• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krava se ne može ustati nakon što se otelila

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Ljudi pomagajte!
Ovako, imam problem koji se ponavlja iz godine u godinu, skoro svaka treća krava nakon što se oteli sljedeći dan se normalno ustaje, jede i preživa, a zatim se više ne može ustati i tako par dana dok je veterinari šopaju injekcijama, neki dan jede, neki ne i na kraju ipak ustane i sve je dobro.
Ima li netko ideje u čemu bi mogao biti problem?
Tijekom cijele godine dobivaju istu hranu (sjenaža, sijeno, žito i sve moguće smjese i vitamini), preko ljeta holstein-ke idu van na ispašu i kod njih je svejedno bilo istih problema, također to se događa i kod onih koje se lako i kod onih koje se teže otele...
Jel imao netko sličnih problema?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Jedini problem koji ja mislim da je - nedostatak kalcija :!:


imali smo i mi jednu holštajnicu sa 30 l mlijeka koja se nakon 2 dana od teljenja nije mogla dizati, 12 dana smo ju prekretali i muzli s poda, veterinari ju šibali injekcijama.....sve dok nam nije reko jedan čovjek da nabavimo jedno 2-3 litre tekučeg kalcija, to smo nabavili i ulili joj....za par sati je ustala koda ništ nije bilo!!!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
M.M. kaže:
Ljudi pomagajte!
Ovako, imam problem koji se ponavlja iz godine u godinu, skoro svaka treća krava nakon što se oteli sljedeći dan se normalno ustaje, jede i preživa, a zatim se više ne može ustati i tako par dana dok je veterinari šopaju injekcijama, neki dan jede, neki ne i na kraju ipak ustane i sve je dobro.
Ima li netko ideje u čemu bi mogao biti problem?
Tijekom cijele godine dobivaju istu hranu (sjenaža, sijeno, žito i sve moguće smjese i vitamini), preko ljeta holstein-ke idu van na ispašu i kod njih je svejedno bilo istih problema, također to se događa i kod onih koje se lako i kod onih koje se teže otele...
Jel imao netko sličnih problema?

ako je to tako učestalo, onda to nije greška u kravama nego se krije greška u ljudskom radu :!:

kakav ti je bio uvod u mliječnost, to mi podrobno opiši, sve od kad si kravu zasušio do telenja i postupak nakon telenja:?: :?: :?: :?: jako podrobno
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Što se tiče kalcija dajemo ga i sami kravama nakon što prođe termin za telenje i veterinar daje nakon telenja, ali ne pomaže.
To mi se događa i sa simentalkama koje su stalno u štali i sa holštajnkama koje preko ljeta idu na pašu, ali opet u štali jedu isto kao i simentalke.
Bogec....i ja mislim da mi nešt krivo radimo, ili da nečega ima previše ili premalo u ishrani. Ne mogu ti točno opisat za svaku kravu sve, ali uglavnom događa se i onima koje se otele par dana poslije termina i onim koje dugo "nose" (sad imam probleme s jednom koja se otelila 24 dana poslije termina). Sa nekima imamo problema kod zasušivanja jer daju puno mlijeka pa ih je teško zasušiti i onda ih dugo dojimo...to bi mogao bit jedan od razloga... :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
M.M. kaže:
Što se tiče kalcija dajemo ga i sami kravama nakon što prođe termin za telenje i veterinar daje nakon telenja, ali ne pomaže.
To mi se događa i sa simentalkama koje su stalno u štali i sa holštajnkama koje preko ljeta idu na pašu, ali opet u štali jedu isto kao i simentalke.
Bogec....i ja mislim da mi nešt krivo radimo, ili da nečega ima previše ili premalo u ishrani. Ne mogu ti točno opisat za svaku kravu sve, ali uglavnom događa se i onima koje se otele par dana poslije termina i onim koje dugo "nose" (sad imam probleme s jednom koja se otelila 24 dana poslije termina). Sa nekima imamo problema kod zasušivanja jer daju puno mlijeka pa ih je teško zasušiti i onda ih dugo dojimo...to bi mogao bit jedan od razloga... :scratch

kakvi to kalcij daješ :!:

kalcij i sve vitamine i minerale trebaš davat tjekom cijele laktacije i i uvodu u mliječnost, ne kad se krava oteli jer je onda kasno, kalcij iz maineralno vitaminskih dodataka se sporije ugrađuje u organizam ali zato duže traje, ima dugotrajniji efekt.
nema da koja neče krava zasušit, počmi ju zasušivat dva tjedna prije dva mjeseca do termina telenja, baci ju na slamu i vodu i zasušit če ko sahara, ak nejde fino ide tak sa slamom.
nakon zasušenja mjesec prije termina polako opet sve dodavat, sve bolju i bolju hranu i naravno vitamine, da bi krava kojih tjedan prije termina jela ko najbolja dojka u štali makar se nije otelila.
najgorje je što čovjek može napravit a to je uvodit bolju hranu kad se ona oteli, to je jako loša metoda iako se u literaturi spominje(sve znamo o prepisivanju).
mali savjet vodi brigu o uvodu u mliječnost, krava ne trpi šparanje, i još nešto kad vidiš da se priprema za telit daj joj da pojede kilu šečera sa stočnim da ima snage, i kad se oteli to ponovi još koja dva do tri obroka, naravno uz svu najbolju hranu.
i ako si poštovao te neke mjere hranidbe u suhostaju vjeruj mi neče bit problema, nikakvi kalcij i inekcije, to je sve trebalo se izbječ

nema veze kolko krava prenaša dugo to je sve do genetike i do ploda i same krave, to ne utječe na padanje krava s nogu
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
bogec kaže:
kakvi to kalcij daješ :!:
Bome ne znam, pogledat ću sutra šta piše na boci...

bogec kaže:
kalcij i sve vitamine i minerale trebaš davat tjekom cijele laktacije
to dajem, stavljam iste sastojke u mješaonu tokom cijele godine, stavljam i mliječni šećer također u svaku mješaonu


Počinjem ih zasušivati na nekih 7 mjeseci, ali kod nekih se to otegne i na preko 8 ako stalno daju puno mlijeka... :scratch :scratch Zasušujem ih tako da im više ne dajem brašno (sa svim vitasminima i mineralima...), a normalno dobivaju sjenažu (sad vidim da je to pogrešno), ali problem mi je što nemam vezove, krave su klasično zavezane "po starinski" i onda ako kravi do ove koju zasušujem dajem sve normalno ova će ju izgurat i pojest bar dio (pogotovo ako dan, dva nije dobila).

bogec kaže:
najgorje je što čovjek može napravit a to je uvodit bolju hranu kad se ona oteli, to je jako loša metoda iako se u literaturi spominje(sve znamo o prepisivanju).


Upravo tak mi radimo--- :oops: . Mama se boji da ako će dobivat brašno da će dobit na kilaži ili da će tele bit preveliko i da će se teško oteliti
Inače kod mene je mama glavna što se tiče ishrane i dojenja i sad kad ću joj ja objašnjavat da bi trebala nešt promijenit bit će kao da ona meni objašnjava nešt u vezi traktora i strojeva :D
Bogec hvala na pomoći!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Znači kad se oteli hranit ju hranom kao i prije dok se nije otelila????
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Krave ili junice i u suhostaju moraju dobivati minerale, moj stari je tako prije hranio kao ti i isti problemi. Sad im dajemo ali minerale umjesas recimo u pola litre srota i to das ne da ih pretrpavas nista im nece biti a prije telenja vazi ono sto ti je bogec rekao i neces imati problema. Nasao sam u literaturi sada vise ne znam jel na hrvatskom ili engleskom tu na netu da do mastitisa poslije telenja dolazi takodje zbog nedostatka kalcija.

Takodje moje krave poslije telenja nisu izbacivale posteljicu, pa su me savjetovali da dajem uz minerale i sano dodatak prenata50(50grama dnevno) i to zadnje 5 tjedana prije teljenja ,sada se vise i ne sjecam kad sam zadnji puta morao zvati veterinara zbog posteljice.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
M.M. kaže:
mliječni šećer također u svaku mješaonu

Počinjem ih zasušivati na nekih 7 mjeseci, ali kod nekih se to otegne i na preko 8 ako stalno daju puno mlijeka... :scratch :scratch Zasušujem ih tako da im više ne dajem brašno (sa svim vitasminima i mineralima...), a normalno dobivaju sjenažu (sad vidim da je to pogrešno), ali problem mi je što nemam vezove, krave su klasično zavezane "po starinski" i onda ako kravi do ove koju zasušujem dajem sve normalno ova će ju izgurat i pojest bar dio (pogotovo ako dan, dva nije dobila).

Upravo tak mi radimo--- :oops: . Mama se boji da ako će dobivat brašno da će dobit na kilaži ili da će tele bit preveliko i da će se teško oteliti
Inače kod mene je mama glavna što se tiče ishrane i dojenja i sad kad ću joj ja objašnjavat da bi trebala nešt promijenit bit će kao da ona meni objašnjava nešt u vezi traktora i strojeva :D
Bogec hvala na pomoći!

hmmmm počinješ šta sa 7 mjeseci :shock:
ovako dva mjeseca prije termina telenja , tog datuma , dva mjeseca prije toga več mora bit krava zasušena, znači oko 60 dana prije telenja, naravno to može bit duže ovisno koliko krava prenese, to iza tog datuma nije bitno
tele neče bit jako veliko od brašna ako se je poštivalo sve prije toga, jer ako dobije jako dobru hranu a što je bliže telenje i sve veču količinu ne utječe na plod jer se postepeno povečava, pa nemre tele za tjedan dana narast do grdosije, tak da se ne brineš oko toga.

šečer obični ko što mi jedemo davaj, obilni šečer, to joj je brza energija, i tebi kad je slabo popiješ šečer i vodu i jako brzo ti je bolje, tako to djeluje

kravu koju zasušuješ sveži nakratko i ostavi jedan vez prazan, nema šta ona jest u procesu zasušivanja sjenažu i ostalo, to če dobit u uvodu u mlječnost.i ja imam klasično držanje, pa kako mi dolazi koja za zasušivanje tako ih prevežujem i uvjek sparivam one koje su par po proizvodnji jer ne dobiju sve isto za jest

imaš u temi ishrana stoke i u temi uzgoj junica opisan način ishrane oko uvoda u mliječnost

šta još treba pitaj
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
marko hurlimann xa86 kaže:
Znači kad se oteli hranit ju hranom kao i prije dok se nije otelila????

marko krava prije telenja mora jesti več sve najbolje, a ne uvodit pojedinu hranu nakon telenja jer se organizam mora naviknut na tu hranu, a ako se daje najbolja hrana več prije telenja krava je spremna na sve izazove

znači nema prije telenja samo sijeno i voda pa češ kravi ako ti dade 30 litara onda joj dat jest, a ne ne

nego, prvo daj jesti pa očekuj proizvodnju :D
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
znači bez muke nema nauke ;)
znam da ju treba postepeno privikavati al ipak bolje da pitam da znamo nešto više ;)
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Znači kad je 7 mjeseci stelna (2 mjeseca prije telenja) mi joj samo prestanemo davati smjesu, sjenažu i sijeno dobiva normalno, štala mi je široka 6m i na toj širini držim 6 krava tak da otpada ovo s jednim vezom praznim...jedino kad imam 13 krava (a u štalu mi stane 12) onda onu koja je najviše stelna preselim u drugu štalu gdje su mi junice i tamo ne dobiva sjenažu. Tak bi trebalo radit sa svima, ali stvarno nemam mjesta za to...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
M.M. kaže:
Znači kad je 7 mjeseci stelna (2 mjeseca prije telenja) mi joj samo prestanemo davati smjesu, sjenažu i sijeno dobiva normalno, štala mi je široka 6m i na toj širini držim 6 krava tak da otpada ovo s jednim vezom praznim...jedino kad imam 13 krava (a u štalu mi stane 12) onda onu koja je najviše stelna preselim u drugu štalu gdje su mi junice i tamo ne dobiva sjenažu. Tak bi trebalo radit sa svima, ali stvarno nemam mjesta za to...

ako stvarno nemaš mjesta, onda opnoj do te koju zasušuješ pomakni malo jelo tako da ta druga se mora pružit do jela,a ova onda ne može nikako do jela.
ili zaveži ju na pašnjaku za drvo, neče joj ništ bit, i provodi istu proceduru, ali vodu mora uvijek imat :!:
 
Å

Željko

Guest
Ja sam probao stvarno sve i svašta i od svega vam mogu prepručiti da kravu kvalitetnom i istom hranom hranite u laktaciji i u suhostaju, samo u suhostaju smanjite količine!
Budite oprezni sa kalcijem! nema potrebe davati kalci u suhostaju, jer ga krava u suhostaju ne luči toliko kao i u laktaciji. Nakon što se oteli možete dati kravi kalcij, a i ne morate jer krave imaju rezerve kalcija u kostima i iz njih mogu crpiti kalcij kad je to najpotrebnije! Višak kalcija u suhostaju blokira prirodno uzimanje kalcija iz kostiju, te nakon telenja krava se ne može dizati zbog blokade kalcija!
Još mogu preporučiti teraket ili ketostop za krave koje su predebele nakon zasušenja i za krave koje daju preko 8000l mlijeka godišnje.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Željko kaže:
Ja sam probao stvarno sve i svašta i od svega vam mogu prepručiti da kravu kvalitetnom i istom hranom hranite u laktaciji i u suhostaju, samo u suhostaju smanjite količine!
Budite oprezni sa kalcijem! nema potrebe davati kalci u suhostaju, jer ga krava u suhostaju ne luči toliko kao i u laktaciji. Nakon što se oteli možete dati kravi kalcij, a i ne morate jer krave imaju rezerve kalcija u kostima i iz njih mogu crpiti kalcij kad je to najpotrebnije! Višak kalcija u suhostaju blokira prirodno uzimanje kalcija iz kostiju, te nakon telenja krava se ne može dizati zbog blokade kalcija!
Još mogu preporučiti teraket ili ketostop za krave koje su predebele nakon zasušenja i za krave koje daju preko 8000l mlijeka godišnje.

ako se pridržava procedure onda nema nikakvih problema niti potrebe za nekakvim kerefekama.
hmmmmmmm ne bi se složio oko tvoje ishrane ili tumačenja ishrane, naime ako ih zasušuješ sa hranom samo u manjoj količini koju si davao u laktaciji ti onda nemaš uvod u mlječnost, taj dio si preskočio u proceduri, i nema onog efekta uvođenja hrane ,več samo povečanje količine.to ne valja :!:
tu griješi jako puno ljudi, nadam se da to ne radiš i ti
kod zasušivanja mora doči do promjene ishrane, bacanje na sjeno i lošiju hranu, ne gube na tjelesnom indexu ali se niti ne debljaju, ali podmiruju samo uzdržne potrebe.
mjesec dana prije telenja se uvodi nova hrana, i polako izbacuje stara, sjeno slama i to, a uvodi sjenaža i brašno, i tu je onaj efekt koji postiže onu litražu koju ja imam, kojoj se svi čude a mene ne zadovoljava, 50 litara na dan , bez da imam veterinarske troškovem i ostala sranja sa kravama.
imam ja krave koje imaju skoro 10000 litara u standardnoj laktaciji, pa nemam problema sa njima, ali to je mukotrpan posao, kad zbrojite kolko je ta krava dala svaka sekunda rada sa njom se isplati.

jedno morate shvatit, i oko ovog nema pregovora, morate se držati protokola, nema ono , bude kako bude, ma sam joj daj jesti, a ne ne , sve ima svoje zakonitosti, pa si razmislite da li želite plačat porez za budale

ja sam jedini koji kravama u laktaciji uopče ne daje sijeno, ono mi služi za zasušivanje krava, morate spoznat kad je krava dala svoje i promjenom obroka joj dat da zasuši i odmori se, i onda opet polako ju uvest u mlječnost i proizvodnju.
i vjerujte mi neče krave padat sa nogu, niti biti manjak kalcija, još neke cake i fore kad usvojite bit čete jako dobri

ps največe je sranje kad se junicama i kravama u suhostaju daje ono što je ostalo u mixer prikolicama, to nije hrana za njih, več za proizvodna grla
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Evo hvala bogu krava se jučer ustala uz našu pomoć, a danas sama....valjda će dalje biti dobro.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Željko kaže:
Ja sam probao stvarno sve i svašta i od svega vam mogu prepručiti da kravu kvalitetnom i istom hranom hranite u laktaciji i u suhostaju, samo u suhostaju smanjite količine!
Budite oprezni sa kalcijem! nema potrebe davati kalci u suhostaju, jer ga krava u suhostaju ne luči toliko kao i u laktaciji. Nakon što se oteli možete dati kravi kalcij, a i ne morate jer krave imaju rezerve kalcija u kostima i iz njih mogu crpiti kalcij kad je to najpotrebnije! Višak kalcija u suhostaju blokira prirodno uzimanje kalcija iz kostiju, te nakon telenja krava se ne može dizati zbog blokade kalcija!
Još mogu preporučiti teraket ili ketostop za krave koje su predebele nakon zasušenja i za krave koje daju preko 8000l mlijeka godišnje.

Pojasni malo ovo: "Višak kalcija u suhostaju blokira prirodno uzimanje kalcija iz kostiju, te nakon telenja krava se ne može dizati zbog blokade kalcija!"

Zasto bi krava uopce trebala da koristi kalcij iz kostiju ako dobija dovoljno kalcija u hrani.

Pa zasto onda vet daju kravi infuziju i kalcij da ustane ako zbog "viska" kalcija ne moze koristiti onaj iz kostiju;)

Mislim da ti bogec ne prica o davanju kalcija kao cistog kalcija nego preko hrane, ako nema dovoljno u hrani onda mineralnim dodatcima shauman ili sano, optimalno je da krava bude zasusena 60 dana, vise nije potrebno a manje je stetno sto ce krava imati manje mlijeka u narednoj laktaciji ako je period "odmora" kraci.

Moram reci da prvi kontigenti kvalitetnog crnog holstajna koji je dosao iz uvoza u moje selo je zavrsio 99% na mrcinistu(krepale prve godine) , ljudi naucili na simentalke i njihovu hranidbu kao junica i krava.

Neki koji su imali malo mozga i vremena da shvate da nije do krava sto su krepale nego do njihove pogresne ishrane sada imaju holstajne i 40-tak ili vise litara mlijeka a oni drugi pricaju te krave nevaljaju uvalili su im skart, simentalci su najbolji:) najbolji za sta:) , da zamalo da zaboravim tesko padaju od nedostatka kalcija:) , takodje nece grom u koprive hteo sam reci ketoza:)

Ma samo se salim hranite visokomlijecne krave kako ste hranili prije simentalke "bikulje" i veterinari ce imati posla a i zarade, oni se neljute:)
 
Å

Željko

Guest
grabik kaže:
Pojasni malo ovo: "Višak kalcija u suhostaju blokira prirodno uzimanje kalcija iz kostiju, te nakon telenja krava se ne može dizati zbog blokade kalcija!"

Zasto bi krava uopce trebala da koristi kalcij iz kostiju ako dobija dovoljno kalcija u hrani.

Pa zasto onda vet daju kravi infuziju i kalcij da ustane ako zbog "viska" kalcija ne moze koristiti onaj iz kostiju;)

Gle ja nisam "doktor ishrane" da ti sve detaljno objasnim! Jednostavno to je tako prirodno!

Bogec daj mi reci koliki ti je godišnji prosjek po kravi? Koliko imaš krava kaj ti daju 50l?
Ja sam imao prvotelku koja je dala 10800l mlijeka, sad je prek 11000, zatim imam crveni holstajn koja je dala 12500l, ali jbg nisu sve takve!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Željko kaže:
Gle ja nisam "doktor ishrane" da ti sve detaljno objasnim! Jednostavno to je tako prirodno!
Bogec daj mi reci koliki ti je godišnji prosjek po kravi? Koliko imaš krava kaj ti daju 50l?
Ja sam imao prvotelku koja je dala 10800l mlijeka, sad je prek 11000, zatim imam crveni holstajn koja je dala 12500l, ali jbg nisu sve takve!


prosjek štale je 8500 litara u 305 dana, ali nemoj zaboravit da su 50% simentalci, ali im holštajni uzimaju mjesto jer mi daju veču lovu.telaca muških se riješavam odma čim možem, tak da mi je holštajn isplativiji jer uvijete kakvi god oni bili imam, i nemam problema sa holštajnom :D a i volim crnu boju :D
naravno tih 8500 litara nije po kravi nego štalski prosjek sa kravama u suhostaju, pa si računaj, to je ako čemo po kravi 10000 il više da sad ne dramatiziram sa mili promilima ili nekim brojkama.
krava je kalkulator ona zbraja hranidbene jedinice i po tome ima proizvodnju, ne po skupoči štale, ne po marki supera ili smjese........, nju zanima ono što je pojala i kako je to izbalansirano i ona izračuna kolko če ti dati mlijeka :D

mali savjet pošto si mlad i lakše usvajaš neke stvari od npr starijih, ove krave koje imaš da ti daju preko 10000 litara bilo to u 305 dana il cjeloj laktaciji , osjemenjuj sa seksiranim sjemenom boljih bikova, imat čaš nasljednika ako ne i bolje.
80% mojih holštajna daje preko 50 litara u vrhu laktacije, najviše sam nadojio 59 litara, crveni holštajn, ali kad gledam malo statistiku u svijetu, prijatelju moj dragi, mi smo goli ***** sa proizvodnjom, kako drmaju ameri i izrael, ali oni su neka druga priča, neki drugi svijet i problemi

mlad si imaš preduvijete, nemoj da te to uljeni i da postaneš stereotipan, sa krivim shvačanjima, nekad ti neče iči sve od ruke, ali ako se stvarno potrudiš vjeruj mi budu večina krava sa preko 12000 litara, a onda se sjeti bogeca kakav god da on bio i šta ti je govorio (dok buš vozio novi bmw) :D
pazi nije svatko spretan ni umješan u objašnjavanju, niti zna prezentirat, s tim se ne trebaš opterečivat, samo moraš znat činjenice i njih prenest, teoriju ostavi savjetodavnoj , knjigama, školama.........mi smo život, mi smo stvarnost :!:
 
Š

šimo

Guest
vitamini

pitanje
najbolji vitamini na tržištu za visoko mljećne kravice
poz muž :?: :?:
 
Na vrh