• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Uspio sam opustiti donji dio vimena. Topli oblozi i sa vremenom sve postane mekanije. Osim krvi i sukrvice nije izaslo nista van. Mozda je cjelokupno tkivo vimena toliko nateceno da je sve zacepljeno. Bolesna strana vimena je velicine pune laktacije, tvrda i nema vise mekanijih dijelova. Vet.je rekao da je to mrtvo tkivo. Kada stavljam obloge i mazem kremom vime omeksa i tada ponesto izadje van.
Ne znam koliko ce ovaj otok trajati jer to je kao lopta od 1,5 kg.
Druga strana vimena je sasvim normalna..no puno manja zbog ove velicine..
Zapeo jesam i izlijeciti cu do kraja..tako da bar jedna sisa funkcionira..,,mozda mi uspije kao i @nini jer je rekao da je isto bilo tvrdo vime.
Preporucili su mi onaj drugi..ali to je onako..ne znaju sto bi.
Enroxil ima 5%. Da li je to otopina koju opisujes? Ili treba jaci postotak?
Ovaj drugi T. Je 48%. No ti postotci ne znace nista..samo navodim za provjeru.
Potkozno mi je jos lakse jer T.navodno ide samo u misic...muskulaturno.
Nikad vise nece mastitis pod moj krov!!
 
Posljednje uređivanje:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Samo ti muzi i masiraj proč če to a kad se izliči moglo bi se i mliko vratit,životinje su čudo šta se tiće zaliječenja svih vrsta rana.

Danas se i meni javio problem,prvojarka ima lipo malo vime sa malim sisicama sad nekako je muzem,sa unutarnje strane tih sisica pojavilo se jučer par čiriča onako malih i popodne dobili gnjojnu glavu, dobro sam ih stisnuo i izašo je gnjoj vani i ostala je rupa,dobro sam to dezinficirao i cilo vime da li se ko susreo sa tim i zna li ko šta bi to moglo bit??? Mudrić???
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Gabro upravo sam sad stigao i vidim tvoju pp i post .Nisam imao taj problem ali da ti kažem moraš sa efikasnim sredstvom to dezinfikovati tu ne vrijede baš babini lijekovi,Po meni a i dokazano za ljude i životinje kod čireva najefikasnije je istisnuti pa hidrogen pa povidon jod sve drugo po meni nekad može i da prožđe jer rana i sama zaraste ponekad.Ali nekad tvrdokorna bakterija se ne može uništiti bez antibiotika s tim da se izvrši analiza uzorka pa se odredi antibiotik.Šta je najgore mi odmah ne shvatimo ozbiljnost problema pa ne dajemo važnost bolest a kad ona ojača problem je veoma teško rješiv.
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Gabro upravo sad vidio tvoj post i pp. i prvo žao mi je što ti se to događa ali ima načina da se to rješi.Prvo kažeš dezinficirao sam to.Dobro si uradio što si istisnuo prištić jer svaki prištić nije čir.Ali pitanje je sa čim si dezinficirao ja to radim obavezno sa prvo hidrogen pa povidon jod.Kombinacija provjerena kod životinja i ljudii veoma uspješna.Oni starinski lijekovi bili su dobri prije 50 godina ali bakterije su ojačale i oni im ne mogu ništa.Ali nadam se da nije neka specifična bakterija pa da može biti problema jer onda treba ustanoviti koja je pa odgovarajući antibiotik je može uništiti.Nadam se da će biti sve u redu.Pozdrav od Mudrića!!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Ja za povrsinske rane kraste i slicno koristim svinjsku mast pomjesanu sa sumporom koju namazem na potrebno mjesto!!
Na taj nacin sam ljecijo i svinje od suge i cadjavosti i rezultati su pozitivni!!
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
To je to Mister.
E je 5% i ide pod kožu.
T je 48% i ide samo u misice,moze i na vratne misice ali je lakse u but.
Ova koza koju smo izlijecili je to pokupila sad u zimi prije jarenja,hocu reci da nije bila dugo bolesna pa je i izljecenje bilo moguce.
Ovo je stara rana,ali ipak ne vjerujem da se neda izlijeciti,samo naprijed s lijecenjem.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Jutros sam mazao sa betadinom to je jod koji koriste kod previjanja rana,šmeđe je boje i kupuje se u apotekama,a popodne cilo vime pošpricao sa dermosprejom,to se koristi kod dezinficiranja površinskih rana je ima antibakterijski i antivirusni učinak isto se kupuje u apotekama! Vidit ču sutra kakvo je stanje,imam osječaj da bi to mogao bit čak i neki ugriz pa se ognjojilo??? neznam ni sam.
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Mister No to je te[ka upala vjerovatno sa mastitisom ali to se može zaliječiti ako ne upotpunosti izliječiti jer u težim slučajevima bakterija se začahuri u vimenu i kod slijedećeg izazova povratise.Ja lično sam imao dosta problema jer sam koze forsirao sa ishranom .Kod liječenja je najbitnije ustanoviti koja je bakterija da bi se dao odgovarajući antibiotik.Ima antibiotika širokog spektra djelovanja oni su u stanju da unište bakterije za koje su navedene ako bakterija nije mnogo ojačala.Znači bitno je odmah reagovati.Što se tiče veterinara ja sam se razočarao u njihovu stručnost jer brkaju izjednačuju ovce i koze kod liječenja a dijagnozu određuju odoka.Ja sam na kraju imao sreću da sam upoznao stručnjake sa S stvarnim znanjem od svjetskog značaja te sam ugledao svjetlo na kraju tunela!
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
A neznam,komarca,muhe,obada stvarno nemam pojma ali mi tako izgleda,sliči na akne koje se nama događaju,
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ovi dermo sprej je super danas kraste suhe i ne boli je prskam sada cilo vime tako da se nebi ponovilo,inače je kod nje mliječnost super preko 2l dnevno neka je prvorotkinja još nema godinu dana!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kako sam pisao koza imala proljev, vet dao injekciju, stolica normalna, ali je izgubila mlijeko. Davala je 1,5 + 1 l prije proljeva, sada daje 1 - 2 dl u jutor i u večer. Danas nije dala ni 1 dl. Normalno se ponaša i nije omršavila.
Dali je netko imao ovakav slučaj, vet kaže da će se mlijeko vratiti?

Jarčić od ove koze ojaren 13.12.2014. skače na jaricu i ponaša se kao pravi jarac, visok je preko 60 cm, kada bih mogao biti plodan?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Mlijeko ce se vratit osobito kad bude jela travu i brst,,,
Muski jarici postanu plodni vec oko 5 mjeseca starosti,ma normalno je da skace po kozi pocmu u igri skakat jedni na druge sa nekoliko dana starosti!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ovaj jarac se ponaša i mekeće kao stari jarac kada skače na kozu, drugačije se igrao do sada.
Ne znam dali da ga ostavim ili zamjenim, mali je legenda.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
danas bio veterinar i pogledao moje koze.rekao je da nemaju mastitis.rekao mi da im dajem neki....kako ga nazvao...premiks...da dodajem u hrani po dve kasike ujutro i dve kasike uvece.poceo sam da im dajem od jutros,pa cemo videti sta ce biti...taj premiks je nalik brasna,tamnije boje i ima intenzivan,prijatan miris...al se koze malo dvoume kad ga jedu ...al navicice ;)
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Kako je utvrdio da nemaju mastitis.Dali je od svake koze i iz svake sise ispitao na kalifornija testu mlijeko.Inače drugim pregledom osim na mlijeku ne može se ustanoviti mastitis.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Aiiiisssss,koliko puta,sad češ pitat zašto i kako to riješit.:icon_eyes:
Ajde kad budeš pisat pitanje napiši šta im daješ od zrnja koliko čega i dali je mliko od jedne koze ili više njih.:eek::
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Od zrnja dobiju oko 1 litru po grlu u jednakim djelovima je kukuruz zob i tritikal.
To je kod jedne koze tako ona ima jedno jare pa mlijeka od nje ostane i za nas.
Dosta su izbirljive nekad nesta vole vise jest sad im je uglavnom kukuruz zanimljiv.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Aaaaaa,prijatelju ni ti baš ne pratiš moje postove:icon_axe:,šala mala,to sirenje mlika se javlja od prekiselog želudca,a to ti opet dolazi od kukuruza toj kozi izbaci kukuruz i dodaj joj u zrnje jednu čajnu žličicu sode bikarbone i u par dana bi trebalo proć,posli ako joj baš moraš dat kukuruz onda ga daj u manjoj kolićini i sa sodom ja se sa tim mučim već 2 codine i to samo kod jedne koze!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh