• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
A nisi pomislio na el pastira pa ograditi koze te ih pustiti na zrak !
Napraviti neku nadstresnicu za hlad kad vec nema drveta.
Muka za tebe i za koze kad nema dobrih uvjeta !!
Ja ne znam sta bih napravio na tvom mjestu osim ovo da probam ..

Pakleno je vani ! A bit ce jos toplije :(
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Evo prošlo je!!!!,s tim da je subota bila udarna kolabrirala jedna koza i brav jedva ih spasio,poliva ih hladnom(ledenom) vodom i sa njima od podne do 8 navečer proveo u jednom šumarku jedva sam ih izvukao. Nadam se da ču uspit ovu zimu prepravit štalu da i sa ovakvim vrućinama nemam problema. zamislite kako je bilo kad mi je 7 kokoša poginulo od vrućine!!!
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Strasno za tebe i za zivotinje ! Napravi neku prostraniju natstresnicu da imaju hlad -sa svih strana da je otvoreno samo gore daske stavi bez iceg drugog. Sa cavlima sve odradis u zemlji bitoniraj nosac u koji utopi onaj nosac za zasarafit drvenu gredu i dalje lako !
 

frankovka

Novi član
Tu od
26 Sij 2015
Poruka
9
Pozdrav svima na forumu, novi sam u kozarstvu pa molim za savjet. Htio bih uzgajati koze za meso, da li se burska koza može uzgajati bez dojenja i ima li neka pasmina bolja od burske.Imam hektar zemlje uz potok gdje imaju što brstiti, mislim napraviti štalicu na polju i ograditi tako da mogu slobodno pasti i ulaziti u štalu. Ako ima netko iskustva i volje za pomoć molim lijepo
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Pozdrav kozari!!!
Dugo me nije bilo pa da se malo javim,,,
Moje koze su sve OK,imo sam malu intervenciju,koza se ubola u papak na nesto bila joj noga jako otečena sve do koljena,sad je sve u redu!!!
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
pozdrav i tebi ... super je dok nema problema ali bitno je da se rijese ako i kad dođu...
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kod čovjeka jarica ojarila 2. nakon odbića jarića daje 0,5 l mlijeka dnevno?

Njena sestra kod mene se nije jarila a ima mlijeko? kako sam pisao koza koja se ojarila je uginula (napali je psi lutalice) i njeno jare je nastavilo sisati ovu jaricu koja ima mlijeko, a nije se jarila?
Da li je mogla dobiti mlijeko izazivanjem lažne trudnoće je na nju skočilo (i to pravo) muško jare staro 3 mj?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja ne znam kako je to kod koza, jer koze nemam već dvadeset godina, a imala sam par godina tri, ali predprošle godine sam vidjela taj slučaj kod psa. Susjedin ženski psić se veoma angažirao nakon poroda mace i ta je kujica , inače isto tako nikada se nije do onda okotila niti je bila u tom trenutku bređa - uvijek je pazila mačiče, nosila ih u ustima kada bi se koji udaljio, jednostavno ih je donosila natrag na hrpu, bila je prava zamjenska mama. I kada ih je maca odbila od sise, ona je jednog, kojeg su ljudi ostavili za sebe, počeliea dojiti. Ispočetka smo mislili da mače samo navlači sise, ali ubrzo se pojavilo mlijeko, i ta je mlada maca nekoliko mjeseci svaki dan sisala, već je bila i odrasla mačka, još je uvijek kujica imala mlijeko. Znali smo joj svaki čas provjeravati, stisnuti sisicu, uvijek su izlazile kapi mlijeka.
 

budvaa

Novi član
Tu od
7 Velj 2015
Poruka
12
Opet ja trazim pomoc

Gdje u Srbiji , Bosni . Hrvatskoj ili Cg da kupim 4+1 ili 9+1 sanske koze . Da to što piše u pedigreu je zaista tačno (da mene pitate za mačke tu Vam mogu pomoći ).
To će mi biti prve koze koje ću držati , ako što zeznem nije frka , biće dobrog suvog mesa .
Može ovdje ili na pp.
Hvala još jednom (vjerovano ne i zadnji put)
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Kod čovjeka jarica ojarila 2. nakon odbića jarića daje 0,5 l mlijeka dnevno?

Njena sestra kod mene se nije jarila a ima mlijeko? kako sam pisao koza koja se ojarila je uginula (napali je psi lutalice) i njeno jare je nastavilo sisati ovu jaricu koja ima mlijeko, a nije se jarila?
Da li je mogla dobiti mlijeko izazivanjem lažne trudnoće je na nju skočilo (i to pravo) muško jare staro 3 mj?

koze imaju mlijeko bez da se ojare-provjereno iz prve ruke. Cudnije je sto daje sisat tudjem jaretu.
Moje koze se nisu jarile namjerno vec dvije godine i svaku godinu imaju mlijeko jedna momentalno do 3lit a druga do 2 lit dnevno ovisno o ispasi.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
tihi05da li su se vaše koze jarile?
U početku nije dala sisati pa sam je ja držao, sada su stalno zajedno i mala često sisa tako da više ne može ostati ni kap mlijeka. Ta bih se jarica trebala jariti 05.09. (ako je ostala sjarna kada sam vidio da je jarac skočio).

Imam jarca, 2 koze koje dojim, ošisanu jaricu i jare.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Jesu se jarile samo prvu godinu ,sad dvije za redom ne ali sad imam jarca od proljetos pa cu imati i mlade iduce proljece :)
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
Evo i novosti od mene pošto je tema u zadnje vrijeme slabo aktivna ,skoro sve koze koje sam imo sam zaklo osim jedne burske koja mi je zadnja dva dana bila tužna i sama ,pa sam se odlučio za nabavku društva i danas sam joj nabavio 3 burske koze koje su miješane sa alpinom i dvije su bređe.Tako da se u štali opet veselo mekeće.


 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
1 - Kako se kreću cijene burskih koza i koliko daju mlijeka?
2 - Kada bih uz svoje mliječne koze (daju 2 - 2,5 l mlijeka) i jarca ubacio jednu bursku radi mesa - jarića koji bih bio efekat pošto je jarac manji

Sada ima 2 koze, jaricu i žensko jare staro 3 mj. Htio bih da imam 2 koze za mlijeko,jarca i jednu bursku za jariće - meso, molim vaša iskustva i mišljenje.

Hvala.
 
Posljednje uređivanje:

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
Pa cijene su im s obzirom na mliječne pasmine dosta visoke,ja sam ove svoje platio 1300 kn(3 komada),ali nisu 100% čistokrvne,a mlijeko ne daju ,tj.mogu se musti ali su male količine,ove svoje sam probo musti ali mlijeka skoro i da nema ,što mi odgovara i pustit ću da se zasuši.
A kaj se tiče burskih jarića ,njih sam imo paralelno sa alpinom i sanskom pasminom i kod burske je bio dosta veći prirast i bolje su se držale.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Moj jarac jako smrdi i napada koze, ali one bježe. To znači da je počelo mrkanje, a kada će koze stati da jadanik ne trči?
 

Najnoviji postovi

Na vrh