• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,238
Sto mislite o sjetvi DTS-a na livade(prirodne), dobro bi pognojio stajskim, jer puno kosim a slabo je mase..
Los ti je dts...ako koristis livade za sijeno...ja sam prvo sijao dts i nisam bio zadovoljan...ima jako puno ljulja koji brzo naraste i kad je dobar za kositi obicno bude lose vrijeme i kise...a onda kad dode dovoljno toplo vec bude prestar...uglavnom jako los u sijenu...ako je za sjenazu onda moze...uz to taljanski ljulj je jako agresivan. On prvi naraste i mogao bi ti sranje napraviti...ugusi neke ostale.trave...

Ja kad sam.drugi put sijao travu za sijeno onda sam dao u miagri napraviti.mjesavinu...izbacio taljanski ljulj kompletno...
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,237
Evo zanimljiv clanak


 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
Kolega, bez ljutnje i uvrede ali malo je svijetle boje za ovo doba. Ljulj treba prihranjiti početkom do sredine 3 mjeseca da se skine prvi otkos što ranije(ako ide za sjenažu), da i drugi otkos uhvati nešto kiša ili da se ima vremena pripremiti za kukuruz ako ide iza njega.
 

DeutzFahr69

Aktivni član
Tu od
4 Svi 2017
Poruka
154
Da, istina u vezi ljulja bude ga puno u 4 i 5 mjesecu dok je vrijeme lose, a poslije dok stisne jako sunce prestane opce rasti..

Stavio bi vise djeteline onda umjesto ljulja, jer sad ovo kaj kosim prvi otkos donekle a dalje se sve posusi i pocnu samo rasti divlje trave.

Da za sijeno to trebam, jer lucernu stavljam u sjenazu a probao bi ove godine i prvi put ljulja.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,652
Kolega, bez ljutnje i uvrede ali malo je svijetle boje za ovo doba. Ljulj treba prihranjiti početkom do sredine 3 mjeseca da se skine prvi otkos što ranije(ako ide za sjenažu), da i drugi otkos uhvati nešto kiša ili da se ima vremena pripremiti za kukuruz ako ide iza njega.
Nema ljutnje.
Plan je i bil prihraniti ga početkom 3.mj, al sam smo bili svi doma bolesni mj dana...
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,238
@DeutzFahr69 probaj pitat malo kod vas na savjetodavnoj...dat će ti savjet koje trave bolje uspjevaju kod vas...
ma nije problem da taljanski ljulj ne raste kasnije, nego jednostavno ostari, počne cvasti i u sijenu to onda bude kao žica...staro, pikasto...
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
Uskoro kositi. Računam da imam još cca 7 dana fore s ovim temperaturama. Prihranjen kanom 250kg/ha,krajem 2 mj.
 

Prilozi

  • 20230420_143652.jpg
    20230420_143652.jpg
    91.1 KB · Pregleda: 34

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,218
IMG_20200917_182703.jpg Jesi razmišljal o sudanskoj travi ak trebaš puno mase? Jedino kaj ju moraš svake godine saditi
Evo slike sudanske trave,mene je iskreno fascinirala,bude je količinski prilično,blago ju hoće jest neovisno sitnog ili krupnog zuba,na kozama se osjeti mliječnost bolja,i u jesen zadnji otkos sam zaorao i to je bila zelena gnojidba koja je dala 67 velikih vreća ječma na 4500m2, a duplo manje dušika nego ostalim njivama IMG_20200920_151638.jpg IMG_20200917_182722.jpg
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
Ja bi to kosio cim prije....jedna kisa i sve je polegnuto
Može to još narasti kojih 20cm prije nego se pojavi klas. Klas je još ispod sredine stabljike.
A 20cm bude sigurno 5T/ha.

Sijao sam krizanca između sudanske i sirka, ima mase ali ne i kvalitete. Kakva je čista sudanska nebi znao iz iskustva, ali kad pitam nutricionista kaže da je to nužno zlo za preživljavanje.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,515
Ja sam to sijal dve-tri godine kad je bila suša za silu… Kad smo počeli hranit s tim odma se vidjelo smanjenje na mlijeku. Jedino kaj mi se čini da razrahli zemlju.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,515
Zeleno. To je kod nas praktički nemoguće osušiti. Stabljika je debela i puna vode. Pokušal sam sušiti po tjedan dana al ništ od toga. Možda bi išlo da sam imal roto kosu sa gnječilicom…
 

<zetor>

Aktivni član
Tu od
25 Lis 2012
Poruka
523
Evo slike sudanske trave,mene je iskreno fascinirala,bude je količinski prilično,blago ju hoće jest neovisno sitnog ili krupnog zuba,na kozama se osjeti mliječnost bolja,i u jesen zadnji otkos sam zaorao i to je bila zelena gnojidba koja je dala 67 velikih vreća ječma na 4500m2, a duplo manje dušika nego ostalim njivama View attachment 59819 View attachment 59820
Gdje ste nabavili sjeme?
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,218
Gdje ste nabavili sjeme?
U Zagrebu kod nekog momka ,inače se može njegov oglas naći na njuškalu.

Zeleno. To je kod nas praktički nemoguće osušiti. Stabljika je debela i puna vode. Pokušal sam sušiti po tjedan dana al ništ od toga. Možda bi išlo da sam imal roto kosu sa gnječilicom…
Mi smo davali suhu,I mislim da se je u tome očitovala kvaliteta ,jer sam primijetio da ju kože nisu baš htjele koristiti kao pašu,a suho na jaslama su počele i najdeblje primjerke .
 

Mladen 1707

Novi član
Tu od
25 Velj 2023
Poruka
10
Pozdrav,molio bih pomoć.Koliko se u srednjim uvjetima uspije dobiti malih kockica bala sijena sa jednog hektara djetelinsko travnih smjesa.Kontinentalna hrvatska je u pitanju,znači da je prosječna godina što se tiče oborina,topline itd.Bale isto normalne težine.Znači neki srednji prosjek.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,237
Ako je prirodna livada cca 300, ako je dts onda 500 do 600, uz prihranu pa mozda i preko 700.
Problem je to posusiti. Treba 5 dana biti iznad 25, ak na vreme ne pokosis onda je lose, pozuti i smrdi...
 
Na vrh