• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

nadin

Novi član
Tu od
22 Ožu 2015
Poruka
6
Vreća za vime baš i ne funkcionira. Kako god da zakopčam ili povežem ona skine , Vrti se u krug ,čupa zubima češe se o zid sve dok ne skine. Davno mi je neki stari susjed rekao da kozi koja je imala početak upale vimena mažem blatom i svinjskom masti ,pa sad ujutro mažem blatom , a uvečer kupam u slanoj vodi.Čini mi se da se da je manje crveno,a očito joj i godi dok se ne otima .Samo da izdrži.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas sam primjetio da mi jarica u dlaki ima nešto kao gustu paučinu - nešto bijelo?
Jarica - alpina ima dužu dlaku, dok koza ima kratku dlaku i dlaka joj je besprijekorno čista.
Prije tjedan dana sam kupio jarca koji ima dugu dlaku i kod mene je došao sa nepoznatim sadržajem u dlaci na što nisam obraćao pozornost, ali kada vidim danas da to ima jarica ????????
Da li ste imali sličan slučaj?
 

maja

Član
Tu od
8 Ožu 2014
Poruka
54
Nije me bilo jedno vrijeme, da vam se pohvalim moja mlada kozica ona o kojoj sam pisala da nije sjarna, ipak se ojarila... dobili smo dva dečkića, gregora i miška... gregor je doslovno gregor, crn ko ugarak... e sad da poželim dobrodošlicu nadin, draga, dobro nam došla... I ja imam jednu kozu takvu, Mato ako se sjećaš ona s defektnim nogama, vrh vimena se počeo vuć po podu, ona je ogromna, jedva hoda, ali šta da kažem, neznam kad će se jarit pa se nadam što prije da joj bude lakše...
 

ocubitgazdasela

Novi član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
22
postovano drustvo, novi san na ovon forumu, mozda cak i najmladji... dakle dolazin iz grada splita, ali ponukan danasnjon situacijon u drzavi di cak ni pod vezon nemos nac posal, pruzila mi se mogucnost bavljenja uzgojem i drzanjem koza... vecina ljudi kaze bizi od koza luda bestija al ja ih ne dozivljavan tako.. totalni san pocetnik i tija bi upit sta vise savjeta kako bi u ton poslu ostvarija karijeru, pozdrav svima ovdi, citan ovaj forum od samog pocetka
 

ocubitgazdasela

Novi član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
22
Fala lipa... Dakle priča kaže ovako, upozna san jednu curu ovo lito i kako to krene odvela ona mene na selo... Okolica drniša, u selu koje ne dugo 7 km sve skupa 30 ljudi. Tamo žive njeni roditelji koji su u 10 godina sve skupa držali 15-ak kokoši... Ja njima doveja 2 koze... Nit je to bila sanska nitalpska već neka bastarda sta nema uopće mlika, iman više ja nego one... Al su bile bredje, jedna okozila jednog jarica koji je lud totalno čas na krovu čas punici jede kosu a druga svaki čas ima okozit... Ja vidija da hi to bija trošak in kupovat mliko reka mi i veterinar te kupija jednu veliku dodatno krizanku alpske i sanske sa dva ženska jarica te još jednu sansku od 15-ak dana, tu je prihvatila velika te sad sisaju njih tri nju... Zanima me kako triba dalje ulagat novac nije problem, u sta koliko posla ima... Cilj je proizvodit mliko za prodaju te sir, kome prodat, di nabavit muznu opremu kako kozarnik napravit te koliko mi treba kvadrata stale za početak 50-ak koza... Ispričavan se na opširnosti
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Lijepo da forum okupiraju kozari :) ...amateri ili profici..
Kada vec pricamo o jarenju..zanima me koliko dugo moze potrajati druga faza? Dakle,od kada izade ili pukne vodenjak koliko vremena jos moze proci do pocetka izlaska jareta?
Nakon koliko vremena se moze to okarakterizirati problemom i kako pristupiti pomoci kod jarenja? To je kod krava cesto da se tele vuce van.
Kakva su vam iskustva kod koza? Kada zvati vet-a? Kada to sami ucinite..pripomognete?
Mislim na situacije kada je jare jos unutra...ne kada vec vire noge jer tada se izvuce van...
Jos nesto...moze li kozi otezati proces jarenja ako iskljucivo lezi prilikom jarenja na strani gdje nosi jarice?
 
Posljednje uređivanje:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Prekjučer jarac skočio na jaricu, jučer joj iz stidnice nešto viri bijelo - sivo kao zrno graha???
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Mister No
Kad pukne vodenjak jaric bi unutar 1 min trebao krenuti van.
Ako se ne vide noge a koza se napinje,onda treba ici po njega.
Njezno s prstima probas traziti jarica,morao bi biti u porodajnom kanalu,kad ga pronades,znaci morao bi imati obje noge i glavu,onda ga polako izvlacis.
Mora postojati odredena tezina pri izvlacenju ali ako bas ide tesko postoji mogucnost da se jaric negdje zaglavio i treba ga izravnati.
To mi se dogodilo ove godine,kozi je pukao mjehur ali nema jarica a ona se napinje.
Ucinio sam po sad opisanom postupku izvadio prvog isao je na zadak van,sve skupa je imala 3 jarica i svi 3 nisu isli na glavu nego na zadak.
Ali je kasnije sve bilo u redu.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Fala lipa... Dakle priča kaže ovako, upozna san jednu curu ovo lito i kako to krene odvela ona mene na selo... Okolica drniša, u selu koje ne dugo 7 km sve skupa 30 ljudi. Tamo žive njeni roditelji koji su u 10 godina sve skupa držali 15-ak kokoši... Ja njima doveja 2 koze... Nit je to bila sanska nitalpska već neka bastarda sta nema uopće mlika, iman više ja nego one... Al su bile bredje, jedna okozila jednog jarica koji je lud totalno čas na krovu čas punici jede kosu a druga svaki čas ima okozit... Ja vidija da hi to bija trošak in kupovat mliko reka mi i veterinar te kupija jednu veliku dodatno krizanku alpske i sanske sa dva ženska jarica te još jednu sansku od 15-ak dana, tu je prihvatila velika te sad sisaju njih tri nju... Zanima me kako triba dalje ulagat novac nije problem, u sta koliko posla ima... Cilj je proizvodit mliko za prodaju te sir, kome prodat, di nabavit muznu opremu kako kozarnik napravit te koliko mi treba kvadrata stale za početak 50-ak koza... Ispričavan se na opširnosti

Davno smo pričali o ovakvim stvarima imaš ovdje po forumu sve,a na internetu još i više,jedina moja preporuka je da kreneš sa malim brojem koza i onda kad stekneš neko iskustvo i riješiš tržište za proizvode onda povečaš broj,u nas je lako radit ali je problem prodat!
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
Evo i ja sam malo povećo broj kozica,prije 3 dana sam kupio 3 muška jarića.
Pa evo par slika..
Ovo je stara ekipica

i novi

 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Je,dosta je ali ako koza zamisli izač vanka "nema tega boga koji će je fermat"!!!:(rofl):
 

ocubitgazdasela

Novi član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
22
Fala na odgovoru... Zanima me slijedeće, kada se može najkasnije stavit mladon jarcicu ona gumica za kastraciju, od koliko dana il miseci starosti te može li na iston pasnjaku bit i krava i koza, pod iston ogradon oko 2 h zemlje, tj. trave?
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
JOOOJ
Ajde mi molim te objasni koja je korist od kastracije tom us...om gumicom,jer meni stvarno nije jasno?!!!
Covjece pa to boli,daj si zamisli da tebi neko tak.
Ako ti je zbog mirisa mesa,onda se ne brini jer nema mirisa.
Na kakve sve ideje ljudi dodu,ajme meni! :icon_pray:
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
I ja sam protiv gumica,imaju ovdje naši stari jedan trik za taj "miris" ćim zakolješ bravčića ili odraslog brava,odmah treba okinuti jaja da se tekučina ne vrača u tijelo i iz iskustva znam da djeluje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh