih kupio(2mj. stari?) e sad ima li itko kakvi savjet? pokušat ću i slik estavit? . hm a možda i neću grrrrrrrrrr
https://www.facebook.com/photo.php?...371.1073741853.100000593022859&type=1&theater
JEDINO OVAK SE SNAŠO??????
 

jozooo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
54
Ako nisi odvojio jariće onda je u tome problem. Oni ti pocicaju i zato ti ostane oko litre po kozi
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
jariće nisam kupio samo koze evo danas došli do 3l zajedno tj. oba grla?dakle oko 1,5l po grlu?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Kad pomuzeš je li vime tvrdo i da li kad procidiš mliko na gazi ima mrvica ili grumenčića?
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
izmuzem ih skroz, makar mi jedna neda prići jednoj sisi koja je kao veća i tvrđa? al na pm i to izmuzoh danas i odvojio al čisto je i ne gruša se nakon toga više nije branila pristup toj sisi, sad bum ujutro vidio dali je ok. jer sam pomislio na upalu ili nešto i sad kad sam ga skuhao vidm da se usirilo ipak
 
Posljednje uređivanje:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
izmuzem ih skroz, makar mi jedna neda prići jednoj sisi koja je kao veća i tvrđa? al na pm i to izmuzoh danas i odvojio al čisto je i ne gruša se nakon toga više nije branila pristup toj sisi, sad bum ujutro vidio dali je ok. jer sam pomislio na upalu ili nešto i sad kad sam ga skuhao vidm da se usirilo ipak

To šta se usirilo kad si skuhao to nema veze sa onim šta sam te pitao,ajde proćitaj pitanje i daj pravi odgovor drukčije ti nemogu pomoći!
 

jozooo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
54
Pokušaj nježno prepipati vime. Ako nađeš neke grudice moguće da je mastitis. A to sto joj je jedna sisa veća od druge to je zbog toga jer je vjerojatno imala dosta mlijeka a samo jedno Jare koje je sisalo jednu sisu te su se vimena i sise nepravilno razvijale
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Zvuči kao mastitis(npr. to što ne dozvoljava pristup jednoj sisi). Sve stoji što su kolege već navele, samo bih dodao još i to da mastitis može da bude čak i asimptomatski.
Postoji u veterinarskim apotekama injekcija sa plastičnom "iglom" protiv mastitisa koja se daje direktno u unutrašnjost vimena kroz mlečni kanal u sisi. Ova injekcija je u suštini antibiotik i ima karencu na mleko za ljudsku upotrebu.
Ako je blaži oblik mastitisa, može se pribeći masaži uz spoljašnju upotrebu Ihtol-kamfor masti. Mislim da ta mast nema karencu ili ako je i ima onda je nešto jako kratka.
Uzročnici mastitisa mogu biti brojni i različiti, baš kao i simptomi. To može biti nepravilno pražnjenje vimena(tehnika muže ili jarići ne uspevaju da posisaju svu količinu mleka ili sisaju samo iz jedne sise...), zatim nehigijena, povrede ili bakterijske infekcije.

Da dodam samo još i to da prilikom ceđenja mleka kroz gazu, mislim da osim sirastih ugrušaka treba obratiti pažnju i na eventualne krvne ugruške ili rozlikaste tragove na dnu flaše odstojalog, hladnog, proceđenog mleka.

Kako su te koze bile hranjene kod prethodnog domaćina? Da li su i tamo pasle ili bile hranjene na jaslama sveže košenom zelenom travom ili samo suvim kabastim hranivima?
Ispaša daje najviše mleka, ali je opasno prevoditi ih na takav režim ishrane naglo. Osim mastitisa, nagli prelazak sa suve na zelenu hranu može da izazove i gadne poremećaje varenja.
 
Posljednje uređivanje:

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
rekoh da je čisto i ok a vimena izmužena jer prvo mi upala pala na pamet a vimena su dolje prazna i meka agore tvrda ko lopta al takva je i ženska sisa- jbga kak da objasnim?

nlijeko cijedim par puta i mlijeko je ok (osim kad ga skuham) koliko sam vidio koze su bile na paši a prodavao 2koze i 4 jarića. prvo sam i pobojo se da je upala.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Tu mi je nešto čudno,to je premalo mlika za odgojit po dva jarića,a ako ti se mliko siri kad ga kuhaš znaći da im je ili bar jednoj želudac pre-kisel,ja imam jednu koja od prekrupe dobije tu kiselost pa joj dam u napoju žličicu sode bikarbone i onda je sve normalno.
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
e sad-kak misliš u "napoju" i usirilo se samo ovo iz te jedne sise jer ostalo se normalno ponaša- a neželim ju mučit muženjem te jedne sise zato bih htio da to bude normalno koliko je još moguće spasit.
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
e sad-kak misliš u "napoju" i usirilo se samo ovo iz te jedne sise jer ostalo se normalno ponaša- a neželim ju mučit muženjem te jedne sise zato bih htio da to bude normalno koliko je još moguće spasit. p me zanima to sa ihtiol kamforom kolko to košta cca? i jel to dugo traje? ili jedna doza? jer i ta jedna bu umjetnost dati :)

sad ću must i bacat ako mi dozvoli pristup ikako
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jozooo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
54
Ja nisam napisao za napoj to je Gabro. Al mislim da im pomiješa hranu s vodom i to je "napoj"
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
ipričavam se ako sam pomiješao odgovore . pošto su na paši stalno i košenoj travi, malo poteže zar ne? inače danas opet rat sa mužnjom- vezanje masiranje itd. ali nakon prvog deci. stoji ko bubica? no mijeko nije bijelo-bijelo nego više kao krem bijelo?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Je napoj su žitarice sa mlakom vodom,a jeli ti svo mliko krem boje ili samo iz te sise,i nije mi jasno kako muzeš sisu po sisu to baš i nije dobro,napravi stol za mužu veži nogu koju diže uvati obe sise i muzi naizmjenice to sa tom sisom je definitivno mastitis i nije samo ta sisa na njoj se vidi a budi siguran da je i druga bolesna,ja sam to sanirao sa kantarionovim uljem i učestalom masažom a isto tako je važno temeljito izmust vime,takođe je bitna i higijena i vimena i ruku!!!

Zato ja i savjetujem stol za mužu i na njemu sve odradim sa malo mekinji u tečici stoji mirno ko bubica,a kad se navikne i sama ide na njega kad joj mliko napne.
 
Na vrh