• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Već dulje proučavam i gledam o uzgoju koza i nije mi jasno nešto.
Zašto skoro svi mediji, i razni videi na YouTubeu, u BiH pa čak i Srbiji poručuju da je kozarstvo SVE ISPLATIVIJE pa čak i sa 10-20 koza, a u Hrvatskoj NEISPLATIVO ?
Evo baš sam u Međimurskim novinama sad čitao da se kozari žale na niske cijene mlijeka a sve veće cijene žitarica, sirovina, plavog dizela...i da nikad nije bilo gore, a npr. u BiH totalno suprotno: NIKAD BOLJE još pogotovo zbog korone pa nastao grabež za kozje mlijeko. Da ne postam sad brdo tekstova i YouTube klipova kao dokaz, mozete sami lako pronaći.
Ništa jasno, pa i u BiH koliko znam sve poskupljuje, još i više nego u HR i opet se kod nas "ništa ne isplati" i sve gore, a kod njih sve bolje, u čemu je caka ??
Teško da ovi u BiH lažu jer stvarno sam brdo YouTube priča i tekstova u raznim novinama pročitao, ili možda lažu naši u Hr?
 

macolaaa

Novi član
Tu od
28 Velj 2022
Poruka
1
Već dulje proučavam i gledam o uzgoju koza i nije mi jasno nešto.
Zašto skoro svi mediji, i razni videi na YouTubeu, u BiH pa čak i Srbiji poručuju da je kozarstvo SVE ISPLATIVIJE pa čak i sa 10-20 koza, a u Hrvatskoj NEISPLATIVO ?
Evo baš sam u Međimurskim novinama sad čitao da se kozari žale na niske cijene mlijeka a sve veće cijene žitarica, sirovina, plavog dizela...i da nikad nije bilo gore, a npr. u BiH totalno suprotno: NIKAD BOLJE još pogotovo zbog korone pa nastao grabež za kozje mlijeko. Da ne postam sad brdo tekstova i YouTube klipova kao dokaz, mozete sami lako pronaći.
Ništa jasno, pa i u BiH koliko znam sve poskupljuje, još i više nego u HR i opet se kod nas "ništa ne isplati" i sve gore, a kod njih sve bolje, u čemu je caka ??
Teško da ovi u BiH lažu jer stvarno sam brdo YouTube priča i tekstova u raznim novinama pročitao, ili možda lažu naši u Hr?
Bas sam o tome i ja razmisljao. Valjda zbog okoline ljudi...nasim ljudima nije nista isplativo. Kao ni oni u turizmu koji rade 5-6 mjeseci, ostane im pola milijuna ali valjda im je to malo 😅
 

Hobista

Novi član
Tu od
25 Lip 2022
Poruka
25
Pozdrav. Koza mi prije rede se ojarila troje mrtvih. Kakva su iskustva da uzmem malo jare pa da podbacilim pod nju dali bi primila jare ili sta drugo da radim
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Pozdrav. Koza mi prije rede se ojarila troje mrtvih. Kakva su iskustva da uzmem malo jare pa da podbacilim pod nju dali bi primila jare ili sta drugo da radim
Probaj jare utrljat o kozu prvo da poprimi njen miris i stavi na sisu. Ako ne da od prve sama, zatvori ju zasebno s jaretom, ukljesti među noge prednji dio koze ilu zavezi i stavi jare na sisu. Moraš biti uporan. Ako je koza zdrava ima majčinski nagon, hormoni su tu, trebala bi prihvati.
 

Turizam84

Novi član
Tu od
30 Lip 2023
Poruka
8
Dobar dan forumaši :)
Imam zapušteno zemljiste u Lici koje bih htio iskoristiti,zemljiste se nalazi pored moje vikendice gdje u kojoj cesto borave moji roditelji,a ja ne mogu toliko često jer zivim u inozemstvu.Zemljiste nije obrađivano 25 godina i dosta je zaraslo.Razmišljao sam o kozama jer one bi najbolje očistile teren.Namjeravao bih ograditi zemljiste sa 2000 metara ograde.Namjena mi je imati par koza koje bi brstile teren i za 3-4 godine bih onda u potpunosti raskrcio teren.Koliko koza vi preporucate za takav poduhvat?
Hvala na pomoći:)
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,999
A otprilike jedna koza svakih 350 metara žice...

Valjda se broj koza gleda po površini i tvojim mogućnostima hranjenja istih po zimi...

Jesi razmišljao o tome šta ćeš po zimi s njima. Smještaj za njih? Hrana? Voda?
 

Turizam84

Novi član
Tu od
30 Lip 2023
Poruka
8
A otprilike jedna koza svakih 350 metara žice...

Valjda se broj koza gleda po površini i tvojim mogućnostima hranjenja istih po zimi...

Jesi razmišljao o tome šta ćeš po zimi s njima. Smještaj za njih? Hrana? Voda?
Imam oko 30000 m2,to je sve u jednom komadu,zato bih i mogao sve ograditi.
Imam još zemlje koje kosim i sijeno poslije prodam,tako da nije problem u sijenu i hrani.
Imam i rođake koji bi im mogli dati hranu i vodu po zimi, samo ne znam da li se koze mogu ostaviti same u ograđenom neko vrijeme ili su možda ovce bolje za tako neki poduhvat ?
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,999
Ja sam odustao od koza zato što su majstori za bježanje. Kažu da nema te ograde koju koza neće preskočiti ili pokidati.


Sve se može ostaviti samo s hranom i vodom na par dana.. Sad jel bi trebalo to je druga priča.

Meni su rekli 6-8 koza po ha da stavim. Sad ako su mene lagali i ja tebe krivo informiram. Nisam stručnjak po tom pitanju ali sam imao u planu držati koze pa sam se raspitivao.
 

ilija.05

Novi član
Tu od
30 Lis 2023
Poruka
1
Pozdrav ljudi, ovako imam par pitanja... Mlad sam imam 18 godina i htio bih nabavit 10 koza za prodaju mlijeka. Pa sad me zanima na koje prepreke cu naici, koje koze je najsiplativije uzeti to jest koje daju najvise mlijeka. Koju starost koza da uzmem, koliko da je proslo od jarenja. Svaka informacija mi znaci
 

Zvonka1

Novi član
Tu od
10 Pro 2023
Poruka
2
Pozdrav svima!
Molim za informaciju i savjet. Koliku temperaturu podnose koze kad je hladnoća u pitanju? Imamo 1 alpinu.
Sad je 10 mjeseci stara. Nastamba joj je drvena, pa se brinem radi ovih minusa. Kod Zagreba smo.
Hvala .
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ako imas kukuruzovine oblozi iz vana u debelom sloju i pricvrsti povezavsi snopove za daske da ih vjetar ne odnese. Pazi da ti koza ne jede tu oblogu. Mozes obloziti i najlonom uglavnom da joj ne puse kroz reske i razmak od dasaka. Na pod stavi deblji sloj straje od slame i sijena. Napravi pokus da vidis dal se preko noci voda smrzava. Uglavnom da ih je vise bilo bi im toplije.
 

Zvonka1

Novi član
Tu od
10 Pro 2023
Poruka
2
Hvala na savjetu. Do sad se nije voda smrzla. Ima dosta slame za stelju i ne puše joj. Provjeravat ću, naravno kakva je situacija.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

LenaL

Novi član
Tu od
30 Tra 2022
Poruka
20
Pozdrav svima nova sam u ovome pa bi pitala za savet.Koza vodjena kod jarca 22.11.2023 .Pustila vime vec sad jedva se krece od vimena .Ljudi koji se razumeju kazu da nosi 2-3 jareta .Ali mene brine sto joj je termin tek od 10.4-22.4 kako je veterinar izracunao.Da li je neki problem sto je vime pustila tako rano ili se to kod nekih desava.Da li moze da se desi da se ojari ranije i koliko ranije pre termina nešteti jaricima.Pitala veterinara ali on nema pojma tek zavrsio i vise se razume u pse i macke cak i on trazi nekad odgovor na forumu a stari veterinar je na odmoru.Molim vas ako neko zna odgovor jer se bas brinem.
 

Najnoviji postovi

Na vrh