• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kradljivci sadnica

B

bono

Guest
O onome što sadim nešto sam napisao o temi o šteti od srndaća i zečeva. Možda da malo raspravimo o šteti od dvonožne "divljači". Prošle i ove godine ostao sam bez pedesetak mladih oraha koje je neko vrlo brzo nakon sadnje elegantno iščupao. Kažu neki "neforumaši" (susjedi) da se i njima to događa. Kakva su iskustva forumaša? Ako su kao i moja, da li ste i kako uspjeli sprječiti/zaustaviti krađu. Pretpostavljam, da osim zasjeda i sačmarica postoje i druge ideje i načini. Da li se takve stvari, kojih je čini mi se sve više, događaju više zbog sve većeg moralnog srozavanja ili pak sve veće neimaštine, odnosno činjenice da smo, kako bi neki rekli, "u banani"....
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
bono kaže:
O onome što sadim nešto sam napisao o temi o šteti od srndaća i zečeva. Možda da malo raspravimo o šteti od dvonožne "divljači". Prošle i ove godine ostao sam bez pedesetak mladih oraha koje je neko vrlo brzo nakon sadnje elegantno iščupao. Kažu neki "neforumaši" (susjedi) da se i njima to događa. Kakva su iskustva forumaša? Ako su kao i moja, da li ste i kako uspjeli sprječiti/zaustaviti krađu. Pretpostavljam, da osim zasjeda i sačmarica postoje i druge ideje i načini. Da li se takve stvari, kojih je čini mi se sve više, događaju više zbog sve većeg moralnog srozavanja ili pak sve veće neimaštine, odnosno činjenice da smo, kako bi neki rekli, "u banani"....

Ocito netko iz susjedstva :evil:
 

zoki_008

Novi član
Tu od
26 Velj 2008
Poruka
23
pa ne mogu vjerovat! prije bi reko da to neko iz pakosti. jel moguce da se to moze negdje prodat kad se mazne?! nazalost da imas ne znam kakvu ogradu ne pomaze od takvih pacijenata.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Treba ispod sadnice uvalit jednu PROM-ovku i neće nikad više nitko čupati sadnice.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
meni se to dešavalo sa sadnicama lavande.....doslovno sam ludio kad bi vidio da fali po par komada dnevno...
došao sam par puta u napast da odem sa puškom dolje...ali bilo bi opakih sranja... zato sam uzeo kabal od elektre dužine 80cm...opako tvrd....sjedio 7 dana za redom i na svu sreću nitko nije došao. Sad vidom da mi opet fali po koja sadnica i kad ogradim nasad, unutra idu 2 rotvajlera....100%..pa nek nosi svoju guzicu u rukama kad krene kući a ne moje sadnice...
dao sam svima sadnicu, tko god je tražio dobio je 2-3 sadnice od mene...mrzim kad ljudi kradu, pogotovo moju muku,znoj i rad....eeee neće dugo
oštetili me za oko 50-ak grmova lavande...nije neka lova (cca 1500kn)ali neće se primiti kad se iščupa...
 
B

bono

Guest
Da Roko, poznat mi je taj osjećaj. Kao što kažeš, nije toliko stvar u lovi. I ja sam poklanao sadnice. Nego to, mučiš se, nastojiš stići sve posaditi u optimalnim rokovima, šljakaš po najvećoj vrućini, crnčiš dok zlatna mladež prolazi u tatinim klimatiziranim autima i misli si "vidi onog bedaka". A najgore je to da ne možeš kontrolirati situaciju, faktično ovisiš o količini tuđe bezobraštine. Ne može čovjek ni mirno spavati. Ma sad sam malo pretjerao, nije ovo psihološko savjetovalište.
I meni je svašta padalo na pamet kao i vama. Ipak zadržao sam se na obilježavanju sadnica autolakom (što kričavija boja kontam si, to bolje). Nije neka fizička prepreka no kontam si možda djeluje psihološki. I za sad je čini se imalo nekakv efekt. Nisam primjetio da bi eventualno štetilo sadnicama. Dio sadnica, onih lakše dohvatljivijih lopovu, namazao sam ljepilom za miševe pa nek se gad barem malo namuči i zamaže. Za neke možda smješno, no očajna situacija te natjera i na isto takve poteze....
 

zoki_008

Novi član
Tu od
26 Velj 2008
Poruka
23
e svaka cast ovo sa lakom a posebno sa ljepilom :lol: ! Nek se bar zasere ak nista drugo. Ima jedna dobra boja u spreju koje koriste mjernici - saraju po cesti/stazi. Kricavo do bola. Meni stari nabavio 1 konzervu jer smo mislili da bi bilo zgodno za obiljezit gdje ide sadnica. btw nije neko sretno rjesenje jer spricas po zemlji. Ali za obiljezit sadnice ko metak. Cak mi se cini da ne smrdi ko auto lak. Ne znam na bazi cega je al se ne skida. Imat cu na umu zlu ne trebalo.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
najbolji ti je lak koji koriste šumari za doznaku drveća...ne šteti okolišu,,,probaj malo kod kojeg sjekača priupitati...
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,840
Meni su maznuli nakon sadnje otprilike 20-ak sadnica jabuka pa sam popizdio i zvao policiju,nakon toga više mi nisu krali ni sadnice ni jabuke :) ,al vodim rat s srnama,zečevima i miševima :(
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
pa reci lovcima za srne...nek malo pripaze. za zečeve možeš staviti bužire oko sadnica, ja sam stavio drenažnu cijev visine 50-ak cm..i sad je ok. a sa miševim probaj trovanje....

što se tiče dvonogih kradljivaca...gotovo 80% prijatelja mi radi u policiji, što granična, carina, krim....da ne nabrajam.. i požalio se ja njima.. mjesto im je pasalo za čekati, jer su tim putem prolazili šverceri cigareta iz BiH, i na nekom polju u šumi su našli TRAVU-maricu, kako hoćete :mrgreen: :mrgreen:
ali u tih par dana niko živ se na mom nasadu nije pojavio osim švercera u prolazu koji je naje..o.
da ga uhvatim kako krade.....ma volio bih ga namlatiti više nego išta.... i to ne kablom, nego ga prvo dobro naderati pa da ja onda iščupam najveći grm lavande pa ga sa njim dobro nalupati...a mislim da bi bio jedan od rijetkih koji ga je i pojeo cijelog.... :evil: :evil: :evil: :evil:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
a ja ja jaj...


MEĐIMURSKA POVRĆARSKA UDRUGA ZELENI VRT TRAŽI POMOĆ

Većina poljoprivrednih proizvođača koji se u Međimurju bave uzgojem povrća kao osnovnom djelatnošću članovi su Međimurske povrćarske udruge Zeleni vrt, a ovih su dana počeli održavati sastanke na kojima pokušavaju naći rješenje za pravu pošast koja se obrušila na njihove nasade. Izloženi su svakodnevnim krađama često nedozrelog povrća, salate, luka, korjenastog povrća, koje zapravo uzalud prijavljuju policiji, jer se - pojedinačno i izdvojeno iz konteksta - radi obično o šteti koja ne prelazi 1.000 kuna. To je, naime, granica do koje oštećena osoba upućena građanskom parnicom koju sama pokreće može ostvariti naknadu štete, a samo ukoliko je šteta vrijednošću viša od 1.000 kuna, policija pokreće odgovarajući postupak po službenoj dužnosti.
Kap koja je prelila čašu i motivirala povrćare da progovore za novine bio je nedavni incident na polju jednog od članova udruge, Damira Bolića iz Gornjeg Kuršanca koji je, nakon što je bio bezočno okraden, još i od jednog od sudionika te krađe u novinama optužen da ga je pretukao i ozlijedio.
- Sad je zapravo i sporedno što je objavljeno u novinama - kaže Damir Bolić - jer uredovala je i policija. Evidentirala je četvoricu kradljivaca salate koje su moji susjedi zatekli na parceli, pozvali me, a kradljivce smo zadržali do dolaska policije - Rome iz romskog naselja kod Kuršanca, a policija ih je odvela na obradu.
UCJENE
- No, nakon nekoliko dana, dobio sam telefonski poziv u kojem me u ime navodnog oštećenika, tog kojeg sam ja navodno pretukao, pozvao zastupnik da se nagodimo da me ne tuže... To je spektakularno - izmislili su priču, izmislili nanošenje ozljeda, pa zatim počinju i prijetiti jer oni, navodno, imaju jako dobre advokate u Zagrebu koji će se pobrinuti da to srede... Imam pet hektara pod povrćarskim kulturama. Uvijek je bilo sitnih krađa povrća, nismo reagirali kad netko uzme glavicu salate ili struk luka da pojede, ne želimo nepotrebne probleme, ali ovako kako je sada - još nikad nije bilo. Beru naše nasade usred bijela dana, prijete, razmeću se... Pokrali su mi 100 gajbi salate (dođu na polja s kombijem i gajbama) deset dana prije roka berbe, pa sad - ajmo vagati i utvrditi štetu. Nije ta vaga pokazatelj štete, nego je šteta onolika koliko bi po težini i kvaliteti salata vrijedila da je ubrana kad je trebalo, a ne onda kad je ukradena!
KRAĐE SU ORGANIZIRANE
- Mi jasno vidimo - dodaje Neno Kosi iz Totovca, dopredsjednik Zelenog vrta - da su Romi organizirali pravi mafijaški lanac krađe i preprodaje našeg povrća. Imaju organizirane radnike koji beru, rade po narudžbi, imaju vozila kojima otpremaju povrće do onih koji prodaju na tržnicama, a mi smo nemoćni jer nam niti policija ne može pomoći. Uvijek se radi o pojedinačnom slučaju sa štetom nižom od 1.000 kuna i za svaki takav slučaj ja bih trebao pokretati privatnu parnicu?! Pitam se - znači li to istovremeno da meni svaki dan netko može ukrasti povrća za 1.000 kuna i da nitko nema obvezu meni kao građaninu koji uredno plaća svoje obveze, poreze, živi u skladu s građanskim normama i zakonom, osigurati miran i siguran život i uvjete za gospodarenje?
PAZITE SI SAMI?!
- Imam povrtne kulture na 40-ak hektara, recite mi - a policija nam savjetuje da si pazimo nasade i da sami tjeramo kradljivce - je li moguće te površine nadgledati 24 sata na dan? I kako ih potjerati? Lani su mi kradljivci kumu razbili flašom nos kad je njih desetak (a sve su bili Romi koje znamo) zatekao u krađi moje salate i - nikom ništa!
Dalje, pitam se: kako je moguće da se bez problema ukradeno povrće prodaje dalje, provjerava li netko što prodaju pod domaće povrće žene koje od kradljivaca uzimaju naše povrće za daljnju prodaju na placu. Najčešće nam povrće kradu sedam ili deset dana prije optimalnog roka berbe, kad još nije prošla ni karenca od zaštitnih sredstava... Dakle, nama se krade, ljude se vara i ugrožava povrćem kojem nije prošla karenca...
MI SMO UGROŽENI
- Imam deset hektara povrćarskih kultura - nastavlja Željko Carević iz Kuršanca - i u istom sam problemu. Što dalje, to je sve nepodnošljivije, Romi mi kradu sve što sadim, peršin, luk, salatu... Imali smo u Kuršancu sastanak s predstavnicima romskog naselja, bili su i ljudi iz policije, iz našeg mjesnog odbora... Sve uzalud. Kad kažemo da moraju izolirati lopove, ne skrivati ih, uglas lažu - nismo to mi bili, to su bli oni iz Orehovice i tako u krug... Ne znam koje je rješenje, kako stati na kraj tim krađama koje su - dobro veli Neno - jako dobro organizirane, dolazi se u velikim grupama na naše nasade i krade. Zatekao sam desetak Roma u krađi celera. Kad su me vidjeli da idem, ostavili su cekere i vreće i pobjegli u svoje naselje... Bio sam jadan do suza, uzeo sam te cekere, vreće i otišao u romsko naselje za kradljivcima, od jada sam razbacao celer... Svi su šutjeli, svi su se pravili da nitko ništa ne zna. Oni koji nastoje živjeti pošteno u romskom naselju također šute, radi straha! Ima oružja u naselju, ima onih koji se ne ustručavaju prijetiti, a sve ih štiti zavjera šutnje. Svi sve znamo, a nitko ništa ne poduzima. Kako će to završiti? Opet s pričama o ugroženim pravima Roma? Mi smo ugroženi, a ne Romi!
ZOVI POLICIJU, PA REŽEMO PLASTENIKE
- Mi svi skupa predugo žmirimo i pravimo se (kao društvo) da ne vidimo problem - zaključuje Sandra Horvat iz Pribislavca, predsjednica Međimurske povrćarske udruge Zeleni vrt - a bojim se da će razgovori o tom problemu početi kada se dogodi nekakav težak incident. Kao udruga ćemo zatražiti intervenciju i Državnog odvjetništva i županijskih struktura, svih instanci koje bi morale otvoriti oči i vidjeti u čemu je stvar. Sedam hektara imam pod povrćem, imam plastenike i kako se do mojih parcela prolazi kraj moje kuće - vidim kad mi krenu u krađu. Zvala sam policiju, kažem - evo opet su krenuli s kombijem na moje polje, a oni mi vele - zapišite, gospođo, broj... Zapisala bih ja kad bi na kombiju bila tablica. Dogodilo se da smo na jednom kraju polja brali salatu, a na drugom sam vidjela da je netko u mom zelju... Poslala sam našeg Dragana (suradnik na OPG-u, op.n.) da vidi što je. Vratio se blijed, zatekao je grupu Roma u zelju, rezali su glavice kao da je njihovo, pa mu još prijetili nožem i rekli nek priđe ako se usudi! Kad smo ih pokušali upozoriti da ćemo zvati policiju, hladnokrvno su uzvratili neka samo zovemo, da će onda razrezati sve plastenike! Stanje je postalo nepodnošljivo. Kad cijene povrća nešto skoče, kao što je bilo oko Uskrsa i Praznika rada sa salatom, lukom - onda je prava najezda. Krađe su postale krajnje drske, nasilne otimačine, Romi su pretukli jednog našeg člana i još se nije usudio reći tko ga je pretukao. Pravio se čovjek da ne zna napadače jer će se opet sresti s njima, a zaštite nema.
NISMO RASISTI
- Ne želim da opet priča prevagne na raspravu da smo mi rasisti, da optužujemo manjinu, da se optužuje Rome samo zato što su Romi... Da kršimo njihova prava?! A je li Bolićevo pravo prekršeno kad su ga u novinama optužili da je pretukao kradljivca, a njega samog novinar nije pitao baš ništa? Pitajte ljude kakva su im iskustva, kako im se ulazi u dvorišta, iznuđuje, prijeti... Zar ćemo graditi ograde sa šiljcima da se zaštitimo ili postoje civilizirani načini rješavanja problema, imamo li mi prava kao žrtve tih krađa, iznuda, prijetnji? Ja na traktoru moram imati tablicu, registraciju, a nama kruže kradljivci u neregistriranim vozilima i za to nema lijeka? Mi ćemo kao udruga pokrenuti što možemo, na civiliziran ćemo način pokušati upozoriti na problem, ali nisam sigurna da se prije toga neće dogoditi kakav neželjen incident, jer ljudi su na rubu živaca i strpljenja.
Zabilježio i snimio
Marijan Belčić



IZ POLICIJSKE EVIDENCIJE...
Za kazneno djelo krađe - iz čl. 216, st. 2, krađa - za koje se kazneni postupak pokreće temeljem osbne (privatne) tužbe oštećene osobe, za krađe s poljoprivrednih površina u 2008. godini Policijska uprava međimurska zaprimila je ukupno 18 prijava.
Prijavljene su krađe mladog krumpira (pet prijava), salate i luka (po tri prijave), paprike (dvije prijave), rajčice (jedna prijava), sadnica voćaka i čempresa (tri prijave) te plodova voćaka (jedna prijava).
U ovoj godini (do 14. svibnja 2009.) policija je primila pet prijava krađe jagoda, luka, salate te sadnica čempresa i jabuka.
Policijski je postupak u takvim slučajevima jasno zakonom propisan - policijski službenici nakon zaprimanja prijava kreću u otkrivanje (ako su nepoznati) počinitelja kaznenog djela te, nakon pronalaska počinitelja, osobne podatke počinitelja potrebne za pravosudni postupak dostavljaju oštećenim osobama radi pokretanja privatnih parnica.



BRANKO JAKUPAK, POLICIJSKI SLUŽBENIK ZA ZAKONITOST POSTUPANJA PUM-a:
Ni poznate počinitelje ljudi najčešće ne tuže...
Policijska uprava međimurska - u skladu sa zakonskim okvirom službe - vodi vrlo precizne evidencije o svim prijavama koje dolaze od građana. Kad je riječ o krađama u poljima, situacija je specifična - ocjenjuje Branko Jakupak, policijski službenik za zakonitost postupanja u uredu načelnika Policijske uprave međimurske.
- Iz podataka koje imamo - kaže B. Jakupak - možete zaključiti da se ne radi o masovnoj pojavi, međutim, druga je stvar jesu li svi incidentni događaji prijavljeni ili ne. Kada zaprimimo prijavu, naši operativci izlaze na mjesto događaja, utvrđuju identitet počinitelja ili tragaju za počiniteljem ako je nepoznat. Budući da je za policijsko postupanje u krađama povučena zakonska granica od 1.000 kuna vrijednosti nastale štete, dakle policija po zakonu ne pokreće postupak ako je šteta niža od tog iznosa, mi ni ne možemo drugo nego staviti na raspolaganje saznanja prikupljena operativnim radom (podatke o počinitelju) te oštećenu osobu upućujemo na privatnu parnicu. Zakon je jasan, a osim povrtlara koji prijavljuju poljske krađe, slična je situacija i s krađama u šumi, krađama telefona, bicikla...
To ipak ne znači da kradljivci prolaze nekažnjeno jer u svakoj situaciji kada uočimo da se te krađe javljaju učestalo, pa još kao se utvrdi da se radi o istom počinitelju ili počiniteljima, to je za nas operativno druga situacija. U toj situaciji pokreću se svi postupci, bez obzira na pojedinačno niže iznose šteta od 1.000 kuna.
Kada dođe do učestalih krađa na poljima - kao što je bilo lanjske godine na mladom krumpiru ili sezonski atraktivnom povrću - salati, luku, pojačavamo ophodnje i tako se obično problem suzbije u nastanku.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Ma poneo bi i ja utoku, je*eš ovo, policija nejebe ništa, zaštićeni su ko diplomati. Nema mi ništa gore kad netko krade tuđe znojem okupano. Eh, najeb.. bi se ja nekom mamice, ženice, i sve po redu... I onda se bune, kao da su izolirana nac. manjina.. Ohhh :evil:
 

Podravec

Član
Tu od
4 Velj 2009
Poruka
89
Po meni nema uopće dvojbe niti izbora.
Ako sustav ne može pomoći treba posegnuti za alternativnim sredstvima.Stvar je organizacije i zajedništva.
Ako čitaju forum prijatelji međimurci, dokazano u praksi (na ulici) je da od jednog klana može biti jači samo drugi klan, a ne pojedinac. Postoje jako učinkoviti načini, sredstva i metode za rješavanje takvih situcija, a sve je stvar volje i odlučnosti oštećenih.
Pišem iz vlastitog iskustva i voljan sam pomoći savjetima svima koji se nađu u sličnoj situaciji.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Podravec kaže:
Po meni nema uopće dvojbe niti izbora.
Ako sustav ne može pomoći treba posegnuti za alternativnim sredstvima.Stvar je organizacije i zajedništva.
Ako čitaju forum prijatelji međimurci, dokazano u praksi (na ulici) je da od jednog klana može biti jači samo drugi klan, a ne pojedinac. Postoje jako učinkoviti načini, sredstva i metode za rješavanje takvih situcija, a sve je stvar volje i odlučnosti oštećenih.
Pišem iz vlastitog iskustva i voljan sam pomoći savjetima svima koji se nađu u sličnoj situaciji.

Potpisujem, organizirat se, bit svi zajedno, pojedinac tu gotovo da ništa nemože.
Recimo kod nas u selu je tip krao sve, od motika, kosa, kukuruza, povrća,... ''Netko'' ga je uhvatio, ali je imao čarapu na licu, tip ga nije prepoznao i naravno zvaršio je na intenzivnoj. Pošto nezna ko ga je natamburao, više i ne krade... Sad su ostala samo dvojica braće, ali dolijat će i oni..
Ali pošto u ovom slučaju ide se grupno, treba i pristupit grupno, jer pojedinac će samo nastradat (fizički ili materijalno).
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...meni su već krali svašta. Od sadnica pa do zrelih plodova. dođem lani u breskvik, a frajer parkirao traktor s "gajbom" i bere u sepete breskve, a traktor lagano radi u leru. Meni, normalno, mrak na oči. Iščupam iz zemlje cijepani bagremov kolac koji mi je još kod sadnje služio za viziranje redova, dođem iza tipa i mislim; jel da ga zviznem po glavurdi (neću, ubit ću ga, još ću na robiju zbog njega), jel da ga raspalim po leđima (neću, mogu mu slomit kičmu, ostat će invalid) i zamahnem i zviznem ga preko obiju nogu viiše koljena.
...tip samo jaukne i pruži se po zemlji. Stojim iznad njega s kolcem, pitam ga jel može ustati. On jaučući ustane, a ja mu kažem nek nosi sepete u moj auto. Kad ih je donio rekoh mu: "Sad možeš birati; ili me tuži ili idi kući i da te moje oči ne vide niti u blizini"...otišao je kući...
...sad me čak uvijek prvi pozdravi kada me sretne...
 
B

Bobo

Guest
Svasta...

U mom kraju se krade gorivo ;) Nikoga ne brine zdrav zivot i kojekakvo povrce... Ovdje je ko u MAD MAX-u ;)
 
L

ladovina

Guest
prije 10-ak god. sam jednog jurio sa utokom kad mi je krao naftu,i nikad više,brzo se to čuje po selu.U voćnjak povremeno odem sa psom(pogotovo u sezoni breskvi),pa je par puta "goste" vitlao po okolnim kukuruzima.I to se brzo pročulo po selu,i sad je manje-više mir. Ukratko,moraš biti luđi od njih.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
kod mene se nema sta ukrasti :blackeye

ja sam imao neprijatnost prije dviej godine pokraden mi alat iz radionice :brusilice busilice frezer , sve profi

a sto me najvise boli je to da policija nije ni dosla na uvidjaj


e da sad se sjetih mojoj punici pre neki dan ukradenjo jagnje , na nekih 300tinjak metara od kuce nasli kozu i drob
covjek lijepo u sumi zaklao ogulio samo nije ispekao mora da nije imao raznja
policija isto dosla do pola puta i kada se nije moglo dalje sa autom pederi da se ne bi isprljali rekli "ma nema potrebe da idemo gore" u prevodu " ko jebe jadnu zenu i to sto je teskom mukom odgojila"
u pitanju je zena koja ima osmoro djece i odgojila ih je bez muza , pa vi vidite kolika je to vrijednost u njenim ocima

a ima jos jedan delikatan slucaj
covvjek prodao neki stan u HR i ubrzo za tim uvece lopovi mu nagrnu na kucu, unutra covjek sa porodicom , covjek uzme rucnu bombu i izbaci kroz prozor
jedan mrtav drugom zivot nije vrijedan pisljivog boba
covjek na robiji , mada sud je uzeo olakotne okolnosti u obzir osudjen je samo za posjed bombe ;)
 

zambro

Član
Tu od
22 Ruj 2022
Poruka
32
Da Roko, poznat mi je taj osjećaj. Kao što kažeš, nije toliko stvar u lovi. I ja sam poklanao sadnice. Nego to, mučiš se, nastojiš stići sve posaditi u optimalnim rokovima, šljakaš po najvećoj vrućini, crnčiš dok zlatna mladež prolazi u tatinim klimatiziranim autima i misli si "vidi onog bedaka". A najgore je to da ne možeš kontrolirati situaciju, faktično ovisiš o količini tuđe bezobraštine. Ne može čovjek ni mirno spavati. Ma sad sam malo pretjerao, nije ovo psihološko savjetovalište.
I meni je svašta padalo na pamet kao i vama. Ipak zadržao sam se na obilježavanju sadnica autolakom (što kričavija boja kontam si, to bolje). Nije neka fizička prepreka no kontam si možda djeluje psihološki. I za sad je čini se imalo nekakv efekt. Nisam primjetio da bi eventualno štetilo sadnicama. Dio sadnica, onih lakše dohvatljivijih lopovu, namazao sam ljepilom za miševe pa nek se gad barem malo namuči i zamaže. Za neke možda smješno, no očajna situacija te natjera i na isto takve poteze....
I ja namjeravam uskoro saditi vocke, pa razmisljao o zastiti od kradje i dodjoh do ove teme. I jos nekih tema. Pa pored ove 2 zastite, boje i ljepila za miseve, nadjoh jos da vocke od cupanja moze otezati da se, iznad korijena, privezu zidarskim koncem od kudelje, a drugi kraj konca zavezati za donji dio stubica ukopanog pored jame za vocku, provocen kroz rupicu napravljenu cuskijom. Ili umjesto zidarskog uzeta, koristiti pocincanu zicu sa sirom omcom oko vocke koju otkopamo i uklonimo nakon par godina. Ako to ne upali, i neko bude bezobrazan, onda uzeti nekoliko starih daski, i zabiti eksere, prethodno naostrenog vrha, obojiti ih u boju trave i poredati oko sadnica.( ovo uraditi samo u slucaju da je vocnjak ogradjen) Ako se neko nabode, reci da je to zastita radi zeceva. Jasno, biti svjestan tih eksera kad si tu u vocnjaku.
 

zambro

Član
Tu od
22 Ruj 2022
Poruka
32
Da Roko, poznat mi je taj osjećaj. Kao što kažeš, nije toliko stvar u lovi. I ja sam poklanao sadnice. Nego to, mučiš se, nastojiš stići sve posaditi u optimalnim rokovima, šljakaš po najvećoj vrućini, crnčiš dok zlatna mladež prolazi u tatinim klimatiziranim autima i misli si "vidi onog bedaka". A najgore je to da ne možeš kontrolirati situaciju, faktično ovisiš o količini tuđe bezobraštine. Ne može čovjek ni mirno spavati. Ma sad sam malo pretjerao, nije ovo psihološko savjetovalište.
I meni je svašta padalo na pamet kao i vama. Ipak zadržao sam se na obilježavanju sadnica autolakom (što kričavija boja kontam si, to bolje). Nije neka fizička prepreka no kontam si možda djeluje psihološki. I za sad je čini se imalo nekakv efekt. Nisam primjetio da bi eventualno štetilo sadnicama. Dio sadnica, onih lakše dohvatljivijih lopovu, namazao sam ljepilom za miševe pa nek se gad barem malo namuči i zamaže. Za neke možda smješno, no očajna situacija te natjera i na isto takve poteze....
Ja po tom obojio sadnice, pa nek lopov ukrade i sadi. Moze polomiti.
Sad koliko je ovo ekoloski i hoce li utjecati na kasniji plod?
 

Prilozi

  • 20231107_064440.jpg
    20231107_064440.jpg
    57.1 KB · Pregleda: 26
Na vrh