• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Moj jarac jako smrdi i napada koze, ali one bježe. To znači da je počelo mrkanje, a kada će koze stati da jadanik ne trči?

Koze se vole pravit malo važne pa to tako večinom i bude da on jadan se polomi od udvaranja dok ne obavi svoje(nije kao kod svinja da stoji ko ukopana i čeka dečka)
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Jarac smrdi, ali nisam vidio da je skakao na koze. Napadao ih je a one su bježale.
Jedan dan sam vidio da je jednoj kozi iz stidnice curio nekakav prozirni do bijeli sekret - da li je jarac uspio. Više ih ne ganja.

Kako ih jarac ganja smanjile su mlijeko sa 2 - 2,5 l po kozi dnevno sada daju u pola manje. Da li će povećati mlijeko.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Ako ima iscjedak onda je uspio ali može biti i popravnog!!
Normalno je da koza sman ji mlijeko za vrijeme tjeranja a kad to prodje mlijeko če se vratiti!!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Ma nesekiraj!!!
Moj je bio ojaren 10.4.2014 i bio je dosta manji od koza recimo za jednu trečinu al kad je došlo vrieme on je svoje obavio bez greške!!
Što je bilo zanimljivo bio je toliko manji od koza toliko da ih se je bojo,osobito onih sa rogovima(on ih nema) ali kad je njima proradio nagon za parenje nije bilo toga ko bi ga spriečio u tome!!!
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
ajd da upitam. moje su bile tjerale se i sa 3L došle na pol litre???? sparile se. ne traže više jarca ni mjesec dana nakon skakanja ali mlijeka niotkud????????S time da su počele tražit mudonju još u 6 mjesecu al sam ih malo "mučio" do 8 i 9...
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
ma tako sam si i mislio -prislozit ce se koza - nego trebamo mi sada svi zajedno polako prezivjeti nadolazecu jesen i zimu da ugledamo nase nove kozlice :) eee kad bi sve oko nas bilo ovako dobro kao sto su koze i sama priroda koja nas hrani i trpi ...
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Ma nesekiraj!!!
Moj je bio ojaren 10.4.2014 i bio je dosta manji od koza recimo za jednu trečinu al kad je došlo vrieme on je svoje obavio bez greške!!
Što je bilo zanimljivo bio je toliko manji od koza toliko da ih se je bojo,osobito onih sa rogovima(on ih nema) ali kad je njima proradio nagon za parenje nije bilo toga ko bi ga spriečio u tome!!!

Da te pitam koja pasmina koza je u pitanju-ako su burske onda nist cudnoga ni kod tjeranja u 6mj ni kod manjka ili izostanka mlijeka.
Ako su alpina ili sanska ili mijesane trebale bi imati mlijeka ako si ih redovito muzao tj ako ih nisi zasusio kod tjeranja :)
Nadam se da ih hranis sa zelenom friskom travom ili su na ispasi jer ako su samo na sijenu onda je isto manje mlijeka ... eto...
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Moje su krizane sansko-alpska a jarac je čistokrvni alpski,skroz su na ispaši a u štali imaju sijeno,i dobiju mješavinu kukuruza,zobi,tritikala i posije u jednakim djelovima!!
Kod mene neke koze kad se tjeraju u to vrijeme naglo smanje mlijeko ali nakon nekoliko dana se vrati nazad dok neke kada smanje zasuše same od sebe a neke niti ne smanjuju i imaju mlijeko skroz tako da ih prisilno moram zasušiti zbog stvaranja kolostruma i tak bude svega!!

Shvatio sam da je odg. za dadu al nema veze,,,
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
1 - da li je mlijeko za korištenje dok se koze pare? Za sada mlijeko ne konzumiram - dajem ga svinjama.

2 - pogledajte na njuškalu oglas broj 16546130, cijena koze 800 kn. To mi je blizu, te bih kupio jednu radi jarića - mesa. Da li bih se slagala sa ovima koje imam za mlijeko.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Je mlijeko se može koristit,,
Deli če se slagat sa drugim kozama sigurno da neče u početku bit lako jer je ta nova koza "crna ovca"među njima dok se ne izbori za svoju poziciju i neudomači a nakon toga nema problema,,,
I kod njih važi ona "ko' jači taj kvači"
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
kozr su alpina i stalno na ispaši jedino što sam počeo musst samo 1 na dan kad su toliko pale. mučio ih oko tjedan dana a onda izbacio večernju mužnju.... grrrrrrrrrrrrrrr kako se briše poruka??????????
 
Posljednje uređivanje:

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
krivo sam citirao :) odgovor je namjenjen za kolegu
ddado31 :)

kozr su alpina i stalno na ispaši jedino što sam počeo musst samo 1 na dan kad su toliko pale. mučio ih oko tjedan dana a onda izbacio večernju mužnju. i da kod obje ista situacija no da sam na vrijeme pario sad bi im taman išlo zasušivanje . no još su jarići cicali i nisam previše pazio jbga
 
Posljednje uređivanje:

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Pozdrav kozari!!!
Dali je netko štroijo jarca prije klanja i dali ima razlike ako se štroji i ako se ne štroji?
Imam alpskog jarca kojeg ču sljedeče godine morat mjenjat,ima preko 100 kg.pa bi ga radije zaklo nego prodo!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh