• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Luka ako je sjarna a ti ju i dalje muzes a ona se treba jariti za 7 dana onda jon nedozvoljavas da ona napuni vime mlijekom koje se zove kolostrum a kolostrum je mlijeko koje sadezi u sebi sve tvari koje su neophodne da bi jarici bili zdravi i obavezno je da ga posisaju makar malo.
Moj prijedlog je da ju prestanes dojiti iz tih razloga.
sad je ona u visokom stadiju bredjosti moralo bi bit ocigledno da je sjarna!!!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Po litre svaku dva dana je ništa,prekini mužnju i kontroliraj vime,treči tan ako nema neke razlike više je nemoj must,nisam siguran da u 7-10 dana uspije spremit kolostrum,ali nadajmo se!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kako sam pisao bivši vlasnik kaže da su se koze mrkale krajem 6 i početkom 7 mj.i to je sve.

Zezale su me sa hranom, malo su jele sjena i djeteline. Dva dana im nisam davao novo sijeno u djetelinu dok nisu pojele. Onda sam im dva dana dao samo slamu od zobi da vide kako je to kad nema dobre hrane. Jele su i slamu. Sinoć sam im dao ponovo djetelinu i sijeno, da ste to mogli vidjeti jele su punim ustima kao da će se ugušiti. Morati ću im uvesti post utorak i petak da se malo požele dobre hrane.

Sinoć sam je podojio - pomuzao pa vama javim kakvo je stanje za 2 dana.

Ako se ojari kako ugrijati jariće, mislim da će im u boksu biti hladno.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Neće,za sve se priroda pobrinula ovo je još i toplo za njih,gledaj samo da ih koza prihvati,da posisaju prvo mliko tu in možeš i ti pomoći,ako budeš sa njom kad izleže dobro ih obriši suhom krpom i glledaj da u štali ne bude propuha.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas bilo manje od pola litre mlijeka, dali da prestanem sa dojenjem - mužnjom. Kozi se stomak proširio i malo spustio. Zbog mlijeka sam joj smanjio smjesu - zrno.

Dali da odvojim jaricu od koze. Mala je zaigrana i skače na ogradu, kozu ili ako joj se netko približi pa bih tako mogla skakati i na jare ili jariće.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Slobodno ju prestani musti.
Ako imas slobodnog prostora odvoji ih barem za vrijeme dok se bude jarila pa si miran.A i nije obavezno.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Stvar je u tome što ne znam kada će se jariti.

Mala je super ali zaigrana kao dijete.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Nemoj ju musti bez obzira kad ce se jariti u 12 mjesecu jer joj preostalo vrijeme do jarenja treba za stvaranje kolostruma.
Dali primjecujes po kozi dali je sjarna?mice li joj se u predjelu trbuha?jel ti koza djeluje kao da joj je tesko?
Jarici se osobito znaju ritati kad koza pije hladnu vodu!!!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Dnevno popiju oko 5 l vode, ali kozu nisam vidio da pije vodu dugo. Stojim ponekada pola sata pokraj boksa ali nisam vidio da se nešto miče. Stavljao sam joj ruke na stomak ali ništa. Jednom sam joj prije 2 tjedna stavio ruku ispred vimena i osjetio sam neke udarce u ruku nešto kao jednom i kao sa dvije nogice, ali od tada ništa, a stomak joj raste. Prije nije ležala po danu, a sada često leži. Kada ih pustim u dvorište hoda, ali ne trči kao prije.
Objekat gdje je boks je 24 x 5 m gdje mi je svinjac, prostorija za stočnu hranu sa boksom za koze i garažama. Iz garaže koja ima kapije (limene) se ulazi u prostoriju gdje su koze, a iz nje se ulazi kod svinja. Vrata nemam iz garaže, a za ulaz svinjac su sobna vrata, prozor 120 x 120 sa izo staklom. Sutra postavljam vrata između garaže i prostorije za hranu gdje su koze tako da će biti kao u sobi. Gore je monta, a dolje beton, ali ipak hladno jer su zidovi od betonskog bloka.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Bitno je da nema propuha i da je na betonu deblja stelja,a po ovome što si napisao skotna JE i ima skoro izleć!!!
 

kandelabar

Član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
93
@gabro sta se desava ako koza ne ostane prvi put skozna nakon 20tak dana jel ponovo mekeće i trazi jarca pojavljuje li se sluz danas kad sam svoju malo četkao primjetio sam da vrti repom al kratko i ne mekeće nema nikakve ni sluzi proslo je 10 dana od parenja..i imal kakve veze hranjenje nakon parenja govore nemoj davat so koncentrat itd
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Nebrini reč će ona sama da joj treba:(rofl):,hranjenje nema veze,meni se ponavljanje događalo između 15 i 30 dana, koza jednostavno radi sve suprotno nego je normalno:ako je inaće mirna onda ludi vrti repom i bleje,a oko je inće luda i bleje i trće onda se umiri,znaći suprotno!!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Moja koza nakon 3 mj kako je kod mene počela srati kuglice.
Zasušujem je i čekam podmladak (ako je sjarna)
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Amo kozari,trebam hitno preporuku,imam priliku kupit dvi kozlice ćiste alpinke i sad da nebi sve bilo idealno kozlice su gladne,odnosno ne uhranjene izlegle su se krajjem trećeg miseca a upola su od moje koja se izlegla u isto vrime i zbog toga što su neuhranjene nisu ni skotne. Meni nije problem njih dovest u normalno stanje samo me zanima dali bi mogle ostat skotne tijekom proljeća ili ću trebat čekat iduću jesen da bi ostale skotne,sa tim još nisam imao iskustva obićno se tjeraju u 9 misecu???

Trebam hitan odgovor jer bi ujutro triba odlućit!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Pa gle nemora bit da se nece tjerat kod tebe i prije proljeca nece njima trebat dugo da ih uhranis a njima ce nagon doc sam od sebe moje misljenje je uzmi ih.
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Gabro samo ti nji hrani dobro daj im i koncentrata za jagnjad čim se oporave one će tražiti jarca,To sam vidio kod mnogih kozara da im se koze pare poslije nove godine ali su to isključivo loše hranjene,Inače koza ako je sve u redu u stanju je 12 godina da na isti datum traži jarca,Kod mene je bilo njih 14 u deset dana se sve ojare,Pozdrav !
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Uzmi to i tovi,to ti budu najbolje koze u stali vjeruj mi,ja sam znal imati jarice koje su se kasno izlegle(4,5 mjesec) i nisu mogle dostici ove prve,lijepo smo ih hranili i hranili i pripustile su se sa sljedecom generacijom u 9. mjesecu.I te su prave muze skoro ko i manja koza iako je jarica.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo pala je odluka,uzest ću te dvi jadnice,za naše prilike cijena je prihvatljiva pa ako i ne ostanu za mliko mogu završit u frižider! Svakako sam na dobitku!:icon_keel:
 

Najnoviji postovi

Na vrh