• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

grga24

Član
Tu od
28 Lis 2013
Poruka
50
Pozdrav svima, nisam u kozarstvu ali sam u ovcarstvu ;)
pa si malo dulje vrijeme vec razmisljam dal da kupim koze, ali morale bi biti one kaj ih netreba dojiti pa naletim na burske koze kao, pa me sad zanima dal neko ima njih ili postoji jos koja pasmina koza da ju netreba dojiti?
Dal je koza slicna po ovca morale bi biti odvojene ili bi se dalo da budu sve skupa?
hvala :)
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Bok.
Evo ovako:mozes imati i druge koze i nemoras ih musti samo ostavis jarice da sisaju koliko hoce te ce one same zasusiti te valja obratit paznju na to.
Burske koze su ti dobar izbor jer je to mesna rasa koza a tebi netrebaju mjecne jer ih neces dojiti.
Mogu ti biti sa ovcama!!!!
 

grga24

Član
Tu od
28 Lis 2013
Poruka
50
Pozdrav mato,
aha znaci moglo bi to ovako zajedno funkcionirati, ali ipak bi radje uzeo burske, mislim ne planiram ja neznam kolko koza kupit tako za sebe 2-3 recimo,
ali sad bas gledam slaba nesto ponuda burskih koza po njuskalu..
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Kod burskih koza ti je dobro i to sto se jare dva puta u petnaest mjeseci a sanske i alpske i ove nase domace jednom u dvanaest mjeseci!!!!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Moja se koza još ne jari. Vime joj je dosta veliko, ne dojim je skoro 2 tjedna.

Nisam primjetio da jarica traži jarca, a ima 7 mj.

Čitam prethodni post i mislim da ostavim ove 2 koze za mlijeko i da kupim jednu bursku za meso, što mi predlažete.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Burske koze i jesu mesna rasa a ako nabavis kozu trebo bi je pustat pod burskog jarca tako da se jaricima nesmanjuje mesna jedinica sto bi se dogodilo krizanjem s drugim rasama.
Burski jarici imajj dnevni prirast ako se nevaram negdje oko 250g. sto je dosta dobro na to ima utjecaj ishrana!!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Stvar je u tome što kod nas ima jako malo koza uopće, a čiste rase - krvi i nema. Tko drži koze ima za svoje potrebe 2 - 3.
Ako bih nabavio jednu bursku križao bih je sa jarcem kakvog nađem i bile bih mesnatije. Ne trebam ništa prodati, bitno je da imam meso za naše potrebe.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Nisam bio konkretan - kod nas na selu ne drže ni kokoši.
Ne drže životinje iz razloga što se ne isplati i što smrde.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Nisam bio konkretan - kod nas na selu ne drže ni kokoši.
Ne drže životinje iz razloga što se ne isplati i što smrde.

Našim ljudima se ništa ne isplati i sve im smrdi, a kad im stavis domaći pršut ili kulin na stol, nitko se ne buni na smrad!!
Ali u biti nije ni važno da li se isplati ili ne, važno da ja znam šta jedem i koju kvalitetu....
A to sa jarcem (a i kozama) je i u mom selu skoro nemoguća misija!! Od 5000 stanovnika nitko nema kozu!!
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
pozdrav...samo da dopisem kad vas vec citam-ja cak ni ono meso u konzervi za psa nevoljko kupujem jer si mislim kako su nutra otpatci od ludih krava :) Hocu reci ne vjerujem vise nista kupovnom u trgovini osim eventualno jos nasem hr. proizvodu !! Mislim da ce i drugi ubrzo pocet cijenit domace sa dvorista, njive ili vrta :)
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Našim ljudima se ništa ne isplati i sve im smrdi, a kad im stavis domaći pršut ili kulin na stol, nitko se ne buni na smrad!!
Ali u biti nije ni važno da li se isplati ili ne, važno da ja znam šta jedem i koju kvalitetu....
A to sa jarcem (a i kozama) je i u mom selu skoro nemoguća misija!! Od 5000 stanovnika nitko nema kozu!!

U nas u dosta kučanstava se ne kuha kaštradina i bravetina (juha) jer posli kuća smrdi!!:icon_eyes::mur:
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Prijatelju, de mi reći šta je to kaštradina?? Bravetina mi je poznat pojam, ako se ne varam to je kuhana ovčetina, tj.kuhani brav!, ili?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Prijatelju, de mi reći šta je to kaštradina?? Bravetina mi je poznat pojam, ako se ne varam to je kuhana ovčetina, tj.kuhani brav!, ili?

Bravetina ti je kod nas koza ili ovca u muškom ili ženskom rodu koja se izlegla oko nove godine a jede se u jematvi (berba grožđa) ili sva starija,može se kuhat i peć,meni je najdraža pećena na komade na ražnju!

Kaštradina je sušena koza ili ovca u muškom ili ženskom rodu obično starija! Životinja se ubije,stavi ocidit 24 sata izreže na veće komade drži malo u soli,malo na dimu i malo suši pa zbog sve tolijih zima drži u ledu,kuha se sa fažolom,kiselim kupusom,tanko rezana pečena na gradele,kuhana u juhi!

meni suuuupppperrrr!:icon_razz::drink::drink:
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
E da i zaboravio sam reć, možda zvući čudno ali kod nas se sve zove "bravi" ovce,koze i to bez obzira na spol, jedino ako specificirano pitaš onda dobiješ precizan odgovor:koza i kozji brov ili vuoca ili vuonji brov!:(rofl):
 

Najnoviji postovi

Na vrh