• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kristaloni

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Imam jedno pitanje pa bih molio vaša iskustva.Kada je bolje ići folijarno,ujutro ili naveče?I ako radiš folijarno recimo svaki treći dan ,da li to ima učinak ili je to bacanje novca i gubitak vremena.Jer sada kada su takve vručine,preporuča se malo ovlažiti cvijetove rajčice za bolju oplodnju
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
preporuka je da se folijarno ide ujutro ili prevečer kada su temperature zraka manje od 30*C. Mi to radimo predvečer kada temp.padne ispod 28*C (od 19h-mraka). Prskamo folijarno Thiofer i TensoCoctail (Cu,Ca,Zn.Fe,Mo,Mn) svakih 15-ak dana (naizmjenično svakih 7 dana) iz razloga što su mikroelementi slabije pristupačni kroz korijen u slabo alkalnom tlu (ph 7,8 kod nas).Kvalitetnija je folijarna prehrana samo da se ima vremena i novca (radnik+skuplja folijarna gnojiva).
Za podizanje vlage i spuštanje temp.zraka treba uložiti u sistem mikrorasprskivača (sitna maglica) ili mreža preko plastenika koja radi 70%sjenu
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
I ako radiš folijarno recimo svaki treći dan ,da li to ima učinak ili je to bacanje novca i gubitak vremena....

To je vezano na pitanje od prije. Folijarna gnojidba je ekonomski isplativa isključivo kod primjene gnojiva visoke koncentracije i u visokim dozama. Biljci ne bi smetalo niti da je svaki dan prihranjuješ preko lista sa 0,01 gram/lit. (možda bi jedino potaknuo razvoj bolesti) ali da bi takva gnojidba imala učinka teško (niti tehnološkog niti ekonomskog).
Evo i primjera. Za neke kulture preporučujem primjenu Foliarel 21% B (21% bora) u dozi od 2,5 kg na ha za 1 tretman. To je 525 grama čistog B/ha.
S druge strane "konkurencija" agresivno reklamira proizvod "... + naglašeni mikroelementi" koji sadrži 0,21% B (zanimljivo zašto ima baš 0,21% što je xxx puta manje od 21%..... :icon_rofl:).
E sada da bi biljku nahranio sa 525 grama čistog bora (B) na ha, što je jedna posječna doza prihrane borom, ovog drugog proizvoda "... + naglašeni mikroelementi" trebalo bi dodati 183,82 kg (govorim u kg, jer 1 lit = 1,36 kg) u jednom tretmanu.
A u uputstvu piše 4-6 lit/ha u jednom tretmanu :x:
Znači u jednom tretmanu se dodaje 6 lit = 6 x 1,36 kg = 8,16 kg x 0,21% B = 0,14 grama čistog bora (B)/ha.
Jel' treba još štogod reći .... :x:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
e a kakva su gnojiva Solidrop ili tako nekako,talijanski proizvođač?podravka ga daje svojim koperantima,ja sam ih jednom prilikom uzeo i kad sam vidio kako se to teško topi i koliko taloga ima odustao sam a sad vidim opet se nude,ima li tko kakvih iskustava? i još je skuplje od recimo izraelskih.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Moram da progovorim ili bude progovorila guzica.Yara vodotopiva gnojiva.Jedan znanac mi je prije malo davno komentirao nižu cijenu Yare u odnosu na druga vodotopiva gnojiva.Rekao je nešto kao ovo:Spustili su cijenu nižu od ostalih da bi preuzeli tržišta i pokušali uništiti konkurenciju.Ako neće uspeti na taj način,vjerojatno budu smanjili kvalitetu a zadržali nižu cijenu.Sad koliko ima u tome istine?Za zalijevanje koristim limenu bačvu od 1000 l,pustim u nju vodu da se malo ugrije,dodam nešto ako se šta dodaje i pusti preko pumpe u "promet".Kada sam prije godinu i pola dana radili novi raspored plastenika,počistio sam bačvu.Sada nakon godine i pola,imam istu količinu taloga u bačvi kao i prije kad bačvu nisam očistio 6 godina,prije sam koristio Scotova i Novalonova gnojiva,zadnje vrijeme Yaru zbog niže cijene.To je prva primjedba.Druga primjedba: primjetio sam da se vrijeme rastapanja gnojiva u vodi produžilo,ponekad ostaju neke bijele točkice koje kao da se i ne daju rastopiti,pogotovo kod 15-30-15.Treća primjedba:kakva je to formulacija fosfora,čemu služi?Za zakorijenjivanje,za cvijet?Novalonova formulacija za ukorijenjivanje je 48, Scottova 52,Idron 50.Cijena kg Yare i Indrona skoro pa ista mada znamo cijena ovisi o količini fosfora,što više fosfora cijena gnojiva je večja.Formulacija za jači cvijet se kreće oko 35-37.Pišem zato jer sam na presadnicama primjetio da to gnojivo uopče nema taj efekat koji bi trebao imati,niti potiče bolje korijenje niti obilnu cvatnju.Plus toga da posljednju godinu imam problema sa začepljenjima knk.Uglavno,vračam se starim gnojivima.LP
 
Posljednje uređivanje:

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Na prvoj slici učinak Yarina gnojiva za cvijet,na drugoj i trećoj Scottova gnojiva za cvijet
 

Prilozi

  • CAM01805.jpg
    CAM01805.jpg
    57.6 KB · Pregleda: 210
  • CAM01816.jpg
    CAM01816.jpg
    55.1 KB · Pregleda: 180
  • CAM01804.jpg
    CAM01804.jpg
    68.4 KB · Pregleda: 172

Najnoviji postovi

Na vrh