• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kukuruz je imao dosta vlage prilikom branja, ne vidi se da pljesniv ali ga svinje slabo jedu. Kada bacim klipove neke jedu a neke neće, dok koze i pilići jedu bez problema.
Za mljeveni sam kupio neko dodatak za mikotoksine ide 3 kg na 1000 kg (tonu) i koncentrat 25 kg ide na 800 kg (miris) ali svinje opet slabo jedu.
Da li smeta za koze i piliće koji ga jedu bez dodataka?
Hvala.
 
Posljednje uređivanje:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Koze nisam vidio prije. Nisam očekivao tako velike koze, čovjek dovezao. Mislio sam ako nisu za držanje sa njima popuniti zamrzivač.
Ova sa malim sisama ima lijepo okruglo vime kao lopta lijepo za pogledati i boja bijele kave, a druga je alpina dosta koščata ali nije mršava, vime joj je skoro do zemlje i jako nepravino, a sise su kao u krave.

Danas pomuzao alpinu. Desna sisa manja kao i ta strana vimena, dok je lijeva skoro do zemlje. Desna strana ima malo mlijeka, a lijeva više. Ukupno bilo nešto više od 0,5 l mlijrka. Mlijeko je u početku žuto, a potom prozirno kao voda.
Jučer bio vet i kaže da nije sjarna. Poznate su mu ove koze i kaže da zna da je imala dosta mlijeka.
Danas bio bivši vlasnik i kaže da su je zasušili jer su mislili da je sjarna. Kaže da je u laktaciji davala 5 l mlijeka?????
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Opet ja:
Jarica ojarena kraj 4 mj. prošle godine primila jarca 20.03.2015. ima mlijeko. Danas se popela u malu prikolicu sa travom i vidim da joj je vime kao šaka, pokušam je musti - dojiti kad ono curi mlijeko iz obadvije sise. Što se događa??????
Hvala
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Ništa strašno,dobra ishrana i njena genetika,takav sam imao slučaj,samo pazi da ti ne dobije mastitis svaku malo je izmuzi i prati stanje.Mogla bi to bit vrlo dobra koza!
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
@gabro prijatelju hvala.
Brine me ako je i sjarna to je manje od 2 mj. Koliko da je izdajam. koliko puta jer je trebam zasušiti pred jarenje ako je sjarna ,er bih se trebala jariti koncem 8 mj.
Majka joj je čista sanska i daje 2,5l mlijeka, a za oca ne znam. Mala je na izgled čista alpina, mazna, umiljata i jako dosadna.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
To koliko češ je must to ti procijeni,neka joj vime ne bude pre tvrdo i gledaj da joj se ne stvori neka kvrga u njemu,svaki dan joj ga malo promasiraj između ruku,a ako ti tako bude imala mlika do jarenja onda kad vidiš da se mliko zguslo i da ima žutu boju onda prestani.
 

tragurion

Novi član
Tu od
15 Tra 2015
Poruka
5
Pozdrav svima,
interesira me vase misljenje vezano za jednu ideju moja dva prijatelja i mene...zapravo rekoh vam vec da nemam koze ali vas dugo pratim i vrlo me interesira uzgoj koza, a tako i moja dva kolege.
Dosli smo na ideju zadrugarstva ili zadruznog partnerstva gdje bi se udruzenim snagama pokusalo nesto napraviti u uzgoju koza... Inace sva trojica zivimo u gradu i imamo svoja zaposlenja ali ovo nam je neka hobi varijanta iz koje se mozda izrodi i neka ozbiljnija stvar.
U cijeloj prici nam nedostaje korektan covjek koji zivi na selu i koji bi kao zadrugar za nekakvu naknadu iznajmio svoje resurse za ovaj posao, koji poznaje poljoprivredu, jos bolje ima iskustva u stocarstvu te koji bi za pocetak radio na farmi i oko zivotinja.
Svaki komentar i savjet je dobro dosao...nemojte se smijati nama "gradskoj djeci" ako se ideja cini bezveze :icon_e_biggrin:
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
@tragurion ništa nije bez veze, ovisi što čovjek želi.
Sa životinjama treba biti svaki dan bez obzira koliko ih imaš, da li jednu ili stotinu.

Studirao sam i radio u Zagrebu, dobio stan na zvijezdi, sve to ostavio i vratio se na selo gdje sam rođen. Puno radim ali mi nije žao jer životinje hranim i malo zemlje obrađujem iz hobija.
 

tragurion

Novi član
Tu od
15 Tra 2015
Poruka
5
@tragurion ništa nije bez veze, ovisi što čovjek želi.
Sa životinjama treba biti svaki dan bez obzira koliko ih imaš, da li jednu ili stotinu.

Studirao sam i radio u Zagrebu, dobio stan na zvijezdi, sve to ostavio i vratio se na selo gdje sam rođen. Puno radim ali mi nije žao jer životinje hranim i malo zemlje obrađujem iz hobija.

Znam Luka da je to velika obveza i zato nam treba netko tko vec zivi na selu svakako i tko bi u cijeloj stvari prepoznao dobru stvar..
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Re: Koze

He he
A dobro treba pokusati polako ako vam se svidi onda udri po biznisu.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Koza kod mene od 05.05. (već sam pisao) alpina, velika, mršava ima lijevu stranu vimena veću, desnu manju. Iz desne davala bijelo mlijeko par kapi, iz lijeve davala do 1 dl nešto kao sirutka. Kada se ugrije smrdi.
Nisam je dojio svaki dan. Danas je desna sisa 0,5 dl, a desna preko 3 dl (mlijeko se povećalo), bijele je boje i izgleda dobro, normalno.
Prednja strana vimena je tjestasta, a sa zadnje strane u vimenu kao da ima hrpu kuglica i tvrda kao da je u vimenu drvo. Između prednjih i zadnjih nogu prema vimenu se nalaze kao 2 vene, dali je to povezano sa mlijekom.
Ima veliko vime tako da po njemu piša i padne na zemlju prilikom pišanja. Mislim da je bila dobra mljekarica, i da li se može vratiti mlijeko, te kako je udebljati?
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Aaaa,moj luka to je tipićno vime oboljelo od mastitisa,treba ga dosta masirati i izmuzivati,a bilo bi dobro zvat i veta. Mliko bi se i moglo vratit posli dobrog oporavka mada je to lutrija zavisi koliko je vime propalo,a svaka životinja se može udebljat dobra ishrana i pažnja i nema straha.
 

mudric

Član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
120
Luka siguran mastitis .Najbolje je uzeti uzorak iz sise da se izvrši provjera na bakteriju a onda injektor negdje 2-3 dana i neće biti problema.
 

Kozorog

Član
Tu od
24 Ožu 2012
Poruka
112
pozdrav svima!!nije me dugo bilo na forumu ali eto svratio sam...dali ko možda prodaje dvije mliječne koze koje daju mlijeka 4-5 litara trebao bi dvije ako ima ko nek se javi dolazim odma po njih..pozz
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ova koza što ima jednu manju sisu, danas mekeće, iz stidnice joj curi neka prozirna sluz i to joj je po vimenu dosta nacurilo.Mlijeko joj je bijelo i miriši, nije prozirno kao prije.
 

Najnoviji postovi

Na vrh